Lucifer pod kritikou One Million Moms a ochranou Neila Gaimana

Lucifer pod kritikou One Million Moms a ochranou Neila Gaimana

9.7.2015 12:22
TheDarkKnight


Komiksy se za svou krátkou historii dočkaly řady omezení ze strany znepokojených rodičů a nyní organizace One Million Moms útočí i na seriál Lucifer. Autor této postavy, Neil Gaiman, vystupuje vůči znepokojeným matkám se slovy: „Zajímalo by mě, jestli si všimly, že to ani posledně nevyšlo…“


Lucifer a Gaiman

Seriál Lucifer zavítá příští rok na americké televizní obrazovky. Seriál i jeho hlavní hrdina jsou inspirovaní komiksem. Lucifera a jeho svět stvořil (nejen) komiksový spisovatel Neil Gaiman (Černá orchidej, Američtí bohové) v jednom ze svých komiksů se Sandmanem.

Tvář i duši vdechl komiksovému Luciferovi Neil Gaiman

Milion znepokojených matek

A zatímco veškeré komiksy i ohlášení seriálu se obešly bez problému, po prvním traileru se strhla vlna kritiky a antiakcí ze strany organizace One Million Moms, která si klade za cíl „zamezení exploatace dětí, zejména ze strany zábavního průmyslu“. Z prohlášení organizace, které je zveřejněno na jejich oficiálních stránkách, vyplývá, že „Jednomu milionu matek“ vadí především, že hlavní postava seriálu nepůjde dětem správným příkladem.

One Million Moms ve svém oficiálním prohlášení píše:

Stanice FOX plánuje v roce 2016 odvysílat Lucifera, nový seriál, který bude oslavovat Satana jako starostlivou, sympatickou osobu v lidském těle. Seriál se bude soustředit na Lucifera vylíčeného jako správňáka, který je „jako Pán pekel nešťastný a znuděný“. Odejde ze své pozice, zanechá za sebou své království a odejde do Los Angeles, kde využívá své schopnosti k pomoci v chytání zločinců losangeleské policii. Ve stejný čas je poté Posel boží, anděl Amenadiel, poslán do Los Angeles, a má Lucifera přesvědčit, aby se vrátil k vládě podsvětí. Ukázky z pilotní epizody seriálu zobrazují projevy násilí, noční klub se spoře oděnými ženami a démona.

Nakonec pak organizace vyzývá spolumatky a spoluobčany k podepsání petice za zrušení seriálu. „Znepokojených matek“ (jak je počet podpisů označený) je ke dnešnímu dni, tedy 9. červenci 2015, 27 139.

Thumbnail Play icon

Bohové z Řecka a Ameriky

Je však třeba poukázat na fakt, že zaprvé One Million Moms zřejmě nejen že nečetlo předlohu (komiksy), ale především opomíjí stoletou mytologii bohů, zejména pak řeckých, na jejichž základech komiksy jako Lucifer staví, kde byli také vládci podsvětí vylíčeni jako mocní bozi, kteří „pařili“ v tehdejších barech s možná ještě více spoře oděnými ženami. Tyto mýty jsou dodnes povinnou četbou jak na základních, tak středních školách!

Zadruhé je třeba říci, že pokud chce One Million Moms protestovat vůči Luciferovi, musí odsoudit i seriálového Constantina, který podle jejich měřítek také neodpovídá ideálu otce.

Nabízí se tak otázka, zda je One Million Moms skutečně „hlídacím psem společnosti“, či si pouze čas od času vybere svého obětního beránka, kterého chce svými hlasy poslat na popravu, přestože nezná kulturní ani morální zázemí postav, ani celého jejich světa, který bychom mohli považovat za morálně správnější než ten ve filmech jako Deník princezny. Zde se totiž nerozlišuje objektivně dobro a zlo, jako je tomu u zmíněných komiksů, ale vše je směřováno pouze ke kráse a úspěchu a nikdo za své „hříchy“ není potrestán potenciálním peklem či rakovinou jako John Constantine.

Ani Constantine není vzorem otce, přesto je jeho morálka lepší než u mnohých dětských hrdinů

Comics Code Authority, rozhořčené matky a Neil Gaiman v opozici 

A nebylo by to poprvé, co by komiksy a jejich ztvárnění padaly pod hlasy znepokojených občanů. Poprvé se tomu stalo již roku 1954, kdy byl schválen zákon Comics Code Authority, jenž zakazoval v komiksech například nahotu, hnijící těla, či incest. Tento zákon nejen že zruinoval malá undegroundová americká hororová nakladatelství, ale také omezil tvorbu těch, která přežila. Je až překvapivé, že Comics Code Authority vydržel až do devadesátých let minulého století, kdy byl zrušen mimo jiné díky tomu, že se nakladatelství DC Comics rozhodlo schvalování komiksů Bažináč, jež psal v té době Alan Moore (největší vzor právě Neila Gaimana a autor komiksů Watchmen či V for Vendeta), obejít a vydávat je i tak pod hrozbou pokuty. A to přestože komiks se přímo vyznačoval hnijícími těly (ostatně na těch je postava Bažináče postavena).

Ovšem to nebyl jediný, i když zřejmě největší, případ, kdy znepokojení či rozhořčení rodiče vystupovali proti hororovým komiksům. S odporem se setkal i samotný Gaiman u svého Sandmana. Ostatně sám o tom píše ve své reakci na současné dění kolem seriálu Lucifer:

Jako by to bylo včera (ale stalo se to v roce 1991), kdy prohlásily Concerned Mothers of America, že budou bojkotovat Sandmana, protože obsahuje lesbické, gay, bi a trans sexuální postavy. Nejvíce je rozhořčila Wanda: myšlenka trans sexuální postavy v komiksu… Řekli, že plánují bojkot Sandmana, který bychom odvrátili pouze, pokud bychom napsali American Family Association a přislíbili nápravu. Zajímalo by mě, jestli si všimly, že to ani posledně nevyšlo…

Zda neustoupí DC, respektive jeho dceřiná společnost Vertigo, ani tentokrát, se dozvíme příští rok. S podporou samotného Neila Gaimana, jednoho z nejuznávanějších komiksových autorů dneška, se ale zřejmě není třeba bát ani jednoho milionu matek.


Foto: DC Comics, FOX


Jít na Lucifer | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!