První díl velké výpravy Attica Freemana do Lovecraftovy země je za námi a nabídl vcelku zajímavé popkulturní odkazy nejen na dílo slavného HPL. Pojďme si je shrnout.
Úvodní scéna
Epizodu zahajuje monolog převzatý z filmu The Jackie Robinson Story z roku 1950. Tento snímek se věnuje příběhu prvního černošského hráče v baseballové MLB a zmiňovaný player se následně i ukáže, aby porazil útočícího Cthulhiho.
Jackie Robinson porazil v boji jednoho z Cthulhových bojovníků. Foto: HBO
Atticus ve své vizi totiž vidí velkou bitevní vřavu mezi dvěma armádami schovanými v zákopech, kterou následně protnou i útočící létající talíře a marťanské stroje, které jsou inspirovány slavnou knihou War of the Worlds (Válka světů) od Herberta George Wellse. A aby toho nebylo málo, nad bitevní plání krouží i stovky Cthulhiů, synů Velkého boha Cthulhu.
A Princess of Mars
Na celé bitevní vřavě je ale nejzajímavější rudá žena, jež za Atticem sestupuje z nebes. Jedná se o marťanskou princeznu, pravděpodobně Dejah Thoris, z románové ságy o Barsoomu, kterou v minulém století stvořil Edgar Rice Burroughs. Atticus se po probuzení ze sna baví se spolujezdkyní o postavě Johna Cartera, hlavního hrdiny celé řady a taktéž správně poukazuje na to, že Carter byl původně vojákem konfederačních sil.
Symbolizuje Marťanka Dejah Thoris? Foto: HBO
Weird Tales
Atticus se několikrát zmíní o magazínu Weird Tales, který četl s dalšími přáteli ve svém kroužku přátel sci-fi. Právě v tomto pravidelném měsíčníku vyšla některá stěžejní Lovecraftova díla jako The Shadow Over Innsmouth (Stín nad Innsmouthem) nebo The Call of Cthulhu (Volání Cthulhu).
The Outsider and Others
The Outsider and Others (Vyděděnec a jiné povídky) je výběr Lovecraftových nejslavnějších povídek a obsahuje například Dagona, Polaris či Hypna. Atticus může být s knihou ztotožněn, protože se sám cítí jako vyděděnec. George a Atticus taktéž hovoří o básni On the Creation of Niggers (O stvoření negrů) z roku 1912, jež je rovněž součástí sborníku a patří mezi Lovecraftova nejvíce kontroverzní díla. Co naplat, do příběhu ale rozhodně zapadá.
Arkham
I když George, Atticus a Letitia nakonec cestují do Ardhamu v Massachusetts, Atticus nejprve v otcových poznámkách jméno města chybně přečte coby Arkham. Právě Arkham je častým dějištěm Lovecraftových děl a odehrávají se v něm nejrůznější povídky a příběhy. George se zmíní o jistém Herbertu Westovi, hlavním hrdinovi příběhu Herbert West, Reanimator, patrně nejvíce xenofobním dílu slavného spisovatele.
Arkham je stěžejní místo Lovecraftova díla. Foto: HPL Society
Green Book
Green Book není jen název pro oscarový snímek s Viggem Mortensenem a Mahershalou Alim v hlavních rolích, ale v průběhu minulého století se tak označovaly plakáty za okny nejrůznějších institucí, jež v dobách zákonů Jima Crowa pomáhaly černochům ze severu pokojně cestovat do jižních a dalších rasistických států.
Sundown
Název epizody odkazuje na města, v jejichž katastru se černoši nesměli v dobách působení zákonů Jima Crowa pohybovat venku po setmění. Atticus a spol. tak prchají z jednoho okresu do druhého, kde však padnou do pasti dalších policistů a také shoggothů.
James Baldwin a William F. Buckley
Věta o americkém snu “Is the American Dream at the expense of the American Negro?” je narážkou na debatu z roku 1965, ve které se na Cambridge University utkali černošský spisovatel James Baldwin a konzervativec William F. Buckley. Baldwin debatu vyhrál a dopomohl tak ke zrušení zákonů Jima Crowa.
Hrabě Monte Christo
Atticus si na cestu vezme i slavnou knihu Alexandra Dumase staršího. Ta symbolizuje návrat muže, jenž byl falešně obviněn a sehraje i velkou úlohu v Atticově cestě. Daný výtisk, který Atticus našel v otcových knihách, pak vyšel roku 1955.
Prastaří
Před prvním střetem s monstry popsal Atticus Letitii monstra Shoggothy, kteří ze svých úkrytů vylézají po setmění. Shoggothi jsou genetickými výtvory jednoho z velkých Prastarých, Yon-Sothotha. Tento Prastarý se poprvé objevil v Lovecraftově krátkém románu The Case of Charles Dexter Ward (Případ Charlese Dextera Warda) a sehrál velkou úlohu i ve slavném The Dunwich Horror (Hrůza v Dunwichi), kde zplodil s Lavinií Whateley nestvůrného syna Yoga Whateley, zvaného též Zhouba Dunwiche. Shoggothi se pak poprvé ukázali v jednom z Lovecraftových vrcholných děl, At the Mountains of Madness (V horách šílenství). Po dlouhé službě kosmické nadrase Prastarých spojili na Zemi síly s humanoidními Deep Ones (Hlubinnými) a dodnes jim slouží.
Shoggothi jsou po setmění mocnými nepřáteli. Foto: HBO
Drákula
George Freeman během boje s útočícími shoggothy vysloví slavnou větu: “The children of the night … what music they make”, jež se poprvé objevila v románu Brama Stokera Dracula. George a Atticus si následně uvědomí podobnost shoggothů s upíry a díky tomu pak společně dokáží útok mocných bytostí odrazit.
George Freeman cituje v boji se shoggothy Drákulu. Foto: BBC, Netflix