Novým Ryanem se ve čtvrtém filmu stal Ben Affleck, který při jaderném ohrožení Spojených států pomáhá najít chybějící atomovou pumu. Jeho mentorem je mu zde Morgan Freeman a Johna Clarka si zahrál Liev Schreiber.
Originální název: The Sum of All Fears
Slogany: „27,000 Nuclear Weapons. One Is Missing.“
Premiéra: 31. 5. 2002 v USA, 29. 8. 2002
Režie: Phil Alden Robinson
Scénář: Paul Attanasio, Daniel Pyne
Hudba: Jerry Goldsmith
Hrají: Ben Affleck, Morgan Freeman, James Cromwell, Ken Jenkins, Liev Schreiber, Bruce McGill, Philip Baker Hall, Richard Marner, Alan Bates, Bridget Moynahan, Josef Sommer, Colm Feore, Jamie Harrold, Ciarán Hinds, Michael Byrne, Ron Rifkin, ad.
Stopáž: 124 min.
Rozpočet: 68 000 000 USD
Hrubý zisk: 193 921 372 USD (celosvětově)
Produkce: Paramount Pictures
Hodnocení: 6,4 (IMDb), 72 % (ČSFD), 59 % (Rotten Tomatoes)
Naše hodnocení: 70 %
Oficiální synopse
V roce 1973 došlo k překvapivému útoku Egypta a Sýrie na Izrael. A právě tehdy, při jednom z hlídkových letů havarovalo izraelské vojenské letadlo, ozbrojené nukleární bombou. Ta byla, bezmála po čtvrt století, náhodně nalezena kdesi v poušti a předána do nepravých rukou. Svět se sice změnil a „studená válka“ se stala archaickým pojmem, jenže o to častější jsou regionální konflikty a terorismus nabyl téměř hrůzné podoby. Za této situace nastupuje do CIA mladý analytik Jack Ryan, specialista na bývalý Sovětský svaz, který dostává zdánlivě rutinní úkol. Při jeho řešení ovšem narazí na stopu, signalizující, že bomba je aktivována a má být dopravena do Spojených států a její výbuch bude tím nejdůraznějším varováním „zpupné“ velmoci.
Soundtrack
Zajímavosti
- Ben Affleck obdržel nabídku na roli během natáčení Pearl Harboru (2001). Jeho herecký kolega Alec Baldwin, který si zahrál prvního Ryana v Honu na ponorku, ho přesvědčil, aby roli vzal. Affleck před kývnutím na roli kontaktoval Harrisona Forda, aby od něj získal požehnání roli vzít.
- Alec Baldwin řekl ve své roli v Pearl Harboru Benu Affleckovi: „Připomínáš mi mě před 20 lety.“
- Režisér Robinson změnil padouchy z islámských extremistů na neonacisty kvůli útokům z 11. září.
- Ben Affleck řekl první den na place režisérovi, že s ním znovu rád pracuje. Ten se podivil a Affleck mu řekl, že byl spolu s Mattem Damonem jedním z tisíců komparzistů během scény z Fenway Park v Field of Dreams (1989).
- Ciarán Hinds, jenž ztvárnil prezidenta Nemerova, neuměl před natáčením slovo rusky. Své dialogy se naučil během dvou týdnů.
- Státní hymna zpívaná před Superbowlem ve filmu nezvykle obsahuje čtvrtý verš.
- Proslov závěrečného proslovu prezidenta Nemerova pochází od Johna F. Kennedyho.
- Noční záběr Washingtonu D.C., kde se najednou objeví helikoptéra, byl použit i ve čtvrté Smrtonosné pasti a filmu The Double.
- Ve filmu měl cameo Matt Damon jako číšník, ale scéna byla vystřižena.
- Scénu, kde námořnictvo zachraňuje prezidenta z limuzíny, natočil režisér tak, že ukázal na limuzínu a řekl: „V tom autě je prezident!“ Záchranu totiž nepředváděli herci, ale skutečné námořnictvo, jež provedlo tzv. TRAP (Tactical Recovery of Aircraft and/or Personnel).
- V režisérově komentáři na DVD je řečeno, že tento film je prvním, který se mohl natáčet uvnitř Kremlu.
- Protiatomový bunkr ze začátku filmu je skutečný a nachází se v Ontariu. Bunkr byl určen pro členy kanadské vlády včetně premiéra. Používal se během 60. až 80. let a byl znám pod jménem „Diefenbunker“ jako pocta bývalému premiérovi Johnu Diefenbakerovi.
- Úvodní scéna, kdy izraelský A-4 Skyhawk nese bombu byla dodělána pomocí CGI, protože ve skutečnosti by A-4 letadlo neunesla.
- Morgan Freeman si zahrál člena administrativy Jamese Cromwella, jež ztvárnil prezidenta. Ve filmu Drtivý dopad (1998) to bylo naopak.
- Původně měl ve filmu hrát Harrison Ford, ale z produkce odešel, protože se prý s režisérem Phillipem Noycem nedokázal dohodnout na scénáři. Noyce poté produkci také opustil.
- Při natáčení v poušti mělo několik kamer poruchu kvůli teplu.
- Denzel Washington odmítl roli Williama Cabota.
- Režie byla nabídnuta Wolfgangu Petersonovi, ale ten ji odmítl.
- Další Clancyho zadaptovanou knihou měl být Kardinál z Kremlu, ale producenti se rozhodli knihu nenatočil, protože by to bylo příliš složité.
- Zimní scény v Moskvě se natáčely v létě za použití umělého sněhu.
- Tom Clancy prohlásil, že z trojice Baldwin, Ford a Affleck, zahrál Ryana nejlépe Affleck.
- Záběr ze satelitu na vládní bunkr ze začátku filmu ukazuje skutečný Mt. Weather, bunkr pro zachování kontinuity vlády, který byl postaven v 50. letech.
- Hlavní rekvizitář Russell Bobbitt si zahrál pilota z úvodu filmu a fotografie v kokpitu znázorňuje jeho dceru Jordan Lynn.
- Aby nedocházelo k nehodám k kokpitu, jako byla ta úvodní s fotografií, nesmí si piloti do kokpitu brát nic s sebou, uvedl Tom Clancy a komentáři k DVD.
- Ben Affleck a Ciaran Hinds se spolu později znovu setkali v Justice League (2017).
- Ben Affleck hrál později Batmana a Morgan Freeman pak Luciuse Foxe, jeho spojence. Oba v rozdílných filmech. Setkali se ale při natáčení Affleckova filmu Gone Baby Gone (2007), ke kterému Affleck napsal scénář a režíroval ho a Freeman v něm hrál.
- Colm Feore (Olson) si později zahrál Roba Behringera v další Ryanovce Jack Ryan: V utajení (2014).
Největší rozdíly mezi knihou a filmem
- Románek mezi prezidentem a jeho poradkyní Elizabeth Elliotovou nebyl do filmu zapracován.
- Pozemní bitva v Berlíně se ve filmu nekoná.
- Ryan je nováček analytik, místo zástupce ředitele CIA
- Prezident Fowler není ve filmu nepříjemný jako v knize. V knize rezignuje poté, co málem odpálil nukleární bombu na nevinné město jako pomstu, kdežto ve filmu krizi ukončí a poté vyjedná protinukleární dohodu s Ruskem.
- Ruský prezident Andrej Narmonov je přejmenován na Nemerova.
- Farmář, na jehož pole bomba dopadla, v knize přežil a nezemřel na nemoc z ozáření. Jeho syn nezemřel v jompkipurské válce, ale byl zraněn.
- Catherine Mullerová (ne Caroline jako v knize) nemá na děj žádný vliv a je v podstatě jen romantickým objektem Jacka Ryana.
Foto: Paramount Pictures