Recenze seriálu Loki očima několika redaktorů

Recenze seriálu Loki očima několika redaktorů

25.7.2021 16:15


Máme skoro týden po finále a je načase se podívat, jak to vidíme u nás v redakci. Máme tady tři názory, kdy si každý z nás seriál užil trochu jinak. Tak jak na nás zapůsobila zběsilá jízda časem, která snad konečně měla dopad na celkové dění v Marvel Cinematic Universe?


@tom99

Co si budeme povídat, je to zatím jednoznačně nejlepší MCU seriál, který vznikl pod křídly Disney+. Má své jedinečné pojetí, originalitu, nápaditou hudbu, dobře zvládnutou zápletku a výborně hrající herce na všech úrovních. Tom Hiddleston možná někdy až moc tlačí na pilu, ale stále je úžasný. Owen Wilson je ale snad ještě o kus lepší a to, co předvedl v závěrečné epizodě Jonathan Majors, byl úplně herecký koncert.

Příběh měl (nebo se to alespoň zdá) podstatný vliv na celé dění v MCU a konečně došlo na slova Kevina Feige, že se bez seriálů již neobejdeme. Tady jsem měl přesně takový pocit. Každá epizoda byla něčím unikátní a vlastně celý seriál dokázal zaujmout, i když obsahuje snad nejméně akce. Střídání žánrů, kdy se celý díl jen mluví, posléze tu máme napínavou epizodu plnou zvratů, pak přijde na řadu romantická linka a tak dále. Všechny jsem si užil a celkově jsem dost spokojený. Obecně seriál beru jako návrat k tomu klasickému MCU před pár lety, kdy zkrátka na prvním místě byl příběh a ne nějaké poselství, co chce film / seriál říci.

Na Lokim je hrozně vidět, jak moc si byli Michael Waldron a Kate Herron jistí svou prací. Seriálu hrozně prospělo, že na něm nepracoval nějaký zamindrákovaný tvůrce (viz Malcolm Spellman a Kari Skogland z The Falcon and The Winter Soldier), který by si ze seriálu dělal politickou kampaň a světovou poučku na vše možné. Konečně jsem si na chvíli odpočinul od všech těch blbin, co se ve světě dějí, aniž by mi to nějaký chytrák připomínal v každé druhé větě, a mohl jsem si vychutnat příběh podle komiksu, kde nic nebylo násilné. Díky!

Hodnocení: 90%

(Potkali jsme několik verzí Lokiho. Foto: Disney+)

@Blackhand47XD

První dva MCU seriály vydané na Disney+ přinesly menší zklamání, a proto jsem se bál, aby Loki nedopadl stejně. Hned první díl mne ale přesvědčil o tom, že tu máme něco speciálního, protože atmosférou to připomínalo díla Davida Finchera nebo videoherní Control od studia Remedy Entertainment. Vrcholem byla samozřejmě hudba, která vyniká ve všech epizodách a patří k tomu nejlepšímu, co pod Marvelem vzniklo.

S čím má seriál trochu potíže, je tempo jednotlivých epizod. Po skvělých prvních dvou dílech tu přišla třetí epizoda, kde se zaměřovala na vztah ústřední dvojice. Byť jsem rád, že tvůrci nakousli téma autosexuality, epizoda mne příliš nebavila, protože víceméně skončila stejně, jako začala. Čtvrtý díl opět fungoval, pátý beru jako nutnou výplň plnou easter eggů, kde se vývoje charakteru dočkala akorát postava, která v témže díle navíc zemřela a následně je tu finále, které stojí především na dialozích podobně jako díl první. A fungovalo to? Ano, dialogy tvůrci opravdu psát umí.

Ze tří již vydaných seriálů má Loki zatím největší vliv na chod celého univerza. Zatímco seriály o Wandě a Falconovi nám ukázaly to, co nám v závěru už vlastně řeklo Endgame, třetí seriál vypouští na scénu nového hlavního záporáka a otvírá cestu k multivesmíru. Dle mého názoru je možná škoda, že Loki nevyšel v pořadí jako první, protože bychom tu hned měli při sledování WandaVision nebo druhého Spider-Mana zcela jiné teorie a pohled na širší svět Marvelu.

(Kdo by si nezamiloval Sylvii? Foto: Disney+)

Oproti jiným seriálům se tu moc nedá stěžovat na postavy. Loki je skvělý jako vždycky a tuhle jeho alternativní verzi jsem si oblíbil možná i více než klasickou. Sylvie mi nijak nevadila a stejně tak s Ravonnou ani jinými agenty TVA jsem problém neměl. Owen Wilson však jako Mobius M. Mobius zcela exceloval a Ten, který zbývá, z něhož v MCU udělali alternativní verzi Kanga, si mne získal a já jsem nakonec rád, že studio sáhlo právě po Majorsovi.

Byl na seriálu vidět rozpočet? Jo i ne. První dva díly byly opravdu wow, ale když došlo na třetí epizodu s prázdnou pustinou, jednoduchými kostýmy a hloupým městem na konci, které vypadalo jako z šesté řady Agentů ze S.H.I.E.L.D.u, dostal jsem krapet strach. Poté jsme se již toulali známými koridory, dokud nedošlo na další pustinu a pak zámek hlavního záporáka. Nebudu si ale moc stěžovat, na Mandalorianovi to jde občas vidět také, mít trojnásobnou délku filmu a rozpočet jednoho prostě nejde.

Byť jsou tu věci, které byly dle mého názoru nedotažené, Loki se povedl a měl oproti Wandě a Falconovi finále, které fungovalo. Tvůrci tu navíc sáhli po zajímavější a méně známé komiksové látce a pěkně jim to vyšlo a třeba začneme v blízké době vídat Mobia s TVA v komiksech častěji. Těžko říct, jak dopadne příští řada, když přichází o své nadané tvůrce, ale třeba to někomu schopnému dají. Když se podívám na hodnocení prvních dvou MCU vlaštovek pro Disney+, musím jít samozřejmě výš a tak si ode mě Loki odnáší 80%.

Hodnocení: 80%

(Láska nezná hranice. Foto: Disney+)

@Zira

Loki jako postava pro mě vždy byla nějakým způsobem velmi speciální, ale vždy jsem tak nějak cítila, že nedostal úplně toho prostoru, kolik by si ho zasloužil. To se však změnilo díky seriálu. Když si vezmu jednotlivé verze Lokiho v průběhu deseti let MCU, tak mi nejvíce přirostl k srdci hlavně na samotném konci, kdy se vzepřel Thanosovi a stál za svým bratrem. Trochu jsem se obávala, co vznikne ze seriálu, kdy uvidíme opět toho starého dobrého Lokiho, co podráží všechny, nehledě na to, zda je má v lásce, či nemá. Byla jsem ale mírně a mile překvapena, protože jsme dostali ještě lepší verzi než doposud.

Pokud se mám zaměřit na další postavy, tak Mobius byl velmi skvěle napsaný a ani byste nepoznali, že před vámi stojí herec Owen Wilson. Sylvie byla příjemnou změnou a moc jsem si jí oblíbila, nejen ve společnosti Lokiho. I přes to všechno nebyla jen nějakým jakýmsi doplňkem hlavní postavy Lokiho, ale měla svoji vlastní totožnost. Klidně bych se podívala na nějaký příběh i o ní samotné, jistě by to dokázala utáhnout. Z postav u mě zabodoval taky Klasický Loki, hlavně při scéně, kdy budoval samotný Asgard, i to jak vyprávěl, že i po všech těch letech mu nakonec Thor chyběl a vrátil se za ním. Samotný záporák Ten, který zbývá byl zajímavou postavou. Nelze ho moc hodnotit po jedné epizodě, každopádně za mě, si myslím, že má co nabídnout. Jestli to je ale největší záporák, z kterého bych si sedla na zadek, to asi ukáže čas. Ovšem co se týče jeho barvy pleti nebo podobných blbostí, co někdy vidím v komentářích nebo na sociálních sítích, je mi to naprosto fuk. Ten herec hrát umí, vlastně všichni černoši v tomhle seriálu a to je pro mě podstatné.

Kdybych měla zhodnotit příběh, tak zase je to zcela jiný seriál než jsme od Marvelu zvyklí. Někomu možná může vadit, že se tam hodně mluvilo, někomu může vadit, že se tam nemluvilo dost. Mně se to zdá tak akorát. Pokud to mám hodnotit v rámci seriálů, který vyšly, tak pořád vede WandaVision, ale Loki by byl hned jako druhý. Těch deset procent strhnutí je za to, že mi tam něco prostě chybělo. Nebylo to finále, jaké bych si úplně představovala. Možná že časem, až uvidím druhou řadu, tak to tak nějak zapadne do sebe a bude vše dávat větší smysl. U tohoto seriálu se však potvrdilo, že seriály jsou opravdu velmi důležité pro pochopení následujících filmů čtvrté fáze.

Hodnocení: 90%

Jak hodnotíte seriál vy?

Recenze seriálu WandaVision
Recenze seriálu The Falcon and The Winter Soldier


Jít na Loki | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!