10 vzpomínek k 10. narozeninám Lost.cz

10 vzpomínek k 10. narozeninám Lost.cz

18.11.2015 20:49


Dnes, 18. listopadu, je to přesně deset let, co jsme spustili stránky Lost.cz. A to je ta nejlepší doba se ohlédnout a v deseti momentech si melancholicky zavzpomínat, co všechno jsme s webem prožili.


První vzpomínka – o založení

Nápad a založení webu jsme dostali (@Thomas a @chipsik) koncem června 2005, doménu www.lost.cz jsme registrovali 2. září 2005, největší vývoj probíhal v září 2005. Web byl připraven už na začátku října, přesto jsme ještě celý říjen web plnili obsahem, i když už druhá sezóna seriálu běžela na plné obrátky. Oficiální datum spuštění bylo až 18. listopadu 2005, začalo se opravdu nenápadnou novinkou.

Takto vypadal web první týdny po spuštění. Tolik se toho nezměnilo, co myslíte?


Druhá vzpomínka – návštěvnost

Návštěvnost webu rostla týden od týdne obrovskou rychlostí, až z toho po čase přestaly stíhat servery. V dobách největší slávy seriálu i webu to bylo až 40 000 návštěv denně, od čtvrté sezóny (2008) už zájem stagnoval. Rekordním dnem bylo logicky finále seriálu, 24. května 2010, kdy měl web 58 113 návštěv. Následující obrázek ukazuje návštěvnost v letech 2007 až 2010, dříve jsme Google Analytics nepoužívali.

Třetí vzpomínka – hacknutí

Ne každý den bylo posvícení. Web byl třikrát hacknut, ale pouze jednou to bylo opravdu hodně vidět a cítit. Útočníkem, kterému se přes SQL injection podařilo dostat do databáze, byl anonymní hacker z Turecka, který posléze vyvěsil na hackerské fórum, že to udělal z “politického přesvědčení”. Jmenoval se AGD a na jeho počet byla po něm posléze funkce omezující SQL injection pojmenována. Druhé dva útoky byly už mnohem slabší a zaměřily se pouze na prolomení identity adminů, ale byly včas odhaleny.

Čtvrtá vzpomínka – Nova

Jedna z nejslavnějších chvil webu přišla spolu se začátkem vysílání seriálu na Nově (září 2006), která k seriálu měla obrovské mediální pokrytí. Neváhala také vyrobit pro novináře draze vypadající prospekty, které měly jednu zvláštní vlastnost – profily postav byly komplet opsané z Lost.cz. A to včetně spoilerů už k tehdy začínající třetí sezóně, takže díky opisování Nova prozradila dopředu smrt hned několika hlavních postav. Lidé okolo Novy také později neoficiálně prozradili, že jistou dobu zvažovali právní zásah proti Lost.cz, nelíbili se jim především fotky a titulky, které považovali za hlavní zdroj neúspěchu vysílání Lost v televizi. Na Nově jsme také dvakrát vystupovali ve Snídani s Novou, tady je záznam z prvního, delšího, vystoupení.

Pátá vzpomínka – AXN

Propagaci seriálu se hodně věnovala také kabelová televize AXN, která poctivě seriál vysílala od nenápadných začátků přes jeho nejslavnější léta až po hořký konec. AXN dělala seriálu více než důstojnou propagaci, z nichž nejznámější byly asi seriálové maratóny celých sezón. Koncem roku 2007 také do ČR přivezla na vlastní pěst a náklady jednoho z tehdejších dvou hlavních tvůrců seriálu, producenta Carltona Cusa. Lost.cz s ním vedl rozhovor, ale pod hlavičkou AXN, takže se nikdy nedostal k nám na web a zůstala po něm pouze tato fotka na památku. Ano, v prostředí hotelu Four Seasons bylo pod lampami opravdu horko.

Šestá vzpomínka – fanoušci

Jako web jsme byli propojeni také s několika dalšími akcemi, často v roli těch, kteří přitáhli na akci pozornost a fanoušky. Pamatujete na zážitkové hry Ztraceni? Divadelní hru Lost in Theatre? Také se konal jeden velký epický LOST LARP. S fanoušky jsme se také přímo dvakrát potkali na Festivalu Fantazie (v roce 2006 a 2007 jako pořadatelé) a dvakrát (2008 a 2009) jsme alespoň podpořili naše následovníky.

Sedmá vzpomínka – a ještě jednou fanoušci

Pro fanoušky jsme také pořádali pravidelné srazy. První sraz fanoušků se konal 25.11.2006 a přihlásilo se na něj více než 100 lidí. Sehnat potřebné místo nebyla žádná legrace, nakonec se uskutečnil ve sklepních prostorách žižkovské hospody Sklep. Sto lidí nedorazilo, ale skoro 70 z vás ano. Legendární byl hlavně sraz číslo 2, kde do hodně punkové restaurace Krákora kousek od pražského hlavního nádraží dorazily v dobách největší horečky i desetileté fanynky v doprovodu svých rodičů. Další srazy už byly skromnější a postupně se vyprofilovalo zhruba třicetičlenné jádro, které se pravidelně scházelo na společném promítání závěrečného dílu v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na finále vás sešlo více než šedesát.

Osmá vzpomínka – shop

Pamatujete na věci, které jste si objednávali v našeho shopu? Během několika let jsme dali dohromady více než 30 různých věcí, od triček (pánských, dámských, s krátkým rukávem, s dlouhým, s límečkem, bez něj) přes mikiny (s kapucí, bez, véčkové), čepice až po speciality typu zapalovač DHARMA či záchranná krabička pro trosečníky. Vše jsme vyráběli sami. Největší úspěch mělo klasické černé tričko s číselnou řadou 4 8 15 16 23 42 a modré tričko s motivem DHARMA, kterých se během prvních dvou týdnů prodalo více než 100 kusů. Třešničkou na dortu byly hrníčky, každý speciálně očíslovaný od 1 do 108. Ty, které měly nejzajímavější čísla, jsme úmyslně skryli a nechali posléze vydražit v aukci, jejíž výtěžek šel na sponzorství do ZOO.

Devátá vzpomínka – Křišťálová Lupa

Lost.cz se také účastnili soutěží o Křišťálovou Lupu, nejlepší weby českého internetu. Díky masivní podpoře fanoušků jsme se třikrát probojovali do finálové pětky v zájmových kategoriích, jednou jsme skončili třetí (2007) a dvakrát druzí (2008 a 2009). Větší štěstí jsme měli v soutěži Internet Effectiveness Awards (2007), kde jsme v roce 2007 získali zvláštní cenu.

Desátá vzpomínka – Edna

O tom, že seriál Lost skončí, se na rozdíl od běžných seriálů tehdejší doby vědělo dlouhou dobu dopředu, konec pro rok 2010 byl oznámen už v roce 2007. Konec kromě jiného znamenal, že by měl skončit i web Lost.cz, ale protože se na webu vytvořila během let velká komunita, která kromě Lost sledovala i další seriály, vznikl nápad na to vytvořit web, který by dělal to samé co web Lost.cz, ale pro co nejvíce seriálů. 1. července 2008 tak byla spuštěna www.edna.cz. První weby (Big Bang Theory, Dexter, True Blood) fanoušci přivítali s rezervou, trvalo delší dobu, než si zvykli chodit i na ně. V roce 2010 už Edna mohla pohltit po konci seriálu i web Lost.cz. Obsah, komunita, admini, to vše se stalo součástí nového projektu a duch webu tak mohl žít dál.


Jít na Lost | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!