Black Manta

Black Manta

Yahya Abdul-Mateen II Sezóny 2 2018 - 2023


Žoldák, který se chce pomstít Aquamanovi za vraždu svého otce.

Informace

Skutečné jméno: David Kane
Výška: 1,91 m
Váha: 113 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Robert Bernstein, Ramona Fradon
Představitel: Yahya Abdul-Mateen II
Poprvé se objevil v: Aquaman #35 (září 1967)

Filmy

O Black Mantovi

I když nepatří mezi Atlanťany ani další mořské národy, je jedním z nejnebezpeč­nějších podmořských padouchů. Aquamana dokázal potrápit v mnoha komiksech a dnes je brán jako jeho arcinemesis.

Komiksy

Na stránkách komiksu Black Manta debutoval v roce 1967 a ihned se stal jedním z předních Aquamanových nepřátel. Originu se ale dočkal až roku 1993, kdy nová série odhalila jeho původ. Otce mu zabil Aquaman a on se od té doby snaží pomstít. Jeho origin se několikrát pozměnil a jednou byl dokonce sirotkem z Gothamu, povaha a cíl však zůstaly stejné.

V sériích Blackest Night a Brightest Day se Manta ukázal jako bojovník, který se dostal do Xebelu a v New 52 působil opět coby hlavní nepřítel Aquamana. Během pobytu ve věznici Belle Reve, do které jej podmořský heroj dostal, odmítl vstoupit do Suicide Squad pod vedením Amandy Waller a při událostech Forever Evil a útocích skupiny známé jako Crime Syndicate spojil síly s dalšími vyvrheli v boji proti zločincům ze Země-3.

Aquaman v boji s Mantou. Foto: DC Comics

DC Rebirth je Black Manta provokatérem, který způsobí rozpad diplomatických vztahů mezi USA a Atlantidou a následně rovněž zabije Fisher Kinga a převezme kontrolu nad organizací N.E.M.O. Nakonec je poražen v boji s Aqualadem.

Filmy a seriály

Black Manta se objevil v celé řadě animovaných snímků z nichž jmenujme Throne of Atlantis a Flashpoint Parado. Účinkoval rovněž v seriálech, mj. v Batman: The Brave and the Bold a Young Justice.

Black Manta z alternativního vesmíru. Foto: Warner Bros. Animated

Videohry

Black Manta se objevil ve třech Lego hrách, jmenovitě v Lego Batman 2 a 3 a Lego DC Supervillains i v Injustice 2.

Lego podoba Black Manty. Foto: TT Games

DC Extended Universe

David Kane a jeho otec Jesse coby piráti napadali plavidla po dlouhá léta, po jednom útoku na ruskou ponorku však Aquaman na skupinu zaútočil a nechal Jesseho zemřít v troskách. Zhrzený David přijal identitu Black Manty a spojil se s králem Ormem. Díky tomu získal atlantskou technologii a možnost vést komando nejlepších atlantských bojovníků do boje proti Aquamanovi a Meře. Jeho touha zabít mořského hrdinu jej dohnala až na Sicílii, kde sice poničil krásnou vesničku, Arthur a Mera jej však nakonec porazili. Na plovoucích troskách jej našel doktor Stephen Shin a slíbil mu pomoc při hledání Aquamana.

Black Manta je ve filmu druhořadým záporákem. Foto: Warner Bros.