Film, který to všechno začal. Seznamujeme se s Dr. Jonesem, který se pověřen americkou vládou vydává nalézt tajemnou Archu úmluvy, do níž prý kdysi Mojžíš shromáždil svých deset přikázání. Bude bojovat proti nacistům, naopak pomáhat mu bude jeho dávná láska Marion a věrný přítel Sallah.
Rok 1936. Doktor Henry Jones je profesorem na univerzitě Princeton, kde vyučuje archeologii. Zároveň je také dobrodruhem, který cestuje po celém světě a vyhledává mýtické artefakty, aby je mohl získat pro muzeum. Není proto divu, že jako odborníka ho vyhledá americké vláda, aby jí pomohl nalézt Archu úmluvy. Do té – podle Bible – vložil Mojžíš svých deset přikázání. Archa je zároveň zdrojem obrovské a tajemné síly, a proto o ní usiluje samotný Adolf Hitler. Indyho úkol je jasný – získat Archu.
Jones se nejdříve vydává do Nepálu, aby zde našel dceru svého bývalého přítele a velkého odborníka na Archu – Marion Ravenwoodovou. Marion má u sebe medailón, který dokáže určit přesnou polohu Archy, nechce ale původně s Indym spolupracovat, protože se na něj ještě zlobí za jejich dávný rozchod. Teprve když na ni zaútočí Němci v čele s proradným Tothem a Indy ji zachrání, rozhodne se spolu s ním vydat do Egypta, kde již Němci zahájili orientační vykopávky ve snaze nalézt Archu.
Indy pátrá s pomocí svého egyptského přítele Sallaha po Arše, zatímco mu jsou Němci v patách. Během pronásledování Němci unáší Marion a jejich auto vybuchuje. Zdrcený Indy v domnění, že o Marion přišelm rezignuje, ovšem jen do té chvíle, než živou a zdravou Marion objeví v úkrytu svého archeologického souputníka Belloqa, který pomáhá Němcům. Indy následně objevuje Archu, ale ihned po vyzvednutí mu ji přebere Belloq.
Spolu s Marion se Indymu podaří uniknout z téměř nemožné pasti a snaží se Archu opět získat nazpět. Málem se jim to podaří, a to když už jsou na cestě z Egypta lodí, ovšem Němci je opět dostihnou, zabaví Archu, zajmou Marion a Indy se jim posléze také vzdá. Na opuštěném ostrově hodlají rituálně Archu otevřít, ale démoni ukrytí uvnitř je zničí. Přežijí pouze Marion a Indy, kteří, spoutáni nedaleko od události, odvrátili zrak.
Archa putuje do rukou Američanů, ale ti z ni udělají pouze jeden z mnoha artefaktů ve své sbírce. Indyho jedinou radostí může být, že získal Marion.
OBSAZENÍ:
Režie: Steven Spielberg
Produkce: Frank Marshall
Výroba: George Lucas, Howard G. Kazanjian
Scénář: Lawrence Kasdan
Hudba: John Williams
Kamera: Douglas Slocombe
Střih: Michael Kahn
Hrají:
Harrison Ford (Henry „Indiana“ Jones)
Karen Allen (Marion Ravenwood)
Paul Freeman (Rene Belloq)
Ronald Lacey (Arnold Toht)
John Rhys-Davies (Sallah)
Dernholm Elliott (Marcus Brody)
Alfred Molina (Satipo)
Wolf Kahler (plukovník Dietrich)
ZAJÍMAVOSTI
- V kinoverzi je po konci titulků záběr na krabici s Archou úmluvy, kterak je znak americké vlády vypalován zevnitř stejně jako ten německý během plavby na lodi. Tato scéna na DVD vydání chybí.
- Scéna, ve které Indy vyhrožuje bazukou zničením Archy, se natáčela ve stejném kaňonu v Tunisku, kde byl také ve Hvězdných válkách Jawy přepaden a unesen R2-D2.
- Ve scéně ve Studni duší se produkce potýkala s nedostatkem hadů, ačkoli vyhlásili mezi chovateli těchto mazlíčků velký konkurs. Proto jich vedle počtu 7000 také mnoho nahradili obyčejnými hadicemi.
- Okamžik, kdy Indy podleze jedoucí náklaďák a je chvíli vlečen, je poctou slavnému westernu Přepadení. Nebezpečný kaskadérský kousek prováděl Terry Leopard, který ten samý rok prováděl to samé ve filmu The Legend of Lone Ranger.
- Herce oddělovalo během natáčení s hady ve Studni duší sklo. Přesto na ně několik hadů zaútočilo a nechalo na skle svůj jedovatý otisk.
- Film měl být původně natáčen jako nízkorozpočtový, konečná částka 22 miliónů dolarů je trojnásobkem původního plánu.
- Úvodní scéna, kdy Indy překonává několik pastí a nakonec utíká před obrovským valícím se kamenem, je poctou klasickým příběhům Kačeřím příběhům, velice podobná scéna byla ve stejnojmenném komiksu z roku 1959.
- Zvuk valícího se kamene ze slavné úvodní scény je záznamem zvuku Hondy Civic valící se ze svahu. Samotný kámen byl vyroben ze sklolaminátu.
- Všichni kaskadéři onemocněli v den, kdy se měla natáčet scéna odletu Indiana Jonese z Jižní Ameriky, a tak si pilota letadla zahrál sám producent Frank Marshall.
- Legendární scéna, kdy Indy znechuceně odstřelí na tržišti bojovníka s kindžálem, vznikla náhodou. Celý štáb, včetně Harrisona Forda, se potýkal s těžkým průjmem, místo třídenního natáčení tak vzniklo z popudu Forda toto roztomilé rozuzlení.
- Ponorka použitá na konci filmu je stejná jako ve filmu Ponorka (Das Boot) natočeném ve stejném roce.
- Během natáčení v Tunisku téměř celý štáb onemocněl těžkými zažívacími potížemi. Jedinou výjimkou byl režisér Steven Spielberg, který si přinesl vlastní rozsáhlé zásoby jídla a pití z domova.
- Na letadle, které v úvodní scéně odlétá s Indym z Peru je značka OB-CPO. Jsou to zkratky pro Obi-Wan Kenobiho a C-3PO z Hvězdných válek.
- Na zdi, která se objeví během objevení Archy, je vidět povědomý tvar – jsou to roboti R2-D2 a C-3PO z Hvězdných válek.
- V původním scénáři se vyskytovaly scény, kdy Indy prchá před nepřáteli skrytý za velkým valícím se gongem a také jak uniká na vozíku v dole. Obě scény byly nakonec použity pro Chrám zkázy.
- Krabice, do které je Archa uložena v archívu americké tajné služby, má číslo 9906753.
- Během natáčení docházela za svým manželem Harrisonem Fordem mladá scenáristka Melissa Mathison. Spolu se Spielbergem dávali dohromady jeho nový počin, který se jmenoval E.T. mimozemšťan.
- Letadlo, které se na poušti otáčí a je připraveno odletět s Archou, nikdy ve skutečnosti neexistovalo, obsahuje však několik prvků ze skutečných německých letadel tehdejší doby.
- Herec Michael Sheard zkoušel na konkurzu roli majora Tohta, nakonec se však musel spokojit s bezejmennou rolí kapitána německé ponorky. Chuť si spravil v Poslední křížové výpravě, kde si zahrál samotného Adolfa Hitlera.
- Němčina, která zazní ve filmu, musela být při uvedení v Německu předabována, protože prý byla velice nevěrohodná. Při uvedení filmu na DVD byly všechny dialogy předabovány i v původní verzi rodilými německými mluvčími.
- Německého špióna v letadle si zahrál šéf sekce vizuálních efektů, Dennis Muren.
Foto: Paramount Pictures