Clancyho videoherní pravěk

Clancyho videoherní pravěk

18.9.2018 20:25


Pokud se vám líbil seriál Jack Ryan a chcete si zkrátit čekání na další řadu nějakou videohrou z Clancyho vesmíru, sledujte pozorně náš web, na kterém vám nabídneme souhrn těch nejdůležitějších her. Začínáme pěkně od osmdesátek.


V dnešním článku se podíváme na prastaré hry na motivy Clancyho románů a zatím skončíme u založení herní společnosti, na které se sám autor rovněž podílel. Dnešní článek je určen pro nostalgické vzpomínání, ocení jej tedy hlavně pamětníci. Novějším hrám se pak budou věnovat další články.

The Hunt for Red October

První Clancyho hru vydalo studio Angus Press v roce 1987 na motivy knihy, jež vyšla tři roky před ní. Dnes už tato hra působí notně zastarale, ve své době ji však davy uživatelů Atari, Amigy či ZX Spextrum milovaly a při poslechu sovětské hymny v úvodním menu podléhaly stavu hrací extáze. Hra byla velmi dobře hodnocena a díky častým změnám simulací si ji hráči rádi zahráli znovu.

Thumbnail Play icon

Když posléze John McTiernan natočil Hunt for Red October i jako film, dočkal se i dalšího herního zpracování. Osmdesátkovou námořní simulaci nahradila 2D plošinovka pro MS DOS. Hráč zde ovládal ponorku, cestoval vrtulníkem či přímo převzal postavu Ramia nebo Ryana, přičemž hra obsahovala i náznak příběhu i animací. Jen škoda, že ve své době bojovala proti Indymu či Princi z Persie.

Animace v druhém Honu byly již na vysoké úrovni. Foto: Grandslam Interactive

Red Storm Rising

I další hra se týká ponorek a hráč v ní přebírá velení ponorky v Severním ledovém oceánu. Na výběr má jak z domácích, tak ze sovětských strojů a díky modernímu systému map se může potýkat s různými nástrahami. Oproti předchozímu Hunt for Red October je tu jasně patrný posun dopředu a mechanismus hry je již mnohem pokročilejší. Ve své době hra patřila mezi velké hity a v tuzemsku se po pádu komunismu stala jednou z nejvíce pirátěných disket.

SSN

Poslední hra, kterou si v souvislosti s oldies hrami na motivy Toma Clancyho musíme připomenout, je SSN. Předlohu napsal Clancy v roce 1996 a téměř okamžitě ji následovala i hra samotná. Ta vyšla jako windosowka let devadesátých a oslovila hráče na novém operačním systému. Typická simulace ovládání ponorky, tentokráte z jakéhosi protopohledu třetí osoby, je zde vyobrazena na svou dobu nesmírně realisticky a mise v Tichém oceánu vnáší do ryanovských her nový svěží vítr.

Po vydání SSN pak samotný Tom Clancy spolu s dalšími společníky založil vlastní vydavatelskou videoherní firmu Red Storm Entertainment, která stojí téměř za všemi zbývajícími ryanovskými herními počiny. Roku 2000 se tato firma spojila s Ubisoftem a jejich společným projektům a videoherním sériím se budeme věnovat v dalších článcích.

Hráli jste některou z těchto her či vrátíte se k nim občas i dnes?


Jít na Jack Ryan | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!