V následujícím článků nalezneme krátké shrnutí filmového zpracování prvního dílu s názvem Město z kostí (The City of Bones). Také se dočteme o plánovaném knižním vydání zbylých tří dílů!
Autorka Cassandra Clareová nám odkryla pestrobarevný svět plný vášnivých i nemilosrdných charakterů, s kterými se v průběhu šestidílné série s názvem The Mortal Instrumenst/Nástroje smrti seznamujeme. Každý si v průběhu čtení oblíbil nějakou postavu, ať už jde o Clary Frayovou – představitelku odvážné a umělecky založené dívčiny nebo konče u Magnuse Bane (Do češtiny často překládán jako Krasomil Pohroma) který je nevázaný a pokaždé vás něčím překvapí.
Pro velké nadšence celé série jsem připravila kompletní přehled všech dílů:
1.díl The City of Bones – Město z kostí
2.díl The City of Glass – Město ze skla
3.díl The City of Ashes – Město z popela
4.díl The City of Fallen Angels – Město padlých andělů (vychází v českém překladu 7.2.2014)
5.díl The City of Lost Souls – Město ztracených duší (vychází v českém překladu 30.05.2014)
6.díl The City of Heavenly Fire – Město nebeského ohně (vychází v českém překladu 31.08.2014)
Také bych chtěla zdůraznit, že se můžeme těšit na 3 poslední díly, které v průběhu letošního roku budou zdobit vitríny českých knihkupectví a zároveň nás také čeká zfilmování druhého dílu. Ten, kdo viděl film a četl i knížku si dozajista všiml markantního odchýlení od psané verze. Jelikož měl první díl nazvaný stejně jako kniha premiéru už 12.9.2013 dovolím si tady shrnout pár nesrovnalostí, které se ve filmu vyskytly. Určitě nebudou všechny, moje paměť není zrovna přesná, ale doufám, že to hlavní nezapomenu vystihnout.
1. Zásah Jace, Aleka a Isabeli v klubu Pandemonium se neodehrával na „veřejnosti“, přestože je nikdo nemohl vidět – chránila je totiž runa neviditelnosti. Filmová scéna byla začleněna do samotného víru tanečníků v již zmíněném klubu, ale ve skutečnosti se celý výjev odehrával v zastrčeném kumbálu s nepotřebným haraburdím. Ještě nutno podotknout, že Clary vyslala Simona, aby došel pro ochranku. Samozřejmě celý výjev viděla sama(díky tomu, že je sama lovkyně stínů), a tak ji nikdo nevěřil, kapitola byla dovršena, když byli oba z klubu nemilosrdně vyhoštěni.
2. Clary nepokreslila celý pokoj runami ani se jí neobjevila na pěně v šálku kávy, když si nápoj osladila. Tuto změnu bych hodnotila velmi kladně, efekt vytvořený filmaři byl skutečně působivý.
3. Clary ve svém bytě dokáže démona zabít sama. Použije k tomu Jacův „monitor na démony“, který mu sebrala při rozhovoru v restauraci. Doufala, že je to mobil, pokoušela se s ním dovolat matce, která v tu dobu byla v nebezpečí a potýkala se s Valentýnovými poskoky. Tímto se dostávám k dalšímu faktu a ten zní, Clary si s Jacem sešla uvnitř kavárny či restauraci nikoli na ulici. A to přímo ve chvíli, kdy se jí Simon pokoušel vyznat lásku, bohužel se nestihl přímo vyjádřit.
4. Simon se na večírku Magnuse Bane proměnil v potkana při vypití očarovaného nápoje. Upíři ho donesli k sobě a následně ho pokousali.
5. Do hotelu plného upírů na záchranu uneseného Simona se vydala jen Clary a Jace. Před vchodem do starých hotelových prostor potkali vůdce místního upírského klanu, který se snažil působit jako jejich přítel a pomocník. Naštěstí Jace jeho lest ihned prokoukl.
6. Vlkodlaci včele s Lukem pomohou Lovcům stínů proti Valentýnově stoupencům. Ve filmu jsme mohli vidět, jak Valentýn obsadil Institut, jenže všechno se odehrává v nějakém starém špitále, kde je i Clařina matka v umělém spánku, který si sama přivodila. Jace tam byl unesen Valentýnem za souhlasného přihlížení Hodge a doprovázen nenávistným pohledem Clary, která Jace bohužel nemohla bránit.
7.Valentýn se nezmocní jenom Jace, ale získá pohár, který odnese z Institutu pomocí cestovního portálu.
8. Po konečném boji, kdy Clary konečně najde Jace u Valentýna, ponouká Valentýn zlomeného Jace, aby šel s ním, aby s ním utekl. Chce ho na své straně, protože vím, že jakmile zlomí pouto mezi ním a Clary, budou oba slabšími protivníky. Jace vidí přes portál svou rodnou zem Idris – město Lovců stínů – , kam se touží vrátit, ale neodejde kvůli Clary. Zůstane s ní, ale pořád mu v hlavě víří myšlenka, že jsou vlastně sourozenci. Ve filmu jsme se viděli něco docela jiného. Clary Valentýna poslala pryč portálem a pohár dokázala ubránit.
9.Žádná runa na uklízení, prosím Vás, ani neexistuje. A to platí i pro runu, kterou Clary použila ve filmu – ve sklepení Institutu. Filmaři jen předbíhali děj, který nás teprve čeká a pozměňovali funkce Clařiných run.
10. Další pozměněný fakt se týká Valentýna. Je to už jen maličkost. Knižní Valentýn má šedé vlasy. Filmový Valentýn ztvárněný Jonathanem Rhysem Meyersem má vlasy černé doplněné sem tam nějakými dredy. Myslím si, že nejsem tak náročný fanoušek tedy aspoň v tomto ohledu. Volbu tvůrců obsadit J.R.Meyerse do role Valentýna Morgensterna jsem od začátku plně schvalovala.