Earl Douglas Haig

Earl Douglas Haig

James Cosmo Sezóny 1 2017 - 2017


Maršál britských armád v první světové válce.

Maršál Haig je jedním z nejvyšších velitelů dohodových vojsk na evropské půdě. Když před jeho štáb předstoupí Wonder Woman, nechce ji nejdříve nechat mluvit, nakonec se však na rozdíl od ostatních vojevůdců rozhodne vyslechnout ji.

(Maršál Haig v podání Jamese Cosma; Foto: Warner Bros.)

Opravdový maršál Haig se narodil do chudé rodiny 19. června 1861 a přes nepěkné dětství vstoupil do armády, kde postupně sbíral zkušenosti v Súdánu, Indii a také Jižní Africe, kde bojoval v tzv. búrské válce. Za své zásluhy získal hodnost maršála a šlechtický titul Earl.

V první světové válce se proslavil jako geniální taktik, který dokázal zadržet německý Blitzkrieg a se svými armádami nepřítele porazil, či alespoň pozdržel v bitvách na Marně, u Ypres či v prvním tankovém střetu na Sommě. Když poté díky skvělému tahu dokázal Němce zdolat u Cambrai v roce 1917, stal se bezpochyby nejlepším vojevůdcem na straně Dohody. Po spojení s americkými expedičními sbory generála Pershinga dokázal Haig za malé asistence francouzského polního maršála Foche ustát i mohutnou Ludendorffovu ofenzívu na jaře roku 1918 a dovést Dohodu k válečnému triumfu. Po ukončení bojů odešel na odpočinek a zemřel 29. ledna 1928.
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!