Captain Marvel

Captain Marvel

Zachary Levi Sezóny 2 2019 - 2023


Na první pohled obyčejný kluk Billy Batson, který se však po vyřknutí zaklínadla SHAZAM mění na mocného čaroděje.

Informace

Skutečné jméno: William Batson
Výška: 1,88 m
Váha: 98 kg
Barva očí: černá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: C.C. Beck, Bill Parker
Představitel: Zachary Levi
Poprvé se objevil v: Whiz Comics #2 (prosinec 1939)

Filmy

O Captainu Marvelovi

Původně Supermanova kopie od zcela jiného komiksového nakladatelství, dnes jeden z nejikoničtějších hrdinů komiksové stáje DC. Captain Marvel je mimo jiné členem superhrdinských týmů i vůdcem vlastního uskupení.

Komiksy

Captain Marvel se v komiksu poprvé ukázal už roku 1939 a působil jako odpověď komiksového nakladatelství Fawcett Comics na ohromující úspěch Supermanových dobrodružství. Nově vzniklý Captain Marvel přebral některé vlastnosti bojovného Kryptoňana, a navíc byl obdařen silou od šesti božských bytostí.

Tu mu poskytl čaroděj, jenž později získal jméno Shazam a skládá se z následujících aspektů:

Už ve svých původních dobrodružstvích, jež vycházela pod hlavičkou Fawcett v letech 1939–53, dostal Captain Marvel klasický origin, ve kterém chlapec Billy Batson vyslovil zaklínadlo Shazam a změnil se na mocného hrdinu, jenž musil čelit podvodnému Dr. Sivanovi. Později dostal Marvel spolubojovníky v podobě tzv. Marvel Family, jeho nepřítel reagoval založením Sivana Family. Roku 1941 nakladatelství National Comics (dnešní DC) zažalovalo Fawcett kvůli podobnosti Marvela se Supermanem a proces táhnoucí se deset let nakonec vyústil ve prospěch Fawcett Comics. Roku 1953 však nakladatelství stejně zaniklo a skončila i zlatá éra Marvelových příběhů.

Billy Batson v sérii od Fawcett Comics. Foto: Fawcett/DC Comics

V následujících dvou desetiletích se Captain Marvel představil ve dvou dalších zkopírovaných verzích, jeho originální já se ale do komiksů vrátilo až poté, co DC odkoupilo práva na jeho příběhy a v roce 1973 jej s velkou pompou implantovalo do svého vesmíru jako originálního Captaina Marvela. V DC Universe nejprve vyšly reprinty dřívějších komiksů a následně se Marvel vrhl do boje s Black Adamem, mocným staroegyptským čarodějem, jenž ovládl stejné schopnosti o staletí dříve.

Captain Marvel se s dalšími hrdiny DC setkal během Crisis on Infinite Earths a posléze zaujal v nové kontinuitě v díle Jerryho Ordwaye The Power of Shazam!. Díky práci Alexe Rosse a Marka Waida se objevil v alternativním Kingdom Come a na začátku 21. století zasáhl i do The Dark Knight Strikes Again od Franka Millera. Alex Ross jej následně spolu s celou rodinou zařadil do série Justice a v dalších příbězích v sérii 52 poznala Marvel Family rodinu zločinného Black Adama, tedy božsky pojmenované Osirida, Isidu a Sobeka.

Kvůli dalšímu soudnímu sporu, tentokráte s Marvel Comics, používalo DC už od roku 1972 trademark Shazam a v roce 2012 získal toto jméno po zlomovém Flashpointu a začátku kontinuity New 52 i samotný hrdina. Pod taktovkou Geoffa Johnse vznikl nový origin postavy – jehož doslovné převyprávění nás čeká v Sandbergově filmu – a posléze se Shazam objevil v mohutném crossoveru Trinity War, kde v Kahndaqu změřil síly s Justice League.

Shazam ve své sérii v rámci New 52. Foto: DC Comics

Později vznikly i série z paralelních vesmírů, hlavně pak Forever Evil, kde se představil i Shazamův dvojník ze Země-3, Mazahs. Shazam sehrál velkou roli i v sérii Cyborg od Johnse a spolu se svou rodinou, nově pojmenovanou Shazam Family, zářil i v The Multiversity od Granta Morrisona. V rámci DC Rebirth Shazamova výskytu značně ubylo a zmínit můžeme jen temnou sérii Dark Knights: Metal.

Filmy a seriály

Captain Marvel se objevil ve stejnojmenném filmu z roku 1941, kde mu tvář propůjčil Tom Tyler a v animovaných snímcích z vesmíru DCAU jej namluvil Sean Astin.

Shazam ve filmu Justice League: War. Foto: Warner Bros. Animation

V letech 1974–77 zářil Marvel v seriálu Shazam! z produkce CBS, přičemž si jej zde zahráli dva herci – Jackson Bostwick a John Davey. Později se Captain Marvel objevil i v Legion of the Superheroes a v animované produkci zmiňme Justice League Unlimited a Batman: The Brave and the Bold.

Videohry

Svůj videoherní debut prožil Captain Marvel v akčním crossoveru Mortal Kombat vs. DC Universe a pod jménem Shazam se později ukázal i v podobně laděných Injustice: Gods Among Us, kde s hlasem Joeyho Nabera nejprve podporoval Supermanův režim, následně jej ale Kryptoňan zabil.

Shazam ve hře Injustice. Foto: Netherrealm

Shazam se ukázal i ve třech dílech série Lego DC, přičemž v posledním počinu od TT Games Lego DC Super Villains jej namluvil Brandon Routh a jeho verzi ze Země-3, Mazahse pak Lex Lang.

Mazahs ve hře Lego DC Super Villains. Foto: TT Games

DC Extended Universe

Zachary Levi se v roli Captaina Marvela představil ve filmu Shazam! v rámci série DC Extended Universe.

Zachary Levi jako Captain Marvel. Foto: Warner Bros.