Rekapitulace: eps2.9_pyth0n-pt2.p7z

Rekapitulace: eps2.9_pyth0n-pt2.p7z

9.7.2017 18:20


Ne, nezapomněli jsme na vás. Po několika měsících si konečně můžete přečíst rekapitulaci finále druhé řady seriálu Mr. Robot, které zmátlo nejednoho diváka. Kolik otázek bylo zodpovězeno, kolik nových se objevilo a kolik starých zůstává?


Červený trakař

Epizodu zahajuje flashback, který nám ukazuje scénu z osmého dílu první série v poněkud jiném světle. Místo pana Robota vidíme v Tyrellově autě samotného Elliota, jak odříkává tatáž slova. Elliot připomene Tyrellovi, že je pro něj v podstatě nedotknutelným, a následně z vozu vystoupí. Tyrell za ním po troše váhání vyběhne a začne mluvit o tom, jak věří na osud a že se ti dva nepotkali jenom tak. Elliot poznamená, že Tyrell nevidí, co je nad ním, a Tyrell nechápavě téměř propukne v pláč.

Začne recitovat báseň The Red Wheelbarrow od amerického básníka jménem William Carlos Williams, která byla tím jediným, co jeho otec dokázal říct v angličtině: „Tolik záleží na červeném trakaři proskleném dešťovou vodou vedle bílých kuřat.“ Tato slova se stala jeho mantrou a připomínkou toho, že nikdy nechce dopadnout jako jeho otec. Červený trakař se ve druhé sérii prominentně vyskytoval a jmenuje se tak dokonce i knižní dodatek k seriálu, který dokumentuje Elliotův pobyt ve vězení formou deníku.


Zkomolená realita

Do současnosti se přesouváme za doprovodu The Hall of Mirrors od skupiny Kraftwerk, přičemž sledujeme, jak Elliot s Tyrellem jdou ve svých ikonických šatech k budově se zajímavým nápisem Confictura Industries. Jedná se o společnost, která vyrobila deník, jenž si Elliot vedl. Web objevený už v úvodu druhé série je stále funkční a skrývá mnoho zajímavých detailů, jak se můžete dočíst například v této diskuzi na Redditu.

Elliot a Tyrell vejdou dovnitř, kde na ně čeká bíle oděný člen Dark Army, aby je doprovodil na cestě výtahem. Elliot chvíli uvažuje o tom, jak možná vlastně nikdo z nás nevnímá skutečnou realitu, ale jen ten nejlepší odhad naší mysli, čímž dává opět najevo své pochybnosti o tom, že to, co právě vnímá, je skutečné. Výtah je dostává do suterénu, odkud podle Tyrella celou tu dobu operovali, samozřejmě s pomocí Dark Army. Elliot poznamená to, co si asi říká většina diváků, a sice, jak může Tyrell Wellick, nejhledanější muž na světě, jen tak chodit po městě v obleku a bez jakéhokoliv přestrojení. Tyrell ovšem změní téma a soustředí se na to, zda si Elliot pamatuje jejich plán. Nepamatuje, ale neříká to nahlas.

Jsme svědky dalšího krátkého výpadku, po čemž Tyrell zmíní, že mají zavedené zdroje nepřerušovaného napájení, aby mohli nepřerušovaně pracovat. Elliot dostává možnost podívat se na to, čeho s Tyrellem dosáhli.

Pátý dodatek

Konečně je potvrzeno, že Darlene skutečně přežila střelbu v restauraci a že Cisco svým zraněním bohužel podlehl. Výslech, na který se Dom v předchozí epizodě tak třásla, se týkal právě Darlene, jenže ta není ochotná spolupracovat a neustále se odvolává na Pátý dodatek v americké ústavě. Santiago se začne ohánět Vlasteneckým zákonem a neodpustí si narážku na to, že nejsou v žádném seriálu á la Status nežádoucí, který je od stejné stanice jako Mr. Robot, tj. USA Network. Zároveň zmíní její slogan „characters welcome“, přesněji ho parafrázuje tak, že lidi s charakterem jako má Darlene zde vážně vítáni nejsou.

Ani to však Darlene nezastraší a rozhodne se tvrdit, že jen šla s přítelem na jídlo a že neví nic o tom, co je zajímá. Dom požádá kolegu, aby odešel a ona si mohla s Darlene promluvit mezi čtyřma očima. Pokouší se s ní navázat osobní pouto, zmíní, že obě jsou z New Jersey a že z nich brzo budou nejlepší kamarádky.

Scott a jeho krutá pomsta

Spadla klec a my se dozvídáme totožnost tajemného odesílatele dárků, které Joanna po celou sezónu dostávala. Ti, kteří pochybovali o Tyrellově zapojení, měli nakonec pravdu, protože skutečným pachatelem byl Scott Knowles. Ten nám byl nadhozen jako podezřelý už dříve, a sice ve flashbacku v sedmé epizodě druhé série, kde Price pochválil Joanně náušnice darované od Tyrella, u čehož jsou přítomní také manželé Knowlesovi. Joanna se Scotta ptá, co ho přimělo takhle jí zamotat hlavu, a Scott se s lahví vína usadí na křesle a začne s vysvětlováním.

Scott vzpomíná na den, kdy ho Price povýšil na technického ředitele a kdy mu Sharon řekla o svém těhotenství. V den její smrti přišel o všechno v jediném okamžiku a chtěl, aby Joanna cítila totéž, co on; v podstatě jednoduchá pomsta za to, co Tyrell napáchal. Svých činů ale částečně lituje, Joanně se omluví a poté propukne v pláč. Joanna vstane z křesla a chvíli to vypadá, jako by ho šla utěšit, jenže to, co následuje, má k tomu hodně daleko. Vypustí z úst několik vulgarismů, které snad není třeba citovat, a poslední kapkou jsou slova urážející jak Scottovu ženu, tak i jeho nenarozené dítě. V ten moment se Scott neudrží a Joannu brutálně napadne. Naštěstí pro ni přestane, než je příliš pozdě, a zavolá pohotovost.

Hry, lži a cigára

Zatímco si Darlene vychutnává cigaretu, Dom shrnuje vše, co se dozvěděla díky operaci ve Washingtonu, kterou měl na povel Vincent. Ten je v nemocnici a ostatní členové fsociety identifikovali Darlene jako vůdkyni. Darlene to okomentuje tak, že žádná vůdkyně vážně není, čímž shrnuje svou marnou snahu zastoupit Elliota v roli vůdce. Zároveň Dom sdělí, že z ní nedostane ani slovo a že je jí nadevše jasné, že se jen snaží hrát na její emoce. Dom se zasměje všemu, co jí Darlene právě řekla, a poví jí, aby na ni počkala.

Do výslechové místnosti se vrací s řadou důkazů, aby Darlene ukázala, že FBI má v celé záležitosti navrch. Nad maskou fsociety pronese, že taky viděla film Careful Massacre of the Bourgeoisie, který nám byl představen ve flashbacku ve čtvrté epizodě této série. Dále zmíní kameru, kterou se v Ciscově bytě točila videa pro fsociety. Kazety se ale nenašly a co se týče otisků, které na nich Darlene mohla nechat, k těm jí poví, že s Ciscem točili videa trochu jiné povahy. Do třetice je tu nábojnice nalezená v bývalé základně fsociety, která pochází ze zbraně Xandera Jonese, s nímž se Darlene stýkala. Sice nelze dokázat, že Darlene zbraň skutečně ukradla, ale fakt, že se ona kulka našla právě v herně Fun Society, rozhodně má svou váhu.

Off-line verze

Elliot nahlíží do plánů, o nichž si stále nic nevybavuje. Rozpoznává plány budov od E Corpu a rozložený firmware, ale kromě toho z útržků moc nevyčte. Tyrell mu z okna ukazuje protější budovu, do níž se podle jeho slov převáží nějaké dokumenty. Elliot předpokládá, že jde o onu off-line verzi záznamů, které se E Corp snažil dát dohromady. Do měsíce se má vše převést sem, čímž se celý plán usnadnil, protože není třeba jednat s více budovami napříč Amerikou.

Najednou si Elliot vzpomíná, že napsal malware, který má přepsat bezpečnostní limit na záložních zdrojích, přebít olověné baterie v budově a zaplnit místnost s bateriemi plynným vodíkem. Po rozbití větrání a odříznutí záložního napájení má firmware opakovaně zapojit autotransformační jednotku záložních zdrojů a vytvořit jiskru, která způsobí výbuch. Díky vysokému množství oněch baterií by to mělo srovnat budovu se zemí a zničit celou databázi. Zveřejnění konferenčního hovoru, o což se postarali Darlene a spol., mělo být pouhé rozptýlení, jak prozradí Tyrell, a až to, co bude následovat, je podstatou celého plánu.

Křivé svědectví

Derek běsní, když se dozvídá, co Scott provedl Joanně, a má v úmyslu se mu za to náležitě pomstít. Jenže zatímco Derek by dal přednost pěstnímu souboji, Joanna má v plánu něco trochu sofistikovanějšího. Chce, aby Derek dosvědčil, že viděl něco, co by Scotta přímo spojilo s vraždou jeho ženy, čímž by bylo Tyrellovo jméno aspoň částečně očištěno. „Tahle vyhrajeme,“ okomentuje situaci Joanna.

Trpělivý predátor

Dom přesvědčuje Santiaga, aby ji nechal prozradit něco Darlene, čímž by jí konečně ukázali, že toho ví mnohem víc. Santiago nakonec souhlasí a Dom se naposled pokouší získat Darlene na svou stranu. Mluví o tom, že tento případ je pro ni ten nejtěžší a že se dostala tak daleko jen proto, že kromě práce nemá žádný život a že na nic jiného nemyslí. Dál řekne, že ať už celá věc dopadne jakkoliv, obě se zapíšou do historie jako součást jedné z největších událostí. Darlene to ale vidí poněkud jinak a odvětí, že ani jedna z nich není ničím výjimečná. Dom vyzve Darlene, aby šla za ní a mohla jí něco ukázat, přičemž jí ještě poví, že je víc výjimečná, než si sama připouští.

V další scéně jdou Darlene a Dom chodbou, přičemž nás provází píseň The Moth & The Flame od Les Deux Love Orchestra. Obě vchází do místnosti, kde je několik tabulí, a Dom začíná vysvětlovat taktiku, kterou si FBI osvojilo. Nazve ji hroznýšský přístup, protože museli být v roli trpělivého predátora, aby nepůsobili příliš podezřele. Dále Dom prozrazuje, že Romero nezemřel rukou Dark Army, ale šlo jen o zbloudilou kulku od sousedů. Členové fsociety tak začali panikařit zcela zbytečně a jejich zbrklost je oslabila. Darlene přistupuje blíž k jedné z tabulí a divák má tak možnost nahlédnout do spousty zajímavých informací.

Už delší dobu víme, že Ciscovo pravé jméno je Francis Shaw. Díky Oliveru Parkerovi se FBI dozvěděla o útoku s CD na AllSafe a na tabuli tak nechybí ani jeho jméno, plus Lloyd Chong a nyní už zesnulý Gideon Goddard z AllSafe. Angela je s celou věcí spjata nejen kvůli celé záležitosti s CD, ale také díky svému zaměstnání v E Corpu. Susan Jacobsová je nadále považována za pohřešovanou a o její vraždě, za níž stojí právě Darlene, se zatím oficiálně neví. Leslie Romero je samozřejmě uveden jako zesnulý. Mobley se pravým jménem jmenuje Sunil Markesh, přičemž jeho příjmení je nám už známo díky jeho výslechu s Dom. Elliot je na tabuli také, ale jako strůjce všeho je uveden Tyrell Wellick. Darlene reaguje podobně jako divák: „To si ze mě sakra děláte prdel.“

Pokud chcete tabule prozkoumat důkladněji, dobré duše z Redditu je daly dohromady – hlavní tabule a zadní tabule, která ovšem už není tak dobře čitelná.

Čas vzít si zpět kontrolu

Elliot a pan Robot se opět hádají a Elliot si po chvilce uvědomí, že ho pan Robot nejspíš rozptyluje od toho, co právě dělá Tyrell. Ten pracuje na hacknutí firmwaru a Elliot ho najednou zastaví a chce plán zrušit, protože by v budově v rámci vedlejších ztrát zemřeli lidé. Tyrell zopakuje, že jde o Elliotův plán a že nechápe, o co mu jde. Najednou vytáhne zbraň a namíří ji na něj. Elliot po chvilce dochází k závěru, že Tyrell a pan Robot jsou jeden člověk a že mu nic nehrozí. Pomalu přistupuje k Tyrellovi a pronese větu: „Čas vzít si zpět kontrolu,“ čímž se vrací k mottu celé druhé série, které zní: Kontrola je jenom iluze.

Když je Elliot přesvědčen o tom, že Tyrell je jen v jeho hlavě, vrací se k počítači, aby zhatil druhou fázi. V tu chvíli ho Tyrell střelí a Elliot se po chvíli hroutí k zemi. Tyrell pak prozrazuje, jak to vlastně bylo s tou zbraní ve stroji na popcorn. Elliot dal zbraň Tyrellovi se slovy, aby zastavil každého, kdo bude stát v cestě jejich plánu. Až nyní mu došlo, že tím celou dobu myslel sebe. Pan Robot se začíná ztrácet a Elliot upadá do bezvědomí.

A přece jenom žije

Každému snad muselo být jasné, že Elliot nezemře, ale pro jistotu je to potvrzeno scénou, která prozrazuje mnohem víc než jen Elliotův osud. Tyrell volá Angele, které už bylo sděleno, že se jí Tyrell ozve. Tím pádem je jasné, že se Angela skutečně přidala k Dark Army nebo alespoň v nějaké podobě spolupracuje s Whiterose. A pokud někdo stále pochyboval, zda je Tyrell skutečný, tento telefonát to nade vší pochybnost uzavírá. V závěru hovoru Tyrell poví, že Elliota miluje, načež Angela odpoví, že ona také. Angela odchází ze záběru a my skrze okno vidíme, že došlo k většímu výpadku proudu.

Kolik je hodin?

Po závěrečných titulkách následuje po vzoru finále první série jakási bonusová scéna, kterou už jsme detailně rozebrali, včetně jejího potenciálního dopadu na seriál, v samostatném článku.

Nezapomeňte epizodu ohodnotit.

Foto: USA Network


Jít na Mr. Robot | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!