Proč jsou epizody tak krátké? Zřejmě nejen nejčastější otázka v USA, ale i u nás v komentářích. Fanoušci by snesli daleko delší a tučnější epizody, ale do budoucna se zřejmě nic měnit nebude. Vysvětlení je vcelku logické, pochopitelné, přesto je nutné, aby zaznělo.
Také vám někdy přijde, že by epizody Mandaloriana snesly delší stopáž? Když navíc odečtete úvodní intro, v předchozích dílech jste viděli a závěrečné titulky, často se dostaneme se stopáží pohybující se pod třicet minut. Fanoušci by samozřejmě stáli o hodinové epizody, ale ty jsou spíše sváteční. Proč jsou epizody tak krátké?
No, odpověď je poměrně jednoduchá. Za vším hledejme peníze a rozpočet, který se musí držet v nějaké snesitelné míře. Stále se pohybujeme na seriálovém poli a není možné, abychom tu měli hodinové epizody týden co týden. Celý natáčecí proces by se řádně prodloužil a my bychom na dané epizody museli čekat ještě o něco déle, což zřejmě většina z nás nechce.
(Proč jsou epizody Mandaloriana tak krátké? Existuje na to poměrně prosté vysvětlení. Foto: Disney+)
Na toto téma se nedávno rozpovídala Katee Sackhoff pro podcast se vskutku originálním názvem Blah Blah Blah. V něm Sackhoff vyzdvihla, že na celém seriálu pracuje enormní počet lidí, což si my jako fanoušci nedokážeme představit. Ilustrace, pre-vizualizace, natáčení, kombinace digitálních a praktických efektů, mix zvuku, náročný střih a obecná post-produkce.
To vše stojí hrozně moc času, úsilí a hlavně lidské práce, která je tu zapotřebí. S nejčastější otázkou, se kterou se herečka potkává, je – proč to všem tak dlouho trvá natočit a proč jsou ve výsledku epizody tak krátké. Sackhoff na to odpovídá, že za seriálem je velké množství lidí a rozběhnout celý ten stroj není taková sranda, jak si většina fanoušků představuje.
A do budoucna se zřejmě nic tak zásadního nezmění. I ostatní Star Wars seriály mají obdobnou pasáž. A pokud náhodou mají delší, připravovali se roky (viz třeba Andor). Pokud budeme chtít delší stopáž, zřejmě bude zapotřebí, aby se technologie posunuly zase o kus dál. Automatizace je nevyhnutelná, nicméně bez šikovných lidských ručiček to nepůjde. A právě lidská síla v čase bude nejdražší.
Zdroj: ComicBook.com
#2 witcherrr: V Době SG-1 neměly seriály 20 epizod, ale spíš 24–26 a série byla fakt každej rok. Ale taky je pravda že tam byla spousta filler epizod kde někde seděli u stolu a vzpomínali na to co bylo nebo tak něco. Ale stejně si myslim že by se mohli trochu víc snažit, nechápu že takový megakorporace jako Disney nám nedokážou aspoň dát tu sérii každej rok. Dřív se na těch seriálech asi dělalo průběžně bez větší pauzy, ne jako dneska že dojede série a oni teprve řešej casting na další sérii, to je jasný že to pak ta produkce potrvá další 2 roky a je to škoda, spousta lidí si po tak dlouhý době sotva vzpomene o čem to bylo.
Spousta dalších seriálů má hodinový díly a dřívější TV seriály měly standardně 40 minut a bylo třeba 26 dílů v sérii a série byla každej rok, ne jednou za 2 roky jako je to teď zvykem. Nikdo po nich nechce přece aby tam dali hodinu soubojů a filmový úrovni, ale víc dialogů co posouvaj děj a rozvíjej lore by tam mít mohli a nemuselo by to bejt až tak drahý když to udělaj v kulisách co už maj, nebo prostě celkově míň vyhazovat záběry. I když pokud maj tolik nepovedenejch záběrů že z toho nakonec vyleze 30minutovej díl, tak možná věděj proč to radši sestříhaj.
mě se naopak epizody zdáli dlouhé až moc a měli spoustu vedlejších side questů hlavní dějová linka by se dala zkrátit na polovinu seriálu doufám, že Ahsoka dopadne líp
Jednoduše řečeno, Disney na tom není vůbec dobře. A skrz podobné interview s herci, (kteří jsou svázáni smlouvami) se jen snaží hasit co se dá.
Nesouhlasím. Dříve byly studia schopna vytlačit 27 epizod za rok po 45 minutách a bylo kvalitnější než tohle a bylo to před 20 lety, kdy nebyla taková technologie.
#1 AuroN: súhlasím., tiež mi pri čítaní článku napadlo, že stačia tri jednohodinové epizódy na prerozprávanie toho príbehu. Pri sitcome je 20min stopáž v pohode ale pri dejových seriáloch je to žalostne málo. 15 min sa rozbieha dejová linka, ktorú ukončia cliffhangerom na ďalšiu epizódu a vlastne sa prd dozvieme. To isté robí Disney aktuálne aj v Marvel Secret Invasion. Keď už to začína byť pozerateľné (asi, že som si na to zvykol po tých 15tich min) tak pustia záverečné titulky aby som zasa za týždeň zabudol čo sa vlastne dialo.
Je vidět, jak jsou, promiňte mi ten výraz, předposraný. Místo, aby udělali práci kvalitně, včas a v požadovaném rozsahu, tak jenom neustále vysvětlují proč to dělat nebudou.
Tuhle nám vysvětlí, proč nebude dobře namluvený Thrawn. Dnes se dozvíme, proč nejde dělat normálně dlouhou sérii s normálně dlouhými díly jednou ročně. Dá se pochopit, když někdo vysvětluje, proč něco nevyšlo. Ale ne, když se předem vymlouvá, že to nejde.
Krom SG-1 (a dalších SG), to zvládaly třeba Battlestar Galactica, spousta Start Trek seriálů, The 100, dost dlouho GoT, Expanse a další…
To vážne sa zo všetkých štúdii zrovna Disney vyhovára na nedostatok peňazí? Mne snáď u*ebe dekel :D
Jo doby 20 dílných serošů jsou fuč, kolik lidí pracovalo na SG-1? V tý době měli dobrý efekty a zpracování planet. Nestoudnost.
#10 pidalinTo je ale debilita… A třeba Hra o trůny byla co? Tam peníze byly? A co je vlastně na Mandovi tak drahého? Protože ke scénáristům peníze evidentně nešly. A i kdyby tak ty vole… nemám peníze, tak místo osmi půlhodinových epizod, udělám čtyři hodinové.
#5 Anckrst