Harley Quinn

Harley Quinn

Margot Robbie Sezóny 3 2016 - 2021


Bývalá psychiatrička z Arkhamu, která se zamilovala do Jokera. Zakládající členka Operační skupiny X. Po rozchodu s šíleným klaunem pomáhala založit Birds of Prey.

Informace

Skutečné jméno: Harleen Quinzel
Výška: 1,70 m
Váha: 52 kg
Barva očí: zelená
Barva vlasů: blond
Autoři postavy: Paul Dini a Bruce Timm
Představitelka: Margot Robbie
Poprvé se objevila v: Batman: Shadow of the Bat #1 (červen 1992)

Filmy

O Harley

Nejšílenější záporačka celého vesmíru DC je jednou z mála postav, které si z animovaného seriálu nalezly cestu do komiksu. Harley je nyní už tradiční součástí DC Comics a patří mezi vůbec nejpopulárnější charaktery v jejich stáji.

Komiksy

Jak již bylo výše řečeno, Harley se poprvé objevila v animovaném seriálu Batman: The Animated Series jako Jokerova partnerka a vytvořili ji Paul Dini a Bruce Timm. Stejní autoři v komiksové sérii The Batman Adventures: Mad Love rovněž načrtli její origin. Psychiatrička Harleen Quinzel byla velice nadějnou pracovnicí, jež se během sezení v Arkhamu zamilovala do prince zločinu a nakonec podlehla jeho svodům. Brzy se stala jeho přítelkyní a přijala jméno Harley Quinn. Mezi komiksové postavy se Harley trvale zařadila díky účasti v sérii No Man's Land, kdy vtrhla do Gothamu jako velká voda. Stala se neobyčejně populární a fanoušci prahli po každém jejím dalším dobrodružství.

Harleyiny komiksové začátky. Foto: DC Comics

Její vlastní série začala vycházet v roce 2000 a za vrcholnou část dodnes fanoušci považují parodii na Sandmana nazvanou Preludes and Knock Knock Jokes, ve které Harley předvádí svou šílenost v té nejlepší podobě. Harley později v komiksech opustila pana J a stala se pevnou součástí sérií Suicide Squad či Gotham City Sirens. V New 52 se změnil Harleyin kostým, ona sama však stále zůstávala stejně praštěnou antihrdinkou. Opět získala vlastní sérii a vystupovala i v dalších příbězích Operační skupiny X, kde to postupně dotáhla na velitelku. V rámci DC Rebirth její jméno figuruje v dalších sériích a v díle Jimmyho Palmiottiho dokonce přesídlila do New Yorku, kde je aktuálně hrdinkou.

Harley ve vlastní sérii v rámci DC Rebirth. Foto: DC Comics

Filmy a seriály

S hlasem Arleen Sorkin se Harley ukázala v animácích Batman Beyond: Return of the Joker, oblíbená Hynden Walch si ji zase střihla například v Justice League: The Flashpoint Paradox, či Batman: Hush. Nejčastější Harleyinou dabérkou je bezpochyby Tara Strong (Justice League vs. the Fatal Five, Suicide Squad: Hell to Pay). Melissa Rauch si Harley střihla v Batman and Harley Quinn, Rie Kugimiya zase v Batman Ninja.

Harley ve snímku Batman Ninja. Foto: Warner Bros. Animation

Harley se objevila v seriálu Birds of Prey jako jedna z hlavních záporaček stojících proti hrdinskému týmu. V jedné jediné sezóně, jíž se seriál dočkal si ji zahrála Mia Sara. V Arrowovi se Harley objevila v cameu s hlasem Tary Strong, v Gothamu zase pod jménem Ecco a v podání Francescy Root-Dodson.

Ecco byla Jeremiahovou pobočnicí v seriálu Gotham. Foto: FOX

Po svém debutu v Batman: The Animated Series, kde ji daboval Arleen Sorkin, se Harley objevila v The Batman (Hynden Walch), Batman: The Brave and the Bold (Meghan Strange) či Justice League Action (Tara Strong). V aktuálním seriálu Harley Quinn ji hlas propůjčuje Kaley Cuoco.

Harley ve svém vlastním seriálu. Foto: DC Universe

Videohry

Harley se objevila v několika videoherních sériích, počínaje adaptacemi Animated Series. V DC Universe Online ji nejprve mluvila Arleen Sorkin, kterou posléze vystřídala Jen Brown. Ve všech čtyřech Lego hrách na motivy DC Comics je Harley hratelnou postavou, přičemž nejprve ji dabovala Laura Bailey, kterou posléze vystřídala Tara Strong.

Harley v kostýmu na motivy New 52 v Lego DC Super-Villains. Foto: TT Games

Harley je jednou z antagonistek arkhamské série, opět s dabingem Arleen Sorkin a Tary Strong. V DLC k Arkham Knight se dokonce stává hratelnou postavou a hráč musí porazit Nightwinga a osvobodit Ivy z vězení. Harley se rovněž objevila v druhém díle Telltale Batmana The Enemy Within, kde jí hlas propůjčila Laura Post, i v obou dílech Injustice (opět s hlasem Tary Strong).

Harley ve hře Arkham Knight. Foto: Warner Bros. Interactive Entertainment

DC Extended Universe

Ve snímku Suicide Squad popisuje Amanda Waller Harley jako královnu Gothamu, která spolu s Jokerem ovládla ponuré město, dokud ji Batman nedostal do Belle Reve. Zde byla Harley nabídnuta možnost stát se členkou Operační skupiny X, kde se společně s ostatními renegáty postavila hrozbě v podobě hrozivého Incuba a jeho sestry Enchantress. Když byli oba nepřátelé poraženi, osvobodil Joker Harley z její cely a na čas znovu žili společně.

Harley jako členka Operační skupiny X. Foto: Warner Bros.

Po několika letech ale Joker Harley opustil a ta se tak v Gothamu octla sama. Imunita, kterou měla při návštěvách nejrůznějších podniků místních bossů, včetně klubu Romana Sionise, náhle zmizela. Harley se tedy po konfrontaci s Black Maskem rozhodla přivést mu Cassandru Cain, jež ukořistila diamant rodiny Bertinelliů. Díky tomu se potkala s dalšími ženami z Gothamu, které prahly po emancipaci. Po porážce Sionise a jeho druha Victora Zsasze uprchla Harley s Cassie pryč.

Harley po odchodu od Jokera. Foto: Warner Bros.

Společně s Ratcatcher, Polka Dot Manem a Vigilantem se Harley vrátí ve snímku The Suicide Squad.