Šílenost. Toto slovo má jistě mnoho z vás spjaté s nejnovější epizodou seriálu Mr. Robot, který nám opět ukázal, že se rozhodně ničeho nebojí. Kromě sitcomové sekvence jsme mohli vidět i provedení útoku na FBI a toto všechno si nyní rozebereme.
Elliot v sitcomu
Po prohlášení, že nás čeká ta dosud nejlepší epizoda seriálu, byla očekávání opravdu vysoká. Nikoho jistě ani nenapadlo, že bude díl zahájen něčím jako vystřiženým ze sitcomu z 90. let. A ať už jste si toto provedení užili nebo ne, rozhodně se nedá říct, že šlo o ztrátu času a že nám první akt této epizody nic nepřinesl.
Elliot byl v předchozí epizodě unesen z domu a vynesen na ulici, kde ho společníci od Raye začali mlátit za to, že se Elliot podíval tam, kam neměl. V tomto díle se Elliot probouzí ve scéně jako ze sitcomu a jede v autě se svou rodinou. Jeho zmatení vystřídá strach, když v Game Boyi od Darlene zahlédne obraz sebe, jak ho někdo mlátí. Zatím to netuší, ale jedná se o představu, kterou pro něj vytvořil pan Robot, aby ho ochránil před tou nesnesitelnou bolestí, které by musel čelit.
To ale není to jediné, co si lze z první části dílu odnést. V epizodě lze najít spoustu náznaků a útržků informací, na základě kterých se dá různě spekulovat. Elliotův otec například zmíní Angelu jako potenciální přítelkyni pro Elliota, na což bylo lehce naráženo už v pilotním díle. Pak je tu samozřejmě speciální host, muž v kufru auta, kterého známe pod jménem Tyrell Wellick. Co přesně tím tvůrci chtěli říct? Že ho pan Robot unesl? Nebo dokonce zabil v kufru auta? Onen telefonát mezi Elliotem a Tyrellem přece jen mohl být pouhá fikce, jen výplod stvořený panem Robotem, aby Elliota uklidnil. Až čas ukáže, jaká je pravda.
Kromě spekulací do tohoto smyšleného světa pronikla i realita. Elliotova násilnická matka zůstala násilnická, především vůči Darlene, což vysvětluje její nynější psychické potíže. Elliotův otec měl i v tomto výplodu fantazie rakovinu a Angela i zde pracovala pro E Corp. Mohli jsme vidět i loupež v obchodě, což potvrdilo, že Elliotův otec kradl, když byl zrovna bez práce; stejně jako nám to Elliot/pan Robot vyprávěl v pilotní epizodě.
Krátce se mihl i Gideon jako policista, kterého následně přejela hlavní postava ze sitcomu ALF. Ten byl jednou z inspirací, pokud jde o styl sitcomové sekvence; dalšími vzory byly klasiky jako Full House nebo Family Matters. Pokud jste si epizodu opatřili ve verzi FLEET, váš zážitek se prohloubil o něco více, jestli si potrpíte na detailech. Po dobu sitcomové části se logo stanice USA Network změnilo na svou dřívější podobu, mohli jste vidět reklamu na E Corp Online, případně na pivo Bud Light, a také upoutávku na film The Careful Massacre of the Bourgeoisie, který byl poprvé zmíněn ve čtvrté epizodě druhé série.
Krutá realita
Poté, co Elliot měl to nejhorší za sebou, se probral na nemocničním lůžku. Upovídaný Ray k němu hned začal mluvit o svém psu Maxine, která nedávno zemřela. Ray její smrt použil jako metaforu k Elliotově aktuální situaci; neuvědomil si, kdo je jeho pánem, neposlechl jeho rozkaz a teď za to zaplatil. I přesto jejich spolupráce nekončí. „Čekají tě náročné dny, spousta práce,“ rozloučil se Ray.
Příprava na útok
Mezitím se fsociety snaží co nejrychleji přijít s promyšleným plánem, jak se nabourat do FBI a uklidit po sobě. Vzhledem k tomu, že FBI odjíždí z budovy E Corpu, má fsociety pouze jeden den. A aby toho nebylo málo, Angele se příliš nedaří naučit se několik příkazů, které bude muset zadat, aby útok proběhl. Těm, co se aspoň trochu orientují, určitě probleskla myšlenka, že to šlo udělat jednodušeji. Angela se nemusela učit jediný příkaz a fsociety tak mohla ušetřit čas.
Mobley naštěstí zmíní i zařízení jménem Rubber Ducky, které dokazuje, že tvůrci vědí, že existují i jednodušší způsoby, a že zvolení problémovější taktiky proběhlo čistě kvůli dramatickému efektu. Toto USB zařízení je jednoduše řečeno klávesnice. Po připojení se chová i tváří jako klávesnice a ve své podstatě začne psát příkazy, které jste do něj předtím nahráli, zcela za vás. Stačí připojit a je to; stejně jako to popsal Mobley. V případě seriálu ale na Rubber Ducky nahrál něco jiného, co by jim pomohlo jen částečně, a nazval to záložním plánem.
Femtobuňka byla mezitím v rukách Dark Army, která ji prověřila a jak jsme zjistili později, tak i sabotovala. Cisco ji převzal od svého kontaktu, jakmile se však začal vyptávat, byl za to náležitě potrestán.
Dom versus dovolená
Dle očekávání, Dom přežila střelbu v hotelu. Od události uběhly dva dny a její nadřízený ji chce poslat na čtyřtýdenní dovolenou, aby se vzpamatovala, jenže Dom odmítá. Má strach, že stopa vychladne a že Dark Army zvítězí. FBI na druhou stranu nevěří, že střelbu měla na svědomí Dark Army, a Dom to tak bude mít o něco těžší.
Pricův telefonát
Phillip Price měl opět další tajemný telefonát, tentokrát však bylo jasnější, o čem je řeč. Zmíněná střelba v hotelu zhoršila vztahy mezi Čínou a USA, kvůli čemuž bailout pravděpodobně neprojde. Price se obává, že v takovém případě by země zbankrotovala, jenže ani tyto obavy volajícího nepřesvědčí. Price hovor utne a od asistenta se dozvídá, že ministr Zhang není k dispozici a nelze se mu dovolat. Budovu E Corpu navíc obklopila hromada demonstrantů.
Střetnutí
Angela už je téměř připravená a útok je na spadnutí. Než se však pustí do akce, na základnu přichází Cisco s femtobuňkou a Angela ho okamžitě poznává jako toho mladíka, který jejímu bývalému příteli prodal ono nakažené CDčko, kvůli kterému se do této situace dostala. Po dlouhém zírání se však uklidní a nic nedá znát.
Krachující obchod
Dom se po ránu vydává na nákup, aby si koupila svou denní porci energy drinků a svůj oblíbený celozrnný sendvič. Od prodavače se dozvídá, že její oblíbený podnik se bude zavírat, protože do něj už prakticky nikdo nechodí. Povolená denní útrata lidem nedovoluje příliš utrácet a přestože prodavač zavedl platbu virtuální měnou bitcoin a vlastní měnou E Corpu s názvem e-coin, nijak to nepomohlo.
Útok je v plném proudu
Darlene se s parukou a slunečními brýlemi vydává do hotelu, ze kterého bude operovat. Vše se odehrává velmi rychle, přesto však lze pochopit, co se děje. Darlene nejprve naklonuje přístupovou kartu jedné služebné, přesněji sejme magnetickou pásku, na níž se skrývá potřebný kód. Jelikož nemá čas vytisknout si novou kartu, použije další chytré zařízení, a sice MagSpoof. S Angelou pak komunikuje přes telefon, ale ne tradičně, jelikož to by šlo vysledovat. Používají aplikaci Signal, která hovor šifruje a následně z něj maže metadata.
Poté, co Angela vyřeší svou první chybu, se ocitá v prvním větším maléru. Po odchodu z toalet narazí na jednoho z agentů, se kterým se ale nakonec vypořádá tak, že ho pozve na rande. V tu chvíli Angela zahajuje druhou a poslední část svého zapojení v plánu. Vyhledá si počítač a k routeru připojí femtobuňku. Práce je hotová a Angela si může vydechnout. Nebo vlastně ne.
Zádrhel
Darlene po chvíli zjistí, že přestala fungovat wi-fi, a Angela tak musí opět zasáhnout. Vydává se ke své kóji a k počítači připojuje flash disk, na němž je operační systém Kali Linux, který je v průběhu dílu použit hned několikrát. Zadává diktované příkazy, ale než stihne zmáčknout enter u posledního z nich, vyruší ji Dom.
Svár je u konce
Po dobu druhé série byl pan Robot vnímán jako nepřítel. Tento boj však skončil právě s touto zlomovou epizodou. Elliot si uvědomil, co pro něj druhá stránka jeho osobnosti udělala; zachránila ho před nesmírnou bolestí a nechala ho nějakou dobu v oné sitcomové představě. Elliot ze všech sil, které mu zbyly, vstává, a vrhá se panu Robotovi do náruče. Poděkuje mu a obejme ho.
Flashback na závěr
Epizoda končí skokem do minulosti. Elliot sedí jako malý chlapec v autě a jede se svým tátou. Ten se mu svěří s tím, že je nemocný, ale slíbí mu, že tu pro něj vždycky bude, děj se co děj. Zároveň ho požádá, aby toto tajemství zůstalo jen mezi námi, my už ovšem víme, jak to dopadlo. Tátu mu také poví, že si chce otevřít nový podnik, obchod s počítači, protože ho vyhodili z práce. Požádá syna, aby pro obchod vymyslel jméno a jak už víme z první série, obchod nesl název Mr. Robot.
Nezapomeňte epizodu ohodnotit.
Foto: USA Network
Jo, jasny. Nejak se obcas ztracim, dik…
Jinak uz mi to po x-tym zkouknuti tak nejak vsechno hraje dohromady… Pan Robot se Eliotovy priznal, ze na Tyrela vystrelil, ale ten neni mrtvej, nebo se alespon za vrazdu do vezeni nedostal, protoze Tyrelovo zenska jako dukaz lasky tomu novymu ukazuje zadost o rozvod > kdyby byla vdova, nedelala by to…
#9 To.Borrm: Nebyl to počítač FBI. Kolega narážel na alternativní možnost, kde měla Angela strčit ten flash disk do notebooku od FBI, jak popisoval Mobley – tam by ta bootovací obrazovka musela být zablokovaná.
#5 zavorka: no a ja myslel, ze neoperovala z pocitace FBI, ale z nejakyho kancelarskyho PC E-Corpu...... ze to zarizeni dava na sit E-Corpu a ze to ma dostat fsociety do FBI site pomoci odchytavani jejich mobilniho provozu.....nicmene je dost mozny, ze jsem se spletl.....
#10 lukascoolarik#3 Cr4zyFl4mes: Pochybujem, cez taku tenku ihlu nepretlacis cip a keby chceli vediet kde je zakladna fsociety tak by to z neho vytrieskali nasilu.
Moc děkuji za tyhle shrnutí, protože vždycky se najde minimálně jeden detail, co mi unikne. Jste super :-)
#4 Cr4zyFl4mes: Vyloženě součástí epizody byla pouze jedna z reklam – ta, která končí mottem: „Jsme na vaší straně.“ Ta byla ve všech verzích, ale ta reklama na pivo, ten film a E Corp Online byla k nalezení pouze ve verzích ripnutých přímo z vysílání USA Network (FLEET) – tam šlo totiž o domluvu přímo se stanicí a ta se přizpůsobila. Zbytek verzí je ripnutý z vysílání kanadské Showcase nebo z některé z on-demand služeb, takže to tam bohužel nebylo.
#5 zavorka: Pravda. To první mě při psaní netrklo, ale to odemčené boot menu u notebooků FBI by mě překvapilo.
Těm, co se orientují o chloupek lépe, však záhy došlo, že kdyby obraz s distribucí Kali před nahráním na klíčenku fsociety vylepšila nějakým fancy scriptem, riskuje daleko víc, než když se Angela splete při SSHáčkování. (Ze stejného důvodu možná byla vypnutá historie shellu na tom OpenWRT boxu, jinak nechápu, proč tato funkce zůstala nepovšimnuta.)
Pochybuji ovšem, že by počítače FBI měly odemčené boot menu, když jej nacházím zamčené i v kdejaké škole či knihovně.
#6 lukascoolarik #9 To.BorrmJsem myslel, že ta reklama byla součástí seriálu a ne jenom FLEET verze, každopádně jsem si FLEET verzi užil ja kse patří :)
#6 lukascoolarik#1 Baltik: Mě napadlo, že to mohl být čip, ale vzhledem k tomu, že ten seriál je realitou v přítomnosti, tak si to nemyslím. Možná že to bylo jenom k vůli bolesti. Prý to pod nehet bolí jak čert ,takže jenom kvůli kázně by mu to píchl??? nevím… Každopádně by ten motiv od DA s tím čipem byl jasný – monitorovat Cisca a nalézt tak FSociety (třeba)
#8 conder#1 Baltik: Pokud jsem to pochopil dobře, ten chlap mu vpíchl prázdnou injekci do prstu a pak ji zlomil. To muselo sakra bolet. :D
Dark Army a jejich plány jsou dost zahalené rouškou tajemna, takže definitivní odpověď se těžko určuje. Ale Cisco říkal Darlene, že DA má strach, že po nich půjde FBI, takže je možné, že DA úmyslně sabotovala tu femtobuňku, aby v důsledku prozrazení FBI zabásla fsociety a DA tak byla z obliga.
Opět děkuji ! Zeptám se ještě, proč dostal Cisco injekci (nebo co to bylo) při předávce femtobuňky ?
A proč to DA sabotovala ? O co jim vlastně jde, když chtěli, aby to nefungovalo? To je spojenec jak cip.
#2 lukascoolarik #3 Cr4zyFl4mes