Black Mask

Black Mask

Ewan McGregor Sezóny 1 2020 - 2020


Gothamský zločinecký boss, který po Jokerově odchodu ovládl veškeré podsvětí.

Informace

Skutečné jméno: Roman Sionis
Výška: 1,85 m
Váha: 88 kg
Barva očí: zrzavá blond
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Doug Moench a Tom Mandrake
Představitel: Ewan McGregor
Poprvé se objevil: Batman #386 (srpen 1985)

Filmy

O Black Maskovi

Gotham je prohnilým městem, kde organizovaný zločin jenom bují. Někdo ale zločineckým gangům musí vládnout. Mezi nejmocnější bosse patří Roman Sionis, dědic velkého impéria a firmy Janus, který s oblibou nosí černou masku a je velmi zarputilým nepřítelem všech gothamských hrdinů.

Komiksy

Roman Sionis debutoval v komiksu v roce 1985 a ihned v prvním čísle byl popsán jeho origin. Jakožto dítě bohaté gothamské rodiny se Roman skamarádil s Brucem Waynem a prožil bezstarostné dětství. V pubertě mu otec Richard zařídil teplé místečko v rodinné firmě Janus Cosmetics, když se ale Roman zamiloval do manuální pracovnice Circe, kterou mu rodina neschválila. Rozzuřený Roman zavraždil své rodiče a spálil rodinné sídlo, následně pak pojal Circe za manželku. Později jej Bruce Wayne, v té době už generální ředitel Wayne Enterprises připravil o pořádný kus majetku, což Sionise rozzuřilo natolik, že se vypravil na gothamský hřbitov, kde rozmlátil hrobky svých rodičů a ukul zde černou masku. Tak se znovuzrodil jako Black Mask, gothamský gangsterský boss.

Od svého počátku je Black Mask ústředním gothamským padouchem, který Batmana několikrát potrápil. Sionis byl několikrát uvězněn v Arkhamu, vždy však díky svému vlivu unikl. S touhou po pomstě dokonce jednou unesl Wayneova spolupracovníka Lucia Foxe, Batman ale finančního ředitele zachránil. Black Mask rovněž vystupoval v sériích Knightfall či Zero Hour a ústřední úlohu sehrál i při příchodu Red Hooda, tedy znovuoživeného Jasona Todda.

Black Mask v rozhovoru s Red Hoodem. Foto: DC Comics

V době New 52 se Roman Sionis mihl ve Snyderově sérii točící se okolo Sovího tribunálu, během Forever Evil se pak spojil s ostatními padouchy v boji proti Crime Syndicate of America. Black Mask nechybí ani v DC Rebirth, kde je opět jedním z nejmocnějších gothamských bossů. V další Snyderově sérii, tentokráte All-Star Batman, pošle společně s Great White Sharkem a Penguinem Beasta ulovit Batmana. Dále se nedávno ukázal i v sérii Doomsday Clock.

Filmy a seriály

S hlasem Wadea Williamse se Black Mask představil v oblíbeném animovaném snímku Batman: Under the Red Hood. Ukázal se rovněž ve filmu Batman: Bad Blood, kde jej ale namluvil Steve Blum, případně v animovaných seriálech The Batman a Batman: The Brave and the Bold. Black Mask se mihl i v jedné epizodě seriálu Gotham, jednalo se ale o Richarda Sionise a zahrál si ho Todd Stashwick.

Richard Sionis v seriálu Gotham. Foto: FOX

Videohry

S hlasy Nolana Northa a Briana Blooma se Black Mask ve větších či menších úlohách ukázal v sérii Arkham, vedle toho jsme jej pak viděli i ve hrách Batman: Dark Tomorrow, DC Universe Online a Lego Batman.

Black Mask v souboji s Red Hoodem v DLC hry Arkham Knight. Foto: Warner Bros. Interactive Entertainment

DC Extended Universe

Roman Sionis si dlouhá léta držel pozici jednoho z gothamských bossů, obával se ale prince zločinu Jokera. Když ale Harley Quinn Jokera opustila, rozhodl se získat jeho území a ovládnout i ji. Sionis s pomocí Victora Zsasze rozpoutal v Gothamu teror a postupně si vybudoval vlastní soukromou armádu. Následně se Roman rozhodl získat diamant rodiny Bertinneliových, který však spolkla Cassandra Cain. Sionis proto vyslal Harley, aby mu dívku přivedla, leč Jokerova bývalka jej převezla a za pomoci dalších hrdinek následně porazila.

Ewan McGregor jako Roman Sionis. Foto: Warner Bros.