Stephen Black

Stephen Black

Sezóny 1 2015 - 2015


Narodil se v otroctví a jeho matka zemřela dříve, než mu mohla dát jméno. Stal se služebníkem a vypracoval se až v majordoma rodiny Poleů a ve svobodného muže. Navzdory své barvě pleti se těší přirozené autoritě a úctě ostatních. Zájem v něj a jeho budoucnost má gentleman s vlasy jako chmýří bodláčí.

Hraje Ariyon Bakare

Jistě, v mnoha domácnostech najdete sluhu, jemuž jsou díky jeho výjimečné inteligenci a schopnostem svěřeny mnohem větší pravomoci, než je obvyklé. Ale ve Stephenově případu to bylo ještě výjimečnější, protože Stephen byl černoch. Říkám „výjimečnější“, neboť nepatří snad černošští sloužící v domácnosti k těm nejméně váženým? Bez ohledu na to, jak jsou pracovití? Bez ohledu na jejich chytrost? A přece se Stephenovi nějak podařilo stát se tou příslovečnou výjimkou potvrzující pravidlo. Pravda, od přírody měl pár výhod: pohlednou tvář a vysokou, urostlou postavu. Rozhodně mu neškodilo, že jeho pán je politik, kterého těší předvádět světu své liberální zásady tím, že svěří vedení domácnosti i obchodních záležitostí černému sluhovi.
Zbytek služebnictva poněkud překvapilo, že jim sir Walter postavil do čela černocha – mnozí z nich někoho takového v životě neviděli. Někteří byli zpočátku poněkud rozmrzelí a říkali si, že jestli se jim opováží rozkazovat, může od nich očekávat sprostou odpověď. Ale ve Stephenově přítomnosti zjistili, že se jim bez ohledu na předchozí úmysly do ničeho takového nechce. Díky jeho vážnému vzezření, přirozené autoritě i rozumným pokynům jim přišlo naprosto přirozené udělat cokoli, oč je požádal.

Z knihy Jonathan Strange a pan Norrell
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!