Co znamená první řada Andora pro Mandaloriana a budeme se na seriál nyní dívat jinak?

Co znamená první řada Andora pro Mandaloriana a budeme se na seriál nyní dívat jinak?

6.12.2022 16:02


Seriál Mandalorian je nevídaný hit a vůbec první hraný seriál. Jenže od druhé řady uplynuly už dva roky, doba se zase o kus posunula a nových Star Wars seriálů v čase přibylo. Mandalorian tady má konkurenci a bude čelit nevyhnutelnému srovnání. Co ho čeká?


Seriál The Mandalorian je bezpochyby nejsledovanějším a taktéž nejpopulárnějším seriálem stanice Disney+ co se týče Star Wars. Jenže od konce druhé řady uplynuly už dva roky a my s napětím vyhlížíme řadu třetí. Natěšenost na další příběhy Dina Djarina je opravdu velká, ale může nějaký jiný (a nedávno vysílaný) seriál změnit náš postoj právě na Mandaloriana?

Samozřejmě v konečném důsledku doufáme, že to tak nebude. Seriál Andor, který právě nyní skončil se svou první řadou, dává ale ostatním seriálům jasné znamení. Zatímco poslední roky jsme tu vehementně obhajovali technologii Volume a natáčení před stovkami LCD monitorů, Andor na to šel pěkně postaru. A zkrátka natáčet v reálných kulisách je stále velký rozdíl než před umělým pozadím.

Na výsledném produktu je to vidět. Najednou máme možnost sledovat prostorově bohaté a živé záběry, které se zkrátka ve Volume nedají udělat. Limitace technologie je najednou cítit o poznání víc. A když si dnes pustíte Andora a porovnáte s nedávným Obi-Wanem Kenobim (ten se taktéž natáčel ve Volume, pozn. red.), tak uvěřitelnost lokací je mezi seriály naprosto propastná. Zvlášť záběry z dálky a honičky nepůsobí ve Volume dobře a technologie zde naráží na své jasné hranice.

(Co znamená první řada Andora pro Mandaloriana a budeme se na seriál nyní dívat jinak? Foto: Disney+)

V kontrastu s Andorem určité scény působí chudším dojmem. Jenže i Andor má své vlastní problémy. Zatímco The Mandalorian nás zavede v každé epizodě na jinou planetu, tak Andor postavil doslova pár kulis a děj se odehrává stále na pěti šesti známých lokacích. The Mandalorian je zase bohatší na mimozemské rasy a z pohledu širšího světa působí více Star Wars dojmem než právě Andor.

Přesto se můžeme na třetí řadu Mandaloriana i my dívat jinou optikou. Jedna věc je Volume a kulisy, druhá věc je epizodnost jednotlivých dílů. I když samotné sezóny fungovaly dobře, po opakovaném zhlédnutí se člověk nemůže ubránit pocitu, že hned v několika dílech o nic nešlo. A někdy až herní scénář podráží seriálu nohy. To v kontrastu s Andorem, který naopak šel do hloubky a ponořil se do svých postav, může představovat problém.

V neposlední řadě nesmíme zapomínat, že od poslední vysílané epizody uběhly už dva roky. Člověk si může říci, že dva roky je krátká doba. Žijeme ale v turbulentní době, která se neustále mění. A mění se pochopitelně i seriálové návyky a preference. To, co fungovalo skvěle před dvěma lety, teď už nemusí táhnout. Před dvěma lety jsme tu měli pouze Mandaloriana, nyní tu máme X dalších Star Wars seriálů a mnoho dalších na cestě. Konkurence zkrátka roste.

Jak si tedy povede třetí řada Mandaloriana a bude mít na ní vliv nedávný Andor? V dnešní době se nikdy nevyhneme srovnání. Každý seriál srovnáváme s tím předchozím. Jinak tomu nebylo ani u The Book of Boba Fett či zmíněného Obi-Wana Kenobiho. Návrat před umělé pozadí a jednodušší scénář bude pro mnohé bolestivý, ale seriál má stále silnou fanouškovskou základnu, která by měla sérii podržet po všech směrech.


Jít na The Mandalorian | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!