Od nového roku je na Netflixu ke zhlédnutí seriál Kaleidoskop, který nám přiblíží události jedné z největších loupeží vůbec a to v dost netradičním podání.
Netflixu se pro tento pořad podařilo ulovit silnou posilu. Do pořadu naverbovali Giancarla Espositu, který vyniká především v rolích padoucha. Padoucha si zahraje i v tomto seriálu, ale tentokrát trochu netradičního. Nakonec mu vlastně budete fandit.
Esposito hraje postavu Lea, který střádá plány na největší loupež století. Plánování loupeže se pořádně protáhne a časová osa seriálu se rozkládá do pětadvaceti let, což je nezvykle dlouhá doba. Aby se to dalo skloubit, tak je seriál vymyšlený tak, že se každá epizoda odehrává v jiném časovém období. Hned na začátku seriálu se dozvíte, že epizody můžete sledovat podle svého vlastního pořadí. Tady by bylo dobré zbystřit a zjistit si, v jakém období se jednotlivé epizody odehrávají.
Mohlo by to mít vliv na výsledný dojem ze seriálu (anebo taky ne).
Pokud to necháte na Netflixu, tak vám epizody naservíruje v následujícím pořadí:
Pořadí epizod je jen na vás, Foto: Netflix
Žlutá: 6 týdnů před loupeží
Zelená: 7 let před loupeží
Modrá: 5 dní před loupeží
Fialová: 24 let před loupeží
Oranžová: 3 týdny před loupeží
Červená: Ráno po loupeži
Růžová: 6 měsíců po loupeži
Bílá: den loupeže
Dáváte-li přednost chronologickému pořadí epizod, tak si je pusťte v tomto pořadí:
Fialová, Zelená, Žlutá, Oranžová, Modrá, Bílá, Červená a Růžová.
Netflix pak vydal dvě doporučení, jak seriál sledovat.
Jednou variantou je Modrá, Zelená, Žlutá, Oranžová, Fialová, Růžová, Bílá a Červená. Tuto variantu Netflix označuje jako tu nejvíce podobnou ději, ve kterém probíhal film Pulp Fiction a Netflix tak vzdává hold Tarantinovi.
Pokud byste seriál chtěli sledovat jako klasickou detektivku, tak Netflix doporučuje pořadí: Oranžová, Zelená, Fialová, Červená, Žlutá, Modrá, Bílá a Růžová.
Ono ani originální pořadí není na škodu. Skákání v čase nabízí řadu otázek a drží vás v pohotovosti. Musíte si vytvářet spojitosti mezi epizodami, které nejsou tak zjevné a vše do sebe zaklapne až s další epizodou, která vám dá informaci z minulosti. Díky tomu je originální pořadí epizod zajímavé. Podíváte-li se nejprve na fialovou epizodu, zjistíte vztah mezi Leem a Rogerem hned na začátku příběhu, což vám ulehčí dost nervů, ale podle nás i celkový dojem ze seriálu. Ve výsledku pak považujeme chronologické pořadí epizod za nejhorší volbu, protože vše do sebe bude až moc zapadat.
Samotný seriál je totiž nemasný a neslaný, což potvrzuje i hodnocení na IMDb, kde má hodnocení 6,8 z deseti. Máme tu zajímavý příběh s nevyužitým potenciálem. Díky velkým časovým skokům můžeme zapomenout na vývoj postav. Vše prostě směřuje ke konci a zajímavé je to právě časovými skoky.
Kaleidoskop neurazí ani nenadchne. Pokud seriál jednou dokoukáte, určitě si budete klást otázku, jestli by ve vás jiné pořadí epizod zanechalo lepší dojem. Tak dobře zvažte, které pořadí si vyberete.
V jakém pořadí jste se rozhodli sledovat epizody vy?
Zdroj anotačního obrázku: Netflix
Zatím jsem viděla jen Zelenou a Žlutou (skoro všem to Žlutou nacpalo jako první, ale ta epizoda mě moc nezaujala, tak ještě že mi tam strčili na začátek jinou, pak bych už asi nepokračovala), jak to na mě vyplivl Netflix. Uvidí se, jestli to dokoukám, no xD
Mě teda rozmíchané pořadí epizod nevadilo, ale vůbec nedávalo smysl. Chtěli zkusit něco originálního, proto Kaleidoskop. Mělo to obrovský potenciál, skončilo to tak nějak nedodělaně. Už jen to jak zobrazují IT před 25 lety, které vypadá jak dnes… Nemasný a neslaný.