Budoucnost nejen Star Wars je opět v projektech natáčených výhradně ve studiích

Budoucnost nejen Star Wars je opět v projektech natáčených výhradně ve studiích

16.7.2020 17:48


Svět se po pandemii spojené s koronavirem změnil. S nadějí vyhlížíme, kdy se filmový průmysl vzchopí, situace však nevypadá vůbec dobře. Alternativou jsou streamovací stanice, ale bez natočeného materiálu to také nepůjde. Budoucností by ovšem mohly být nové technologie aplikované u Mandaloriana.


Nikdo stále neví, kdy (jestli) se vše vrátí do normálu, aby se mohlo pokračovat v natáčení, jako tomu bylo před březnem 2020. Na místě je tak otázka, zda se nyní nespokojit s nějakým alternativním způsobem natáčení. Už na to například přistoupilo studio Warner Brothers, které připravuje svého nového BatmanaRobertem Pattinsonem v hlavní roli.

Po skutečných lokacích ve Velké Británii se tvůrci přesunou do studia, kde se budou budovat i chodníky, nástřely domů apod. Studio zkrátka chce projekt dokončit. Jelikož se situace ohledně nemoci Covid-19 v čase mění, pružně na ni reagovat je velice obtížné, protože to většinou znamená sáhnout hlouběji do kapsy, což, když vezmeme v potaz, že kina jsou prakticky stále zavřená, není pro studia ideální řešení.

Přesunout se do studia, zavřít se na svůj vlastní soukromý pozemek, vybudovat vše, co se dá, a začít s natáčením prakticky bez většího omezení je zkrátka cesta, kterou se vydalo studio Warner Brothers. A dost možná nás něco podobného čeká i v budoucnu i u jiných projektů. Právě technologie tzv. Volume (více se dočtete v našem předchozím článku) umožňuje prakticky simulovat filmové pozadí. Natočit celou epizodu tak prakticky lze i z domova z vaší (velké) garáže, když máte potřebnou technologii.

(Tak schválně. Řekli byste, že toto je umělé pozadí? Vypadá věrohodně, nemyslíte? Foto: Disney+)

Když se podíváme na veškeré venkovní projekty, kde studia chtěla bohatě využívat exteriéry, tak tam se příliš nenatáčí. Podívejme se ovšem na Nový Zéland a Jamese Camerona, který si svého Avatara 2 a 3 již nějakou dobu ve studiu vesele natáčí. Studia se nyní budou muset pružně přizpůsobit a na danou situaci reagovat, pokud nechtějí ve své programové nabídce neustále vysílat reprízy starých epizod a filmů.

Problém je samozřejmě investice do takovýchto technologií. Není žádným tajemstvím, že výstavba tzv. The Volume spolkla nemalou část rozpočtu první sezóny Mandaloriana. Druhá řada je ovšem dotočena, opět se natáčela převážně ve studiu. A u případné třetí řady zřejmě nebude problém něco takového zopakovat. Zdá se, že toto je cesta, jak nyní filmy/seriály natáčet. A ostatní se musí přizpůsobit.

I tak podzimní nabídka seriálů na rok 2020 vypadá bídně, protože se prakticky nic nenatáčí. Čeká nás seriálové sucho a nyní bude pouze otázkou času, kdy studia přistoupí na alternativní způsob natáčení. I ten má samozřejmě své výhody (není třeba zamlouvat lokace, stavět kulisy, dohadovat se s vlastníky pozemků apod.) a bohužel i nevýhody (absence reálného prostředí, ztráta autentičnosti apod.), ale pokud studia nechtějí čekat, až krize spojená s koronavirem odejde zcela do ústraní, nebudou mít jiné možnosti.

Jak současnou krizi vnímáte vy? A je toto nový způsob, jak se budou filmy a seriály natáčet? Jedná se o přirozený vývoj nebo spíše krok vzad?


Jít na The Mandalorian | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!