Flash

Flash

Ezra Miller Sezóny 5 2016 - 2023


Nejrychlejší muž světa. Jeden ze zakládajících členů Ligy spravedlnosti.

Informace

Skutečné jméno: Bartholomew Henry Allen
Výška: 1,8 m
Váha: 81 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Carmine Infantino, Robert Kanigher
Představitel: Ezra Miller
Poprvé se objevil v: Showcase #4 (říjen 1956)

Filmy

O Flashovi

Barry Allen neměl jednoduché dětství. Přišel o matku a otce mu zavřeli do vězení. Jeho život se však rapidně změnil, když získal schopnosti a stal se metačlověkem. Díky nové identitě Flashe, superrychlého bojovníka se zločinem, získal brzy místo i v elitním superhrdinském týmu jménem Liga spravedlnosti.

Komiksy

Samotný Flash debutoval v komiksu už během zlaté éry. Tehdy se však jednalo o Jaye Garricka, proto tuto dobu můžeme přeskočit a zaměřit se rovnou na Barryho, jenž se poprvé objevil až roku 1956. Už tenkrát byl policejním forenzním znalcem, který získal superschopnosti díky ráně bleskem a přijal identitu podle komiksové postavy Jaye Garricka (ano, komiksy s Jayem se na jeho Zemi vyskytovaly). Po několika letech se Barry dokonce dostal na Garrickovu Zemi a bojoval po jeho boku. Když se vrátil zpět do svého světa, přidal se k nově vzniklému týmu JLA a spolu s nimi odrazil útok hvězdice Starra v úplně prvním dobrodružství této společnosti.

(Jay Garrick a Barry Allen pospolu v boji; Foto: DC Comics)

V pozdější fázi stříbrného věku začal Barry zaučovat Wallyho Westa, jenž získal schopnosti úplně stejným způsobem. Osmdesátá léta darovala Barrymu novou nemesis – Profesora Zooma alias Eobarda Thawnea. Tento padouch je dodnes největším nepřítelem všech Flashů a jeho cílem vždy bylo pošpinit rychlého hrdinu. Během největšího crossoveru v komiksových dějinách jménem Crisis on Infinite Earth Barry chrabře bojoval proti Anti-Monitorovi a zemřel, načež se z komiksových sešitů vytratil na dlouhých 23 let. Flashův kostým pak převzal Wally West.

Barryho na výsluní vrátil Geoff Johns roku 2008, který prohlásil, že příchod největšího zla si žádá návrat největšího hrdiny. Flash se okamžitě vrátil do boje a po boku JLA udolal Darkseidovu invazi. V Morrisonově slavné sérii Final Crisis hrál Flash rovněž ústřední roli. Roku 2009 v sérii The Flash: Rebirth, kterou opět psal Johns, bojoval Flash proti Superboyovi Prime a dalším nepřátelům a rovněž se vrátili i klasičtí padouši z Central City. V Blackest Night se Barrymu povedlo dostat do Blue Lantern Corps a po boku Saint Walkera a dalších Lanternů bojoval hlavně proti Black Lantern Corps. Největší, nejúspěšnější a rovněž nejpopulárnější komiksová série, v níž Flash hrál ústřední roli, ale bezpochyby byl slavný Flashpoint. Allen zde změní historii a nevědomky uvrhne celý svět do vleklé války mezi Aquamanem a Wonder Woman. Nakonec však všechny problémy vyřeší a nastartuje novou éru DC.

(Flash jako člen Blue Lantern Corps; Foto: DC Comics)

V oné nové éře, přeslavném New 52, je Flash zakládajícím členem Ligy spravedlnosti, v jejíž řadách bojuje proti Darkseidovi, Ormovi i Davidu Gravesovi. 52 rovněž řeší i Flashovu rodinu, hlavně pak otce Henryho Allena. V současném DC Rebirth operjí dva Flashové. Jedním z nich je samozřejmě Barry Allen, kterému pomáhá Wally West. Tito dva ochránci Central City zažívají jedno dobrodružství za druhým a jednou se dostali i do doby před Flashpointem.

(Barry v sérii New 52; Foto: DC Comics)

Filmy a seriály

Barry Allen se představil v desítkách animovaných filmech a seriálech, kde jej mluvili přední dabéři (James Arnold Taylor, Adam DeVine), ale i velké seriálové hvězdy jako Neil Patrick Harris či Alan Tudyk.

V hrané seriálové produkci debutoval už roku 1979 v seriálu Legends of the Superheroes a objevil se i v neúspěšném pilotu Justice League of America. V devadesátých letech Flashe ztvárňoval John Wesley Shipp a jeho nejčastějším protivníkem byl Trickster v podání legendárního Marka Hamilla.

(Shipp a Hamill v seriálu Flash; Foto: CBS)

Současná produkce stanice CW se z většiny týká komiksového vesmíru Arrowverse, do něhož spadá i rebootovaný seriál The Flash, ve kterém rychlíka z Central City hraje Grant Gustin. Tento seriál dokázal vtipně využít i Shippa a udělat z něj Henryho Allena. Padouchem občas bývá i Trickster s Hamillovou tváří.

(Flash v podání Granta Gustina; Foto: CW)

Videohry

Flash se vyskytuje ve dvou epizodách série Lego Batman, přičemž hlavně ve třetím díle má velkou roli. Zahrát si za něj můžete i ve dvou dílech Injustice a objevil se i v crossoverové hře Mortal Kombat vs. DC Universe.

(Flash v bojovce Injustice: Gods Among Us; Foto: Netherrealm)

DC Extended Universe

Barry je v DCEU chrabrým ochráncem Central City, kde zneškodnil například padoucha Boomeranga. Když jej Batman najal do týmu JL, okamžitě nabídku přijal. Následně spolu se svým novým týmem potkal komisaře Jamese Gordona a zúčastnil se bitvy se Steppenwolfem v gothamském přístavu. Zde na vlastní kůži poznal hrůzy války a konečně se stal pravým superhrdinou. Pomohl oživit Supermana a ve finální bitvě v Rusku nejenže zachránil rodinu civilistů, ale též byl jedním z hrdinů, jež poslali apokolipské hordy zpět.

(Ezra Miller jako Barry Allen; Foto: Warner Bros.)