Jimmy Olsen

Jimmy Olsen

Michael Cassidy Sezóny 1 2016 - 2016


Agent CIA, který doprovází Lois do Afriky.

Informace

Skutečné jméno: James Bartholomew Olsen
Výška: 1,88 m
Váha: 95 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: hnědá
Autor postavy: Jerry Shuster, Jerry Siegel
Představitel: Michael Cassidy
Poprvé se objevil v: Action Comics #6 (listopad 1938) .

Filmy

O Jimmym

James Olsen je mladý redaktor metropoliských novin Daily Planet. Postupně se spřátelí s Lois a Clarkem a stane se důležitou součástí jejich životů. V pozdějších komiksech je tento původně plachý klučina častokrát též ochráncem Metropolisu a jeho obyvatel. Byť má Jimmy dánské příjmení, komiksy nikdy jeho severský původ nepotvrdily.

Komiksy

Jimmy se v komiksu poprvé objevil v roce 1938, tehdy však ještě nebyl osloven svým vlastním jménem. Pojmenování této postavy jsme se poprvé dočkali o dva roky později v rozhlasové hře The Adventures of Superman, odkud se v roce 1941 opět přesunul na komiksové stránky, kde sídlí dodnes. V období zlaté éry však Supermana a Lois moc nedoprovázel.

Ve stříbrné éře komiksu Jimmyho popularita vzrostla. Mladý novinář získal vlastní sérii s názvem Superman's Pal Jimmy Olsen, kde byla popisována jeho dobrodružství po boku Supermana i Supergirl.

(Jimmy a Supergirl během stříbrné éry; Foto: DC Comics)

Po událostech Crisis on Infinite Earth a oficiálním rebootu kryptonského hrdiny v sérii The Man of Steel nedoznala Jimmyho úloha žádné změny. Stále byl mladým novinářem, který pomáhá Supermanovi a dostává sodu od Perryho Whitea. V jednom příběhu však Jimmy odhalí plány mezidimenzionálního diktátora Alpha Centuriona a stane se uznávaným hrdinou.

V rebootu New 52 byl Jimmy novinářem z bohaté rodiny. V jednom komiksu si zde prožije bolestivou zkušenost s Kal-Elem ze Země-3, Ultramanem.

(Jimmy v komiksové sérii New 52; Foto: DC Comics)

Nejnovější reboot DC Universe Rebirth představuje Jimmyho jako smělého novináře, který touží po kariérním vzestupu a nenechává si od Perryho vše líbit.

Jimmy Olsen a jeho tajné identity

Během své dlouhé komiksové historie na sebe Jimmy bral nejrůznější kostýmy a chránil svět a jeho obyvatele. Vypsat všechny přezdívky, které Olsen za svou kariéru použil by zabralo spoustu času, na následujících řádcích se tedy zaměříme na ty nejzajímavější.

Roku 1956, krátce před znovuuvedením Flashe, působil Jimmy jako superrychlý hrdina Speed Demon. Schopnosti získal vypitím séra od význačného profesora Claudea.

(Jimmy ukazuje Clarkovi svou rychlost; Foto: DC Comics)

Jeden čas působil Jimmy jako Elastic Lad, natahovací superhrdina podobný Elongated Manovi. Během této identity se stal čestným členem superhrdinského týmu Legion of Superheroes.

(Jimmy se uměl pořádně roztáhnout; Foto: DC Comics)

V listopadu 1959 snědl Jimmy mimozemské ovoce, díky čemuž získal několik končetin navíc a stala se z něj lidská chobotnice. Tohoto problému jej nakonec zbavil Muž z oceli.

(Superman se diví vyššímu počtu Jimmyho rukou; Foto: DC Comics)

Komicky parodickou identitu měl Jimmy v roce 1960. V 44. čísle série Superman's Pal se totiž změnil podobně jako Michael Landon ve filmu I Was a Teenage Werewolf.

(Jimmy jako vlkodlak; Foto: DC Comics)

Když byl nalezen Kandor, hlavní kryptonské město, působili v něm dva ochránci práva, Superman v kostýmu hrdiny Nightwinga a Jimmy Olsen jako Flamebird. Tato dvojice v mnohém kopírovala gothamské dynamické duo.

(Clark a Jimmy jako Nightwing a Flamebird; Foto: DC Comics)

Jimmy v alternativnách realitách

V komiksové sérii JLA: The Nail, ve kterém Kentovi nikdy nenašli malého Kal-Ela, je Jimmy Olsen pobočníkem Lexe Luthora a jedním z hlavních antagonistů. Podílí se zde na projektu Bizarro, nakonec je však poražen Wonder Woman a spol.

Red Son představuje Jimmyho jako agenta CIA, který to nakonec dotáhne až na ředitele této agentury. Později se díky svému obřímu vlivu stává viceprezidentem během funkčního období Lexe Luthora. Jako zapřisáhlý odpůrce východu neustále brojí proti SSSR a jejich hrdinovi.

(Jimmy jako agent CIA v sérii Red Son; Foto: DC Comics)

V Johnsově spektakulární sérii Flashpoint působí Jimmy jako reportér a agent. Pomáhá Cyborgovi a Lois monitorovat situaci v Evropě a na vlastní oči sleduje válku mezi Aquamanem a Wonder Woman. Během Aquamanova útoku na Francii a Británii zahyne v chladných vodách Biskajského zálivu.

Filmy a seriály

Jimmy se objevil ve spoustě animovaných filmů a seriálů. Za všechny jmenujme Superman: The Animated Series, kde jej mluvil David Kaufman, případně Superman: Doomsday. Zde Jimmyho nadaboval Adam Wylie.

(Olsen ve filmu Superman: Doomsday; Foto: Warner Bros. Animations)

Dále se Olsen objevil ve všech filmech o Muži z oceli. V roce 1948 si jej po boku Supermana Kirka Alyna zahrál Tommy Bond a během éry legendárního Christophera Reevese Jimmyho ztvárňoval Marc McClure, který se objevil i ve spin-offu Supergirl z roku 1984, díky čemuž je jediným hercem, který si zahrál ve všech pěti kryptonských filmech této série. V roce 2006 si Olsena v Singerově filmu Superman Returns zahrál Sam Huntington.

(Jimmy v podání Marca McClurea; Foto: Warner Bros.)

Důležitou roli hraje Jimmy i v hraných seriálech na motivy DC komiksů. Po boku George Reevese jej hrál Jack Larson, který si postarší verzi své postavy vyzkoušel i v seriálu Lois & Clark: The New Adventures of Superman. Mladého Olsena v této sérii hráli herci Michael Landes a Justin Whalin.

(Justin Whalin a Dean Cain v seriálu Lois & Clark; Foto: ABC)

V prequelovém seriálu Smallville hrál Jimmyho Aaron Ashmore a v úspěšném seriálu stanice CW, Supergirl, si roli poprvé vyzkoušel herec tmavé pleti, Mehcad Brooks. V Supergirl rovněž vidíme i Jimmyho tajnou identitu, Guardiana.

(Olsen v podání Mehcada Brookse v seriálu Supergirl; Foto: CW)

DC Extended Universe

Ve filmu Batman v Superman je Jimmy agentem CIA, podobně jako v komiksové sérii Red Son. Vystupuje pouze na začátku filmu, kde je zabit Anatolim Knyazevem.

(Michael Cassidy jako Jimmy Olsen; Foto: Warner Bros.)
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!