Sam Esmail: Uvidíte tentýž konec, který jsem před lety vymyslel

Sam Esmail: Uvidíte tentýž konec, který jsem před lety vymyslel

19.11.2018 22:00


Sam Esmail již pilně pracuje na posledních 12 epizodách svého seriálu Mr. Robot a našel si čas i na zodpovězení pár otázek na Redditu. Kromě toho, že uvedl na pravou míru některé nepřesné informace, prozradil několik zajímavostí ze zákulisí a doporučil nám několik seriálů.


Už jste začali natáčet 4. řadu?
Ještě ne, pořád ji píšeme.

Slyšel jsem, že seriál měl mít pět sérií, ale nakonec byl celkový počet snížen na čtyři. Bude to mít negativní dopad na příběh jakožto celek?
Tak to jste slyšel nepravdu. Odjakživa jsem zamýšlel čtyři až pět řad. Rozhodli jsme se pro pět, protože nám to přišlo jako vhodný počet epizod pro uspokojivé zakončení.


Jak moc jste se odklonil od své původní verze závěru seriálu?
Uvidíte tentýž konec, který jsem před lety vymyslel.

Co nám o poslední řadě můžete prozradit?
Bude fakt super.

Kdysi jste zmínil, že se v seriálu nachází něco, na co ještě nikdo nepřišel, a že tomu nemůžete uvěřit. Šlo o to, že Price je otcem Angely, nebo to zatím nebylo odhaleno?
Ano.

Jaké skryté detaily o seriálu jsou často přehlížené?
To se dozvíte ve 4. sérii.

Spousta seriálů a filmů se dnes do svých příběhů snaží protlačit apatii a další tematicky temné prvky. Jak moc je pro vás důležité mít ve svých příbězích poselství naděje?
Nihilismus mi nepřijde zrovna zajímavý – je to líné a snadné východisko. I přes nepřízeň osudu je třeba najít nějakou naději. A právě díky tomu příběhy ožívají.

Máte nějaké zajímavé historky z natáčení nebo příprav epizody eps3.4_runtime-error.r00, která byla prezentována jako jeden jediný záběr?
Aaron, náš úžasný kameraman, točil ten záběr, ve kterém jde Elliot z výtahu a sedá si vedle Samara, celkem 27krát. Během posledního zkolaboval a museli jsme si dát pauzu na oběd. V tu chvíli jsme začali mít strach, že to s tou epizodou nevypadá moc dobře, ale po obědě jsme se do toho opět pustili a odvedli jsme výbornou práci. Z toho plyne ponaučení: Jídlo je důležité.

Co vás inspirovalo k napsání epizody eps3.7_dont-delete-me.ko?
Sám jsem si prošel svými vlnami sociální úzkosti a deprese, včetně myšlenek na sebevraždu. Chtěl jsem ty zážitky upřímně ztvárnit.

Jak dlouho trvá natáčení jedné epizody?
Osm dní.

Bude se na soundtracku k závěrečné sérii opět podílet Mac Quayle? A mohl byste krátce popsat proces vkládání jeho hudby do seriálu?
Maca mám rád a ano, bude skládat hudbu i pro poslední řadu. Vždycky se spolu dohadujeme skladbu za skladbou, dokud nejsme oba spokojení. Někdy se situace dost vyostří, ale často mi pošle něco tak dokonalého, že mu nedokážu říct ne. Je to pravý umělec.

Jakým způsobem píšete scénáře? Začínáte postavami nebo dějem? A jakou nejlepší radu ohledně psaní jste dostal?
Ráno přemýšlím a od odpoledne až do noci píšu – další den repete. Vždycky začínám postavami. A nejlepší rada, kterou mi kdy dali, je tahle: Dokud píšeš, buď nadšený, a jakmile nadšený být přestaneš, tak už nepiš.

Co vás inspirovalo k napsání postavy, jako je Mr. Robot? Myslím obě jeho verze.
Tři věci. Všechno z Hollywoodu o světě hackerů nestálo za nic, finanční kolaps z roku 2008 a Arabské jaro.

Hudba, kterou v seriálu používáte, je fantastická. Točíte scény tak, že už písně v nich máte předem vymyšlené, nebo je vybíráte až během postprodukce?
Někdy je mám vepsané už ve scénáři, například If You Go Away od Neila Diamonda v pilotní epizodě eps1.0_hellofri­end.mov, a jindy je zase objevíme při postprodukci. Je to mix obojího.

Jaký je váš nejoblíbenější seriál, na kterém jste se nijak nepodílel?
Je jich spousta, ale patří mezi ně i The Sopranos. Spousta detailů o mém vyrůstání v New Jersey je tam ztvárněna tak věrohodně a epizoda The Test Dream patří mezi mé nejoblíbenější nejen v rámci Rodiny Sopránů, ale v seriálech jako takových.

Jaký byl váš první film nebo projekt, který jste kdy vytvořil?
Krátký film na Newyorské univerzitě a byla to hotová pohroma. Ale právě proto se studentské filmy dělají – aby se mohlo experimentovat, a hlavně selhávat.

Co říkáte na herecký výkon Ramiho Maleka ve filmu Bohemian Rhapsody?
Byl naprosto geniální.

Jak se stavíte ke kritice, že Mr. Robot je až moc podobný Klubu rváčů?
Velmi pozitivně. Klub rváčů je podle mě skvělý.

Co říkáte na seriál Maniac?
Zbožňuju ho.

Která postava je vaše nejoblíbenější?
Leon. Přirozeně.

Všechny otázky, včetně těch na Esmailův nový seriál Homecoming, najdete na r/television.

Foto: USA Network, HBO


Jít na Mr. Robot | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!