Druhá epizoda je za námi, nastal tedy čas si všechno ještě jednou zopakovat. Scénu po scéně si opět projdeme to, co se odehrálo v nejnovější epizodě seriálu Mr. Robot, a podíváme se na vše trochu podrobněji.
Spálené výkupné
Hned v úvodu se dočkáme rozuzlení situace, kterou zapříčinil ransomware od fsociety. Scott Knowles se ocitá v newyorském Battery Parku a nervózně očekává, co se bude dít. Poslíček mu předává batoh, v němž je nám již dobře známá maska, na níž jsou instrukce: Nasaď si mě a pak spal ty peníze. Scott po výhružném telefonátu příkaz splní a když výkupné v hodnotě 5,9 milionu dolarů zapálí, obklopí ho dav lidí s mobily, čímž vzniká další novinářská senzace.
E Corp žije dál
Dopad útoku na E Corp byl sice velký, samotný konglomerát však dál funguje a jeho konec je v nedohlednu. I přesto musí Phillip Price řešit nejen finanční potíže svého podniku. Za malicherné zacházení s půjčenými penězi má být Price vyhozen, přesněji je po něm požadováno, aby sám rezignoval. Jak ale zmíní ve svém proslovu, nic dobrého by z toho nevzešlo a veřejnost by E Corp vnímala jako nesebevědomou firmu.
Price aktuální situaci přirovná k tzv. Velké depresi, též známé jako Velká hospodářská krize, která proběhla v roce 1929. Tehdy ve Spojených státech došlo k obrovskému propadu akcií na burze, což vyústilo v hospodářský kolaps napříč světem. Téma by vydalo na samostatný článek, pro účely seriálu ale stačí znát pouze toto. Sebevědomí a image je v dobách krize něco velmi důležitého a Price si toto dobře uvědomuje a ví, jak žalostnou situaci využít ve svůj prospěch.
Joanna a jejích padesát odstínů
Tyrell je sice mimo obraz, Joanna ale musí nějak utišit své sexuální choutky. Jejím novým amantem se stává Derek, který v tomto podivném vztahu vidí něco víc, přestože Joanna dává jasně najevo, o co přesně stojí. Vše má promyšlené a stýkají se tak, aby se o věci nedozvěděl bulvár, čímž Joanna jen potvrzuje fakt, že na rozdíl od Elliota má vše skutečně pod kontrolou.
Nástup FBI
Už před začátkem druhé série bylo jasné, že na scénu dorazí právní složky, které si na fsociety tvrdě došlápnou. Za FBI nastupuje nová hlavní postava v podání Grace Gummer jménem Dominique DiPierrová, která se zatím moc nepředvedla, ale alespoň nám ukázala, jaká je povahově. Nebere si servítky, nebojí se říct svůj názor a ani ve frontě plné lidí se nenechá zastrašit.
Pan Robot číslo dva?
Dvojdílná premiéra se nesla ve znamení masek, ať už těch skutečných nebo jen metaforických. Elliot nám ve svých monolozích prozradil, že ke své masce přirostl tak pevně, že se ve všem víceméně ztrácí. Jeho myšlenkový pochod přeruší míč, který skončí Leonovi u nohou. Zde se dostáváme k jedné ze zajímavých teorií, které se po pouhých dvou epizodách nové série začínají hromadit. Kdo z vás si při Leonově reakci vybavil Elliota s trochou toho pana Robota? Je totiž dost možné, že to byl Elliot a že Leon je jen dalším panem Robotem.
Zamyslete se. Leon a Elliot jí společně. Neviděli jsme scénu, kde by se k nim přidal někdo, kdo by mluvil s oběma. Ve scéně, kde Leon bere míč, je Elliot v pozadí, a to způsobem, který připomíná chvíle v první řadě, kde pan Robot převzal vedení a mluvil za Elliota. Svůj názor na tuto teorii můžete projevit v následující anketě.
Ray, pan podnikatel
Craig Robinson se po řadě komediálních rolí rozhodl usadit v dramatu a představil se jako Ray, majitel psa a upovídaný podnikatel. Ve svém prvním výstupu polemizoval o tom, co je pravda a jestli vůbec nějaká pravda existuje, to vše na základě jednoduchého srovnání několika pohledů na tutéž věc. Když pak Ray nepřímo požádá Elliota o pomoc ve věci počítačů, Elliot mu sdělí, že tohle už nedělá, přestože pan Robot by Elliota u počítače rád viděl. Své chování a nedostupnost Elliot zdůvodní v dalším monologu, v něhož plyne, že se oddal svému režimu a vzdal se možnosti volby, aby pan Robot přišel o svou moc.
Angela ve světě E Corpu
Je skoro neuvěřitelné, jak se člověk za jeden měsíc dokáže tolik změnit, a tou bez diskuzí největší transformací si prošla právě Angela. Přijala Colbyho pracovní nabídku, stala se PR manažerkou E Corpu a zdá se, že je spokojená. Vybudovala si sebevědomí, nebojí se riskovat a přestože v práci není zrovna oblíbená, celkem se jí daří.
Ve své první scéně se potýkala s důsledky celé záležitosti kolem Knowlese a spálení peněz. Po několika telefonních hovorech se jí podařilo vyjednat přijatelné podmínky a dokázat své nadřízené i podřízené, že risk je často i zisk.
Joanna a tajemný dárek
Po procházce s kočárkem se Joanna vrací domů a na prahu svého domu nalézá tajemnou, elegantně zabalenou krabičku. Když ji rozbalí, nalézá v ní hrací skříňku, s obsahem však není zcela spokojená a tuší, že dárek skrývá něco víc, proto ho bedlivě prohledá a na spodní straně hrací skříňky nalézá mobil. Že by byl odesílatelem Tyrell?
Rozhovor v baru a motivační nahrávka
Angela se večer setkává s právničkou, kterou jsme poznali už během první série, aby probraly svůj další postup. Dozvídáme se, že Angela nedbala návrhů, co dělat dál, a Colbyho nabídku přijala, přestože právnička byla proti. Jejich cesty se rozcházejí v momentě, kdy jí Angela sdělí, že je se svou prací spokojená a že v žalobě proti E Corpu pokračovat nehodlá. Právnička se rozloučí anekdotou o ženě, která výměnou za peníze začne zvažovat sex s mužem, o nějž vůbec nestojí. Zaprodala se i Angela, nebo má plán, jak E Corp zasáhnout zevnitř? Anebo prožívá morální dilema a sama neví, kam dál?
V baru na ni pak naráží jeden muž, s nímž se Angela vyspí. V noci se probouzí a rozhodne si dopřát další kolo poslechu motivačních nahrávek, aby posílila své sebevědomí. Z toho plyne, že Angela se cítila dost nejistě a ve světě E Corpu je sebevědomí klíčové, jak prozradil Price v úvodu epizody. Zároveň jsme se dozvěděli, že Qwerty – Elliotovu rybičku – má u sebe právě Angela. Otázkou je, kam se poděl jeho pes Flipper?
Kontrola je skutečně jenom iluze
Během dalšího basketbalového zápasu si k Elliotovi přisedne Ray, přestože dal Elliot jasně najevo, že se s ním nemíní stýkat. To však Raye zmate, protože s ním včera večer mluvil. V tuto chvíli si Elliot uvědomí, že skutečně žil v iluzi a že celý režim byl navržen tak, aby jej mohl pan Robot ovládat během noci.
Reakce Elliota je nezapomenutelná. Elliot se začne šíleně smát a když na něj pan Robot vytasí pistoli jako v první části, Elliot se opět zeptá, co se stalo Tyrellovi. Odpovědi se sice nedočká, ale Elliotova vytrvalost pana Robota přesvědčí, že střílení není ta správná cesta.
Sbohem, Gideone
Po výslechu u FBI se Gideon vydává do baru, aby se odreagoval u skleničky. Ani zde ho ale nečeká klidné posezení, vyruší ho muž jménem Brock. Ten se pustí do svého monologu, kde aktuální situaci přirovná k Velké depresi, stejně jako Price v úvodu. Zdánlivě nevinný rozhovor působící jako snaha spřátelit se a nejspíš i něco víc, se ale v momentě zvrtne.
Před nečekanou událostí Gideon prozradí, že ho jeho muž opustil, načež rozhovor pokračuje. Gideon je Brockem popsán jako falešná oběť, v originále výstižnější crisis actor, což je člověk údajně zaplacený za to, aby si hrál na oběť nějaké velké krize. Brock dá jasně najevo, že v Gideonovi nevidí nic dobrého a přestože je podle něj jen loutkou E Corpu, rozhodne se zasáhnout. Po chvíli Brock vytasí zbraň a o jeden výstřel později Gideon umírá na podlaze místního baru.
Bonsoir, Elliote
Joanna bohužel zmešká hovor na tajemný mobil, který obdržela, zato Elliot o něj nepřijde. Po poslechu citátu z Bible v křesťanské skupině se Elliot náhle probouzí u sebe doma s telefonem v ruce. Netuší, co se stalo ani komu volá. Po chvíli je však jasné, kdo pronesl pověstné: „Bonsoir, Elliote.“ Tyrell je zpět, vážení.
Nezapomeňte epizodu ohodnotit.
Foto: USA Network
#8 Wolf_Officious: Řekl bych, že tohle už přece víme: pan Robot je část osobnosti Elliota, kterou se Elliot rozhodl potlačit. A „zlý“ je proto, že chce pokračovat v revoluci, kterou zahájil, ale Elliot místo toho všechno zdržuje a nedělá to, co by chtěl pan Robot.
Zrovna tohle mi dává smysl dokonale. Elliot má prostě rozdvojenou osobnost, což hodně lidí mate hlavně proto, že ta druhá osobnost dostala fyzickou schránku, na rozdíl od většiny seriálů, které to takhle neznázorňují.
Mnoho zvratů, ničení peněz, nekončící haluze… Mám vždycky hrozný strach, že všechny ty zlý věci, co se tam dějou, dělá sám Eliot. Ale pak si uvědomím, že nejspíš jde o domino-efekt z předchozí série a opravdu to dělají ti, které vidíme. Až tedy na samotného Mr. Robota, tedy Eliotova otce, ktrého se Eliot nechtěl vzdát, tak ho „v sobě“ stvořil. Stále je však otázkou, kdo ten Mr. Robot sakra vlastně je, protože je teď celkem zlý. Snad to pomalu začne dávat smysl až v dalších epizodách. Jestli to takhle bude pomalu gradovat, tak si vážně nedokážu představit, jak bude vypadat třetí série (jestli bude, ale byl bych rád kdyby to pokračovalo).
#9 lukascoolarik#5 lukascoolarik: Ano, to vím, jen jsem viděla a četla Klub rváčů teprve nedávno a v nové (druhé) sérii Mr. Robota jsem si najednou všimla neskutečné množství podobností, tak nevím, zda jich je více než v dílech první série, nebo jsem si to až teď začala uvědomovat :)
zatim super, na Tyrella se náhodou těšim a jsem zvědavá, kde je a jakou má dohodu s Mr.Robotem :)
#4 Te-Rez: Jediná nejsi, Klub rváčů se tu zmiňoval už od prvních epizod a ani sám tvůrce nepopírá, že se filmem inspiroval.
#7 Te-RezJako rozjezd nové série tato dvojdílná epizoda vypadá opravdu slibně, ačkoliv mnou konec silně otřásl. A ta záležitost s Leonem by mě samotnou nenapadla, ale teorie je to zajímavá. Jen by mě zajímalo, zda jsem jediná, kdo v ní viděl tolik paralel s Klubem rváčů (a neříkám, že je to špatně, spíše naopak, protože je jasné, že je jím seriál inspirován)?
#5 lukascoolarikmne by na Pána Robota č. 2 pasoval skôr Ray
#1 Baltik: Je to charismatická postava se zajímavým příběhem; nevidím důvod, proč by měl být přehlížen, ale chápu, že ne všem se zamlouvá.
Podezření z útoku na E Corp jde ruku v ruce s vraždou Knowlesové. Tyrell zmizel a předtím byl podezřelý v záležitosti zabití Knowlesové, plus je tu to podivné zamítnutí žádosti od Gideona, co se týče toho honeypotu na inkriminovaném serveru. Policie si holt dala dvě a dvě dohromady.
Proč je Wellick tak vyzdvihovaná postava ? Pokud pominu, že je hlavní podezřelý z vraždy a taky podezřelý z útoku na Ecorp? Btw, jak se vlastně lidé dozvěděli, že za tím útokem je Wellick ?
#2 lukascoolarik