Jiný kraj, jiný mrav. Tak by se dala popsat situace u nás v Evropě a v Americe. Zatímco tam se seriál oslavuje a dosahuje nejlepšího hodnocení v historii MCU, tak u nás je přijetí seriálu poněkud vlažné. Jak moc se liší hodnocení celého seriálu na jednotlivých portálech?
Každý divák má jiný vkus. Již delší dobu víme, že nelze srovnávat průměrného českého diváka s průměrným americkým divákem. Je a vždy bude zajímavé sledovat, jak se názory jednotlivých lidí žijících v jiných zemích liší po celém světě. Seriál Ms. Marvel má za sebou úspěšně první řadu. Zatímco u většiny českých diváků převládá jasné zklamání, v zámoří se seriál oslavuje.
Znovu nemusíme chodit daleko. Poslední tři epizody u nás Edně mají něco málo přes 60% včetně finálového dílu, což je velice průměrné hodnocení. A pouze dvě epizody ze šesti to dokázaly dotáhnout přes 70%. Jiná situace není ani na ČSFD, kde se celkové hodnocení seriálu pohybuje okolo 59%, což je ještě horší známka než u nás.
Většině lidí vadil především příběh, který nikam nevedl. Když se ovšem podíváme na RottenTomatoes, tak se zdá, že američtí diváci a novináři sledovali zcela jiný seriál než většina z nás. Novináři dali seriálu 98% hodnocení, což je obrovské číslo. Na první pohled je ale všem jasné, že se jedná naprosto o přepálené hodnocení. Obdobné čísla měl pouze jen jeden MCU projekt. A ano, hádáte správně, byl to Black Panther.
(Pokud si vzpomínáte, ani film Captain Marvel neměl u nás dobré hodnocení. Foto: Disney+)
I obyčejní diváci se ale na RottenTomatoes od kritiků příliš neliší. Jejich hodnocení dosahuje až k 80%, což je opět slušné číslo. Pokud budeme racionálně uvažovat, že průměrné 80% hodnocení většinou značí dobrý film a 60% průměrný film, tak se názory amerických a českých diváků vůbec nepotkávají. Američtí producenti, kteří následně rozhodují o dalším směřování svých projektů, se většinou rozhodují na základě domácího přijetí. A to v tomto případě dopadlo na výbornou.
Je jasné, že nějaká Česká Republika je samozřejmě nebude zajímat, na druhou stranu zbytek Evropy se spíše přiklání k našim hodnocením než k těm americkým. Lze samozřejmě polemizovat o věrohodnosti stránky RottenTomatoes. Je až podivné, že se na stránce daří těm projektům, které jsou na mezinárodní obsazení velice bohaté. Jakoby to snad bylo nějaké měřítko kvality filmu, že? Abychom trochu vystřízlivěli, tak renomovaná stránka IMDB má už trošku mírnější hodnocení seriálu.
Průměrná známka 6,1 z 10 přeci jen dokazuje, že i za oceánem někteří diváci nebyli se seriálem úplně spokojení (samozřejmě v hodnocení nejsou zahrnuty pouze američtí hodnotitelé, pozn. red.). Co je také zajímavé zmínit, že většina diváků byla se seriálem maximálně spokojena (dala nejvyšší známku – 28% podíl) a druhá půlka naprosto nespokojena (dala nejhorší známku – 23%). Průměrné hodnocení si tak seriál zasluhuje přeci jenom dvěma extrémům – máme tu skupinu diváků, kteří hodnotí extra pozitivně nebo naopak.
Zdroj: IMDB.com
Parádny seriál, nechápem nízkym hodnoteniam, Kamala je veľmi sympatická
A rozumíte hodnocení na rottenech?
Wow, tak tenhle článek je Mega faul pro autora. Aneb jak založit článek na naprostém nepochopení hodnotící stupnice na RT. RottenTomatoes přece funguje jen na hodnocení líbí / nelíbí, žádná jiná možnost tam není. Takže 98% na RT není průměrné hodnocení či známka, ale jen to znamená, že 98% lidi dalo palec nahoru (což obsahuje i hodnocení typu – nic moc, zklamání, ale na palec dolů to zase není…). Přece nelze srovnávat tohle duální hodnocení se zcela jiným hodnocením, jako je zde, csfd, imdb atd. Pokud to tedy autor nezkresluje zcela záměrně, ať má atraktivní téma pro článek… Ale upřímně doufám, že jde jen o neznalost.
#11 Majkyii: Ale to víííš, že jo. A teď tu o Karkulce jo? :D
V mých očích je 60 naprosto v pohodě hodnocení. Mírný nadprůměr. Místama to byla sranda, místama to bylo až trapné, ale asi to cílovku zasáhlo a na seriál to vypadalo fajnově. Ale ta čitelná snaha nám ukázat to, že muslimové jsou vlastně hrozně super lidi byla až přehnaná. Nemám s tím žádný osobní problém, ale na můj vkus to bylo až moc okaté a vlastně o tom byla víc jak půlka seriálu. To Falcon byl taky o tom, že společnost nepřijme černocha jako nástupce kapitána Ameriky, ale měl toho v sobě i tak daleko víc. Tady odeberte tohle a zůstane vám seriál o čem? O holce co si nasadila náramek a během týdne se z ní krom holky házející krystalama, stala taky atletka a bojovnice. Takže pro tamnějšího divaka marvelovskej průměr.
A nebude to hodnocení na RT zase ve stylu „použití koeficientu“, protože uživatelé hlasovali blbě? Přece jen je to seriál pro teneagery, takže nejsem cílovka. On je to spíš seriál pro progresivní teeneagery a těch v ČR zatím není tolik, kolik je jich v USA ;-)
Za mna vydareny pocin s originalnou superhrdinkou, roznorodost serialu mi vyhovovala, niekedy nezaskodi vyjst zo zabehnutych kolaji a trosku si rozsirit obzory :)
#4 Broomen: tak si rozklikni na imdb kolik to ma 1* protože lidi jsou vymatlaný děti co nezkousnou nic jinýho než bělochy
#15 A1B2Já fakt nechápu jak by to mohlo mít 100% ale ani těch 60%. Podle mě je to solidních 80%, mě se to líbilo … vymysleli to dobře, snad jen ten závěr je zbytečně zmatený s tím jak tam motají mutanty, ale jinak to bylo pohodových několik hodin s originální hrdinkou s originálními schopnostmi. ČSFD má stejnou vypovídací hodnotu jako RT, na obojím honí score pouze trolové :)
Stačí se podívat na jména kritiků na Rpttenech a je Vám hned vše jasné.
#7 A1B2: Sesmolený je to z důvodů prokliků ;) . Klasicky bait titulek a potom dovysvětlené v textu.
Nicméně RT nemůže nikdo brát vážně.
Rotten Tomatoes bych jako vhodný zdroj rozhodně neuváděl. Tam najdete X případů, kdy hodnocení „kritiků“ je zcela obrácené oproti hodnocení lidí. Třebas SARAH SILVERMAN: A SPECK OF DUST Od kritiků 100% od lidí 47 % naopak RICKY GERVAIS: SUPERNATURE od kritiků 31 % od diváků 91 %. Čím je to dáno? První zmíněná je kovaná soudružka a druhý je „flastenec“. Nebo THE TERMINAL LIST, 40 % ku 95 %.
Teď nevím, zda to bylo rajče nebo IMDB, kde u Bridgertonů mazali hodnocení nižší než tři hvězdy, protože prý byly zaujaté.
Třebas já na Rotten Tomatoes v pátek kriticky hodnotil tuhle srajdu a moje hodnocení tam není. Zopakoval jsem to včera a opět tam není. Možná proto, že jsem jim vyčetl woke.
A jestli jako srovnatelný příklad uvádíte zrovna Rotten Tomatoes, tak se na mě nezlobte, ale musím i autora textu podezřívat, že se to sesmolil z ideologických důvodů.
#8 Carlos Matos#4 Broomen: V americe teď letí rasismus ve stylu, protlačme do všeho afroameričany a jiný etniky, aby jsme byli korektní… jenže to je taky rasismus. A tím jak se to snaží do všeho násilím protlačit tam kde to nemá co dělat, přetváří normální lidi v evropě na rasisty. Amerika je zase jiný svět.
No jo holt amíci zbožňují Disney, který jim už vymil mozky tenhle muž má pravdu https://www.youtube.com/watch?… akorát se sekli o deset let
Američtí novináři… btw. asi stejný píče jako vy, co mají neustálou potřebu přesvědčovat ostatní co se jim má líbit… Uživatelské recenze na Rotten Tomatoes je 78% a na IMDB 6.2 což se z hodnocením na ČSFD 58% skoro kreje… takže to není žádný, že my v ČR jsme rasisti nebo nemáme vkus, prostě je to sračka na entou.. howgh :)
#6 PecaCZE #11 Majkyiijako já jsem byl spokojen, prostě další seriál od Marvelu pod Disney, samozřejmě že na Netflix to nemá…
řekl jsem si že se na to podívám až vyjdou všechny díly.. přes první 2 díly jsem se bolestivě prokousal a od třetího mě to začalo bavit.. co se příběhu týče tak bych řekl že lepší než co by se dalo od 16ti leté superhrdinky čekat a její muslimský původ tomu dost napomohl..
U nás je přitom snad více muslimů než v americe. Neříkám že v americe nejsou, ale takový větší multikulturní města v evropě, tam se jich najde na jednom místě více než v americe řekl bych.
Pamatujete si na Falcon and Winter Soldier ? Na Walkera jako kapitána ameriku ? Z něj si dělali lidi nejdřív srandu už jak tam byl na konci epizody 5 sekund, že vypadá jako z filmu Vzhůru do oblak, a pak lidi v americe jeho postavu strašně nenáviděli. Za mě to byla dobře napsaná i zahraná postava a jak sám se herec k situaci vyjádřil, bylo tak trochu úmyslem vyvolat takový emoce u diváků, jen stupidní amíci to nepochopili. Tak to jen srovnávám.
Celkově všechny Marvel seriály 100 lidí 100 chutí. WandaVision za mě první epizody přinesly něco novýho a byly nejlepší, a někomu se zase seriál líbil až teprve co zajel do zajetých starých Marvel kolejí. Loki za mě nemohl ani náhodou utáhnout ani charismatický hlavní herec, protože to byla nuda, snad až na první dvě tři epizody. Hawkeye typickej Marvel, ale dobrý vtipy, akce i Clint, takže za mě super. Falcon byl americká černošská propaganda, bohužel. Moon Knight nuda, rozpolcenou osobnost jsem viděl dobře zpracovanou v jiných filmech.