Síla vzdoru 1. část – začátek revoluce

Síla vzdoru 1. část – začátek revoluce

21.11.2014 11:09


Do kina se nám dostalo další pokračování Hladových her, v pořadí jde o třetí film, který obsahově pojímá první polovinu třetí knihy. Tentokrát však už žádné hry nečekejte, hry skončily a schyluje se k válce. Přičemž slovo schyluje, by v tomto případě mělo být dvakrát podtržené. Přinášíme vám recenzi filmu Hunger Games: Síla Vzdor část 1. Článek obsahuje spoilery z filmu.


Hezky podle předlohy

Zápletka filmu se celkem pevně drží knižní předlohy, což rozhodně není na škodu. Čtenáři knihy nebudou remcat, že jim tam chybí jejich oblíbená pasáž. V určitých případech je však knižní předloha do filmu narvána na oko surovým způsobem a to například, když Hurikán oznamuje Katniss, že mohou jít lovit. Celá scéna lovu však ve výsledku vyzní zcela lacině a zbytečně, jakoby si jen tvůrci chtěli odškrtnout pasáž z knížky.

Jde to však i bez předlohy

Naštěstí to tvůrci umí i bez knižní předlohy a tak se dočkáme několika scén, které v knize nejsou. Kniha je čistě z pohledu Katniss a pro vytvoření lepší atmosféry musí dostat více prostoru i ostatní. Takže film zachycuje jak události z Kapitolu, tak z Krajů. Možná by těchto scén mohlo být mnohem víc, protože právě tyto scény, které jsou do filmu přidány, jsou tím nejlepším, co je ve filmu k vidění.

Tentokrát bez kostýmů a v šedi

Hladové hry jsou známé svými peprnými kostýmy a to díky obyvatelům Kapitolu, tentokrát však moc záběrů na kapitolany nečekejte. Většina děje se odehrává ve 13. kraji, který žije v podzemí a obléká šedivé úbory, každý vypadá naprosto stejně. Dokonce i Cetkie se musí přizpůsobit novému pořádku.

Zlomená Katniss

První část poslední knihy je především o Katniss a o tom, jak se vyrovnává s její novou rolí – stát se Reprodrozdem. Bojuje také s nočními můrami a neustále brečí a brečí se i ve filmu. Problémem však je, že v první polovině knihy se téměř nic neděje. Je tam takové to ticho před bouří a stejné ticho před bouří je i ve filmu a tak se nedivte, že nejspíš budete z kina odcházet s pocitem, že se ve filmu nic nestalo. Ve filmu totiž chybí akce a napětí. Největší akcí je osvobozování Peety, což je zároveň i nejnapínavější část filmu a pak následně i ono pověstné první shledání Peety a Katniss. Dvě scény však nemohou zachránit oněch 110 minut, kterých už v kině sedíte. Akci tedy rozhodně nečekejte, spíše pochmurnou atmosféru se zaměřením na psychologii postav. Pocítíte dopad her na jednotlivé účastníky.

Je to dělení posledních knih opravdu nutné? 

Opět se ukazuje, že dělit knihu v poslední části není nejmoudřejší řešení. Proč? První část poslední knihy se většinou snaží udělat atmosféru pro velký konec, připravuje nás na něco, na co celou sérii čekáme a víme, že to bude velké. Jenomže tyhle přípravy jsou většinou téměř bez akce. Ne že bych měl v úmyslu srovnávat Hunger Games a Twilight, ale ve výsledku třetí film Hunger Games vyznívá stejně zbytečně jako Twilight sága: Rozbřesk – 1. část.

První část Síly vzdoru nás zcela jistě připravuje na velké finále, ale pěkně nemastně a neslaně, kdo by tuto část neviděl, přijde jen o to, jak se Peeta dostane z Kapitolu do 13. kraje a to je zatraceně málo. Pokud u nás zhlédnete všechny upoutávky, klipy a televizní spoty z filmu, uvidíte vše podstatné z celého filmu, což rozhodně není pro film dobrou vizitkou. Absence akce a napětí taky na kráse filmu nepřidá. Pochválit však musíme depresivní atmosféru filmu, která dokáže zapůsobit na diváka, který si tak celou dobu přeje, aby byl Peeta zachráněn. Dalším plusem je zachycení dopadu her na jednotlivé účastníky a to a´t už na Katniss či Finicka. Celý film však ve výsledku působí hodně zbytečně, události filmu by se daly sestříhat do třiceti minut a mohlo by se směle pokračovat dál útokem na kapitol.

Hodnocení filmu: 50 %

A jak hodnotíte film vy?


Jít na Hunger Games | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!