Druhá (ovšem chronologicky první) Indyho filmová výprava ho zavede do indického chrámu, kde musí bojovat proti stoupencům kultu bohyně Kálí. Nápomoci mu budou zpěvačka Willie a malý Kraťas.
Šanghaj 1935. Indy pro obávaného gangstera Lao Che získal vzácné ostatky císaře Nurhaci, ale výměna za diamant se nepovede a on tak musí společně se svým malým parťákem, Kraťasem a také barovou zpěvačkou Willie, utíkat před jeho pohunky pryč z města. Záchrana v letadla je ale jen zdánlivá, piloti také patři k Lao Che a opouštějí nad Himalájemi palubu. Indy, Willie a Kraťas se zachraňují riskantním pádem pomocí nafukovacího člunu.
Ten je nakonec nasměruje až do zapadlé vesnice, kde místní oplakávají ztrátu posvátného kamene Šankara a také stále větší počet pohřešovaných dětí. Za příčinu neštěstí označují komunitu okolo nového maháradži v chrámu Pinkot a tak se Indy a ostatní vydávají do legendami opředeného místa, kde se prý shromažďují vyznavači bohyně Kálí.
V paláci zprvu vše vypadá naprosto v pořádku, mladý maháradža je velice přátelský, důvěru také budí několik britských důstojníků dohlížejících na pořádek. Teprve večer je Indy napaden strážemi a najde cestu do podzemních kobek, kde právě probíhají obřadní rituály na počest Kalí. Lidem je zde zaživa vytrženo srdce a poté jsou obětováni do vroucího ohně. Indy, Willie a Kraťas také objeví ztracený kámen, kteří vyznavači používají k vyvolání kultu a také malé děti, kteří v kobkách jsou nuceni pracovat, aby našli zbylé kameny.
Poté jsou v kobkách všichni zajati a Indy je donucen vypít krev Kálí, čímž se z něj stává také posluhovač. Díky včasnému zásahu Kraťase se ale z toho dostane a podaří se mu uniknout i spolu z kameny z chrámu. Během velké honičky v důlních vozících nakonec všichni tři úspěšně opustí podzemí a dostanou se úspěšně ven. Zároveň se jim podaří také protrhnout malou přehradu s vodou, zatopit tak důl a osvobodit všechny malé otroky.
Závěrečný souboj čeká Indyho na provazovém mostě nad propastí, kde se musí utkat s hlavním představitelem vyznavač jménem Mola Ram. Indy souboj vyhraje a shazuje Molu do propasti, na poslední chvíli zachraňuje alespoň jeden z posvátných kamenů. O zbytek vyznavačů se postará přivolaná britská armáda. Indy, Willie a Kraťas se úspěšně vracejí do vesnice a přivádějí zpět nejen jejich posvátný kámen, ale také osvobozené děti.
OBSAZENÍ:
Režie: Steven Spielberg
Scénář: Jeffrey Boam
Produkce: George Lucas, Frank Marshall
Hudba: John Williams
Kamera: Douglas Slocombe
Střih: Michael Kahn
Hrají:
Harrison Ford (Henry „Indiana“ Jones)
Kate Capshaw (Wilie Scott)
Jonathan Ke Quan (Short Round/Kraťas)
Amrish Puri (Mola Ram)
Roshan Seth (Chattar Lal)
Roy Chiao (Lao Che)
ZAJÍMAVOSTI- Scéna honičky s důlními vozíky byla natáčena s modely, na kterých byla upevněna speciální kamera schopná natáčet na 35 mm filmový materiál
- Během scény, kdy je Harrison Ford jako Indy zajat a přivázán k obrovskému kamenu, se najednou na place zjevila herečka Barbra Streisand, oblečená do sexy kostýmu dominy a začala se ohánět bičem a „nadávat“ Fordovi za film Hannover Street, coby nejhoršímu filmu, co kdy viděla. Bránit ho přišla jeho partnerka z Hvězdných válek, herečka Carrie Fisher (Leia), vše završil režisér Irvin Kershner (Impérium vrací úder), aby Spielbergovi „vynadal“ za příšerný způsob režírování. Celý vtípek byl dokonce natočen na kameru.
- Steven Spielberg kdysi prohlásil, že si natáčení filmu vůbec neužil a že jediná dobrá věc, která ho na place potkala, byla Kate Capshaw, jeho budoucí žena.
- Díky filmu a násilí v něm, vytvořila cenzurní organizace MPAA novou kategorii přístupnosti nazvanou PG-13 (do třinácti let přístupné jen v doprovodu rodičů). Má se za to, že nebýt jména Steven Spielberg v titulcích, získal by film rating R (do patnácti let nepřístupný), což by znamenalo mnohem menší naději na komerční úspěch.
- V úvodní scéně na letišti při odletu Indyho se mihnou v pozadí všichni důležití tvůrci. Steven Spielberg a George Lucas jako dvojice misionářů, producent Frank Marshall jako turista. Roli leteckého dispečera si potom střihl slavný herec Dan Aykroyd.
- Klub, kde se odehrává celá úvodní scéna, se jmenuje „Obi-wan“, jako narážka na slavnou postavu z Hvězdných válek.
- Úvodní zápletka, kde Indy jede Šanghaje, aby získal východoasijskou relikvii a poté následně utíkal skrytý za kutálejícím se gongem, byla původně napsaná už pro první díl Indyho dobrodružství, ale nakonec byla natočena až pro Chrám zkázy.
- Nejen Indy získal jméno po psovi. „Short Round“ je jméno psa scénáristy Willarda Huycka, „Willie“ je pojmenován podle filmu The Steel Helmet.
- Scény na lanovém mostě vznikaly na skutečném provazovém mostě. Většina nosičů kamery byla tak vyděšená, že filmovali pouze z první nebo poslední třetiny mostu.
- Původní název filmu byl „Indiana Jones a chrám smrti“ (Temple of Death), ale byl změněn, aby nezněl tak zlověstně.
- Šaty Kate Capshaw pro úvodní scénu byly vyrobeny ze skutečných perel pořízených v dvacátých a třicátých letech minulého století. Vzhledem k tomu, že úvodní scéna byla točena až poslední, musel štáb byl velmi opatrný, když je používal pro filmování některých scén z džungle. Neuhlídal ovšem hladového slona, který je částečně spořádal včetně vzácných perel. Kostyméři potom museli vyrobit náhražky, hlášení pro pojišťovnu za náhradu škodu znělo doslova a do písmene „šaty sežrány slonem“.
- Netopýři označení ve filmu jako „velcí upíři“ jsou ve skutečnosti neškodní netopýři požírající jen ovoce. Skuteční „netopýři-upíři“ jsou o dost menší.
- Jonathan Ke Quan (Short Round) původně vůbec nepřijel na konkurs, ale jako podpora pro svého bratra, který chtěl roli získat. Pozornost castingových režisérů si získal tím, že během celé zkoušky role říkal svému bratrovi co má a co nemá dělat a říkat.
- V původním scénáři byla dlouhá scéna s nemalým hadem a Williem, ale musela být zamítnuta, protože Kate Capshaw má panický strach z hadů.
- Amrish Puri (Mola Ram) si poprvé ve své kariéře oholil svojí hlavu. Jeho nový účes se mu tak zalíbil, že už si sestřih nechal a stal se díky němu ikonou indického filmu.
- Během natáčení souboje, kdy je Indy v palácové ložnici napaden strážemi, si Harrison Ford poranil záda a musel natáčení na několik týdnu přerušit. Zatímco byl operován a trávil mnoho hodin na rehabilitaci, točila se většina jeho kaskadérských scén, ve kterých Forda nahradil kaskadér Vic Armstrong.
- Samotný důl není tak velký, jak by se mohlo zdát. Jedná se o jednu velkou kruhovou kulisu, která byla pro každý záběr jinak nasvícena a nasnímána pod jiným úhlem.
- Aligátoři na dně propasti nikdy Indii neviděli. Jedná se o záběry natočené producentem Frankem Marshallem na Floridě.
- Opičí mozky byly nechutné jen na plátně. Ve skutečnosti to byla směs pudinku a malinové štávy.
- Záběry netopýrů nad hlavami výpravy do paláce jsou ve skutečnosti záběry z filmu Most přes řeku Kwai. Spielberg je mimochodem velkým fandou režiséra Davida Leana.
- Zvuk padajícího letadla v Himalájích je stejný zvuk, jako když se snaží skupina v Impérium vrací úder neúspěšně nastartovat vesmírnou loď Millenium Falcon.
- Film nebyl natáčen v Indii, ale na Srí Lance. Indická vláda si po přečtení scénáře značné požadavku na úpravu (včetně odstranění všech citací slova „maháradža“) a tak se štáb přesunul na Srí Lanku, na místo kde se kdysi také natáčel film Most přes řeku Kwai.
- Zvuk důlních vozíků byl natočen na skutečné horské dráze – v Disneylandu. Samozřejmě beze zvuku hudby a vřískajících návštěvníků.
- Náčelník vesnice se nikdy nenaučil anglicky a jeho dialogy byly vytvořeny tak, že Steven Spielberg stál za kamerou, zuřivě artikuloval, zatímco neherec ho jen opakoval.
- V původní verzi měla být velká honička po čínské zdi, ale místní vláda to odmítla. Ve scénáři potom vznikla nová honička na sněhu na nafukovacím člunu.