Superman versus hladomor

Superman versus hladomor

10.7.2019 9:35


Ve spolupráci s nakladatelstvím Crew vám přinášíme recenzi na oceňovaný grafický román Superman: Mír na Zemi, který ilustroval oblíbený kreslíř Alex Ross.


Slavný grafický román Superman: Mír na Zemi napsal slavný scenárista animovaných seriálů Superman: The Animated Series a Batman: The Animated Series Paul Dini, o ilustrace se pak postaral Alex Ross (Kingdom Come, JLA: Liberty and Justice). Komiks vyšel v roce 1999 a reflektoval tehdejší společnost, dá se říci, že je ale aktuální i dvacet let po vydání.

Superman je v tomto komiksu symbolickým pozemským hrdinou, který se těší oblibě celé planety a v civilní podobě Clarka Kenta pak pracuje ve svém milovaném Daily Planet. O vánočních svátcích si Superman uvědomí propastné rozdíly mezi bohatými lidmi a chudinou a za podpory Kongresu vyráží na celosvětovou misi s cílem zahájit tažení proti hladomoru.


Kresba Alexe Rosse je hlavní předností knihy. Foto: DC Comics

Mír na Zemi nabízí příběhovou odchylku od klasických superhrdinských komiksů a namísto obřích střetů s nejrůznějšími padouchy v něm sledujeme Supermanovu cestu na pomoc lidem této planety. I když je příběh mnohdy předvídatelný, díky odlišnosti od ostatních Supermanových komiksů v mnohém překvapí a ve výsledku potěší. Velmi vítanou změnou oproti jiným grafickým románům je vyprávění v ich-formě, které nás provází celou knihou a Superman se mnohdy vyjádří k nejrůznějším událostem, jež v průběhu příběhu vidíme. Největší předností celé knihy je ale jednoznačně kresba slavného Alexe Rosse, která svou nesmírnou realističností budí dojem, jako by se čtenář ocitl v centru dění pozemské mise slavného hrdiny. Při pohledu na Rossova Supermana vidíme úplně jinou postavu, než je osvalený hrdina, kterého známe z dalších komiksů. Rossův Superman je již od pohledu unavený muž, jenž si uvědomil, že nevyřeší všechny problémy vesmíru a vyráží vstříc tomu, co dovede spasit.

Celkově vzato je Mír na Zemi vcelku povedeným dílem, které nám ukáže jinou superhrdinskou tvář. Hlavní předností knihy je samozřejmě Rossova kresba, avšak čtenářům, které již nudí ohrané hrdinské příběhy, by mohla přijít vhod i díky odlišnému příběhu.

80%


Jít na Justice League | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!