Uživatelská recenze Síly Vzdoru část 1.

Uživatelská recenze Síly Vzdoru část 1.

22.11.2014 15:49


Síla Vzdoru nás nenadchla a jelikož jsme lidé zvídaví, chtěli jsme vědět, jak to vidí druhá strana síly. Proto tu pro vás máme ještě jednu recenzi Síly Vzdoru, kterou si pro vás připravil @Epsik. Opět si dejte pozor na spoilery z filmu.


Jak už jistě víte, do kin přišel třetí film Hunger Games, který zachycuje první polovinu třetí knihy Hunger Games – Síla Vzdoru. Na rozdíl od předchozích dvou filmů se v tomto díle většina děje neodehrává v Aréně smrti, ale spíše ve 13. kraji, kde je sídlo Rebelů, kteří se snaží osvobodit Panem od tyranie Kapitolu.

Přirovnání s knižní předlohou

Děj celého filmu se pěkně shoduje s knihou a nějak zvlášť od ní neodbíhá. Takže ti, kteří knihu četli, můžou být klidní s tím, že film není osekaný, jako to bylo třeba při druhém dílu. I tak se ale najdou scény, které byly doslova odfláknuté.

Vzestup Reprodrozda

Katniss má před sebou těžký úkol a to psychicky se zotavit z Hladových her a oddělení od Peety, aby se mohla stát symbolem (tzv. Reprodrozdem) a motivací pro ostatní kraje, které se ještě do Rebélie nezapojili. Jelikož je kniha psána z pohledu první osoby (tedy Katniss), tak můžeme skoro celý film vidět, jak Katniss pronásledují noční můry, špatné vzpomínky a když vidí ve vysílání Kapitolu Peetu, tak se její stav ještě zhoršuje. Podobné trable zažívá i Finnick, který trpí hlavně kvůli své partnerce Annie. Díky tomu se s Katniss hodně sblíží a stanou se z nich přátelé.

Filmové bonusy, aneb co v knize není

Mezi tento „bonusový“ materiál patří veškeré záběry z Kapitolu (kromě show Ceasara Flickermana). Týká se to hlavně scén s prezidentem Snowem, např. když zakazuje symbol Reprodrozda, nebo jak posílá letadla aby zbombardovala 13. kraj. Mezi další přidané scény patří také záchranná akce pro osvobození vítězů, která výrazně přidala na napínavosti filmu. Dále můžeme vidět také povstání v krajích, které byly motivovány z proklamy Rebelů. Těmito scény se nemusí nějak zvlášť šetřit, protože dodávají filmu přehled i zajímavost.

Změny oproti knize

Jednou velkou změnou je Effie (Cetkie) Trinketová, tato postava tam v tuto chvíli nemá co dělat, objevuje se až na konci knihy a to jenom krátce. Místo ní tam má být Katnissin bývalý přípravný tým (Flávius a ta druhá), který nalezne v části 13. kraje pomlácené a psychicky zdrcené. Dále například Diodův vynález, na kterém se podílel i Gale (Hurikán) Hawthorne. Jedná se o bombu, která exploduje a po chvíli exploduje znovu. Byla určena třeba k zabití lékařů, kteří po první explozi jdou pomoct raněným. V druhé části je to celkem potřebná informace. Jsou i další menší změny, jako je třeba malá kulička se, kterou si Katniss hraje. Má ji začít používat k odreagování až v pozdější části prvního filmu. A část, která se mě jakožto fanouškovi Peeta a Katniss moc nelíbí, je přidaná líbací scéna s Galem.

„Odfláknuté“ scény

Mezi tyto scény bych například zařadil hlavně scénu s informací o tom, že Gale může s Katniss zase lovit. Ve filmu to Gale prostě řekl a nazdar. V knize to pro Katniss znamenalo hodně. Cítila se svobodná, volná a nemyslela přitom na Peetu a samotné povolení této činnosti taky nebylo jen tak. Další scéna byla třeba při bombardování nemocnice v 8. kraji, kdy Katniss natáhla luk, hned trefila a konec. V knize to bylo vyobrazené o hodně lépe, kdy Katniss s Galem nejdříve nemohli trefit a poté jeden po druhém bombardéry zlikvidovali. Možná mohla být ještě lépe propracovaná scéna v bunkru, kde se Katniss baví s Finnickem. V této scéně se v knize hodně sblížili.

Povedené scény

Mezi nejvíc povedenou scénu považuji tu, jak Katniss zpívá Píseň Oběšence. Myslím si, že každého kdo četl knihu, vždy zajímalo, jakou tato písnička měla vlastně melodii. Poté byly dobře zpracované proklamy Rebelů, ve kterých vystupovala Katniss a Finnick. A nakonec samozřejmě i scéna „Peeta chce zabít Katniss“, rozhodně dobře zahrané a někdo kdo nečetl knihu, se mohl dobře leknout.

Názor na rozdvojení filmu

S tímto trendem přišel Harry Potter a Relikvie Smrti, který byl také dělený na dvě části. Podle všeho nás to má připravit na skvělé finále filmu, u kterého mají režiséři poté vymezen větší prostor. U tohoto filmu to podle mého názoru nebylo až zas tak zapotřebí, i když je dobře že se potom zachází do větších detailů. Výdělek z filmu se ale zdvojnásobí tak proč to pak nedělit že?

Pro někoho může být film nudný nebo nezajímavý, ale pokud nejste jenom nějací „hledači akce a reakce“, tak se vám film bude líbit. Grafické zpracování některých umělých scén je dokonalé, jako například útok na hráz. Čekal jsem, že v tomto díle bude o něco více děj zaměřený na sbližování Katniss s Finnickem. Toho tam bylo málo oproti knize. Já knihu přečetl a v kině si film maximálně užíval, avšak pro ty kdo ji nečetli může být film velkým zklamáním.

Hodnocení filmu: 85 %
Autor: Roman Snášel (@Epsik)

A jak hodnotíte film vy?


Jít na Hunger Games | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!