Dvě pravdy a lež, část první

Dvě pravdy a lež, část první

23.11.2017 20:04


Sara Shepar, autorka knih Pretty Little Liars, podle kterých byl natočen i seriál, má na svém kontě další počin, a to The Lying Game. Tato knižní série se také dostala na obrazovky stanice ABC Family roku 2011. V článku se o Hrách lží můžete dočíst další podrobnosti.


Edna si pro vás připravila porovnání knižního a seriálového světa The Lying Game a můžete si i ohodnotit doplněné epizody a postavy.

Na začátku seriálu si znovu nalezená dvojčata Emma a Sutton vymění životy, aby mohly pátrat po své biologické matce. Díl od dílu odkrývají další tajemství, která jsou kolem jejich adopce, a zjišťují, že ne všichni blízcí jsou tak upřímní, jak o sobě tvrdí. Jak to je doopravdy?

Foto: ABC Family

Knižní série má šest dílů a my vám vypíšeme pár nepřehlédnutelných rozdílů.

Hlavní zápletka

Sutton je mrtvá už od první stránky první knihy. Jako duch se přilepila na své dvojče a sleduje jí na každém jejím kroku. Knihy jsou vyprávěny z jejího pohledu a dvojčata se nikdy zaživa nepotkala.

Odchod od posledních pěstounů

Emmin nevlastní bratr Travis ukradl peníze a obvinil ji, jenže to nebyl hlavní důvod, proč odešla. Travis na internetu našel video, kde je údajně Emma škrcená někým pro zábavu. Claris to šokovalo a řekla, že až bude Emmě osmnáct, musí odejít. Emma se rozhodla trochu pátrat. Našla své dvojče na Facebooku, napsala jí a rozhodla se za ní jet. Emma žila s biologickou matkou do svých pěti let, dokud jí Becky nenechala u kamarádky a neodjela.

Hry lží

Zatímco se v seriálu o hrách lží jen mluví, v knihách je i akce. Holky jsou mnohem vetší mrchy. Dělají si naschvály, jsou na sebe hnusné a jejich žerty jsou i životu nebezpečné. Jak ostatně vypovídá i video, co našel Travis na webu.

Charaktery postav

Milé sladké krásky. Ano, to jsou i v knize. Milé, sladké, krásné potvory. Charaktery jednotlivých postav se dost liší a i detaily v jejich životech.

Ethan: Nemá sourozence. Žije v malém domku se svojí matkou, která měla rakovinu a je soused Nishy. Není to problémový kluk, je tichý, nenápadný a rád kouká na hvězdy.

Mads a Thayer: Ano, Mads tančí balet, ale žádný tajný románek s učitelem neměla. Ano, Thayer skutečně odešel, ale ne kvůli vytvoření hry. Byl v protialkoholické léčebně a co je nejlepší, Suttonin utajený románek není s Ethenem, ale právě Thayerem. Tajně se scházeli vždy, když měl v léčebně propustku. Další perlička je, že je jejich otec bije.

Char: Je zrzka a plnoštíhlá. Žije se svojí matkou, která není alkoholička, všude samý silikon a nejradši by patřila do jejich party, než aby byla matka. Její otec pracovně cestuje a má poměr.

Laurel: Žádný Justin neexistuje. Spisovatelka se tu zmiňuje o Calebovi, ale ten je jen záplata za Thayera. Laurel ho milovala, byl její nejlepší kamarád, než odešel. Proto Laurel nenávidí Sutton. Co chce, to dostane a všichni si myslí, že za Thayerovu nehodu (ke které se dostaneme později) může ona. V knihách nemá Laurel hudební nadání.

Štěbetalky: Postavy, se kterými se v seriálu nesetkáte. Gabby a Lily jsou dvojčata. Usilovně se chtějí dostat do party a Hry lží. Mobily mají přilepené k ruce a všechny drby hned dávají na Twitter.

Garrett: Pamatujete si Suttonina přítele na veřejnosti? V knize je to Garrett, s Emmou se rozejde on. Už ho nebude bavit její neustálá odtažitost a s Nishou si začne až potom. Zatímco v seriálu už o něm neslyšíme, v knihách Emmu pronásleduje.

Menší detaily

  1. Nisha je Indka.
  2. Sutton nemá BMW, ale zrekonstruované Volvo.
  3. Emma nikdy před tím nehrála tenis.
  4. Mercerovi mají německou dogu jménem Drake.¨

Foto: ABC Family

Holka, co umřela. Všichni jí měli rádi, ale měla talent si lidi dost znepřátelit. Je vám to povědomé? Docela to zní jako Prolhané krásky, nemyslíte? Proto asi změnili hlavní zápletku. Vymysleli to dobře a spoustou složitých kliček se v podstatě dostali skoro ke stejnému konci jako v knihách. Někdo tam přece umřel, vrah byl jeden z nich, na detailech nezáleží, nebo ano? Posuďte sami. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé knihy.

1. Hra lží

Když Emma dorazí do Phoenixu a čeká na Sutton, unesou jí neznámé holky na párty před zahájením školního roku. Nemá na vybranou a musí předstírat svoji sestru, než se ukáže. Shodou náhod jí někdo ukradne batoh s doklady a foťákem.

Druhý den ráno se Sutton pořád neobjevila a Emma musí jet s Laurel do školy. Ta za stěračem svého auta najde vzkaz určený pro Emmu o tom, že Sutton je mrtvá a má hrát dál, nebo bude další na řadě. Je vyděšená a neví co má dělat, tak hraje dál. Snaží se říct. kdo je, ale nikdo jí nevěří, protože je proslulá svými kanadskými žerty.

V každé knize je vždy někdo podezřelý. V prvním díle se snaží Emma zjistit alibi svých kamarádek na dobu, kdy Sutton zemřela. Bylo video, co našel Travis. důkaz vraždy? Kdo to byl? Emma zjistí, že to byla Laurel, kdo svojí sestru škrtil v lese a Mads s Char to natáčely. Sbližuje se s Ethanem a ten jí poskytne poslední vodítko. Sutton po tomhle kanadském žertu odešla po svých. Tak kdy umřela? Emmě se zatím připomíná vrah, když jí škrtí medailonkem u Char v kuchyni. Má být Sutton a nestrkat do její smrti nos.

2. Nikdy v životě

Lily a Gabby, dvojčata která chtějí být součástí hry lží. Sutton jim provedla nějaký žert, po kterém skončila Gabby v nemocnici. Zabily ji? Její duch, který se vznáší u Emmy, ztratil paměť. Jak běží děj, postupně si vzpomíná, co zaživa prováděla. Emma se nemůže vyptávat, protože by to bylo moc podezřelé.

Sutton neměla Štěbetalky ráda, proto jednou zastavila auto na kolejích, když jel vlak, a předstírala, že nemůže nastartovat. Všechny vyděsila a u Gabby se objevila epilepsie, proto skončila v nemocnici.

Emma docela dobře zapadla do party. Holky mají uspořádat ples a když Emma stála na pódiu, někdo na ni shodil osvětlení. Podezřívá Štěbetalky. Po plese jdou kempovat a Emma je vyděšená. Nepohodne se s Gabby a ta spadne do rokle, všichni ji hledají, ale ona zmizela. Rozdělí se, aby měly vetší šanci. Emma uslyší divné zvuky a vleze do otvoru ve skále, kde už na ní čeká Lily. Někdo za ní zavalí vchod. Emma už myslí, že umře, když Lily zašeptá: „Dostaly jsme tě.“ Byl to jen kanadský žert a pomsta za ten vlak, ale Sutton nezabily. Ethan ví, že Emma je Emma, a i to, že je Sutton mrtvá. Randí spolu a snaží se vraždu objasnit.

Foto: ABC Family

Viděli jste seriál nebo četli knihy? Co se vám zdá lepší? Kdo myslíte, že zabil Sutton?


Jít na The Lying Game | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!