Steve Murphy

Steve Murphy

Boyd Holbrook Sezóny 2 2015 -


Murphy je průvodcem děje v seriálu, především pak agentem DEA, který se podílel na dopadení Pabla Escobara. K policii se dal ve svých 19. letech a byl policistou po celý svůj život. Byl hlavním vyšetřovatelem a spolu s Javierem Peñou hlavní tváří boje s narkomafií. Jeho urputný boj měl dopad na jeho rodinný život.

MURPHYHO PŘÍJEZD

Steve Murphy je hlasem seriálu, průvodcem po kolumbijské historii. Ve skutečnosti však Murphy do Kolumbie přijel až v roce 1991, tři dny předtím, než Escobar nastoupil do vězení La Catedral, které si sám postavil. Do boje se zločinem spojeným s drogami byl však zapojen již dříve, a to v Miami.

ODMĚNA ZA JEHO HLAVU

Escobar vypsal odměnu za hlavu agentů DEA. Bylo to 300 tisíc amerických dolarů. Murphyho žena vtipkovala, že by si mohla pěkně vydělat. Proč se ale nikdo nepokusil odměnu získat? Vzpomínáte si na příběh Kiki Camareny, zavražděného agenta DEA?

ESCOBAROVO VĚZENÍ

Po dvou letech vytrvalého tlaku na vládu, kolumbijské autority konečně ustoupily. 19. června 1991 kolumbijská vláda zakazuje vydávání a ten samý den se Pablo vzdává úřadům. Escobar získal víc, než chtěl. Šel do vězení, které si sám postavil a pojmenoval La Catedral. Bylo postaveno v Envigadu na vrcholku klikaté cesty, přesně v místech, kde byl Pablo chráněn proti nepřátelům. Ve stejné době byl v Americe schválen zákon, který umožňoval agentům DEA a CIA zatknout na cizím území pašeráky drog a přivést je do USA. Escobar vybral toto místo na stavbu vězení také proto, že zde znal každý kousek země. Když byl dítě, tábořil zde a znal několik únikových cest pro případ, že by potřeboval uprchnout z vězení.

ÚNIK INFORMACÍ

Murphy nikdy nezjistil, že Peña byl v kontaktu s Los Pepes. Ve skutečnosti Peña nebyl v přímém spojení a Murphy tvrdil, že nikdy neviděl žádnou korupci u důstojníků, se kterými jednal. Je však nepopiratelné, že k určitým únikům informací docházelo. Existuje velké množství důkazů o spolupráci, v konečném důsledku se však vše vyplatilo.

Thumbnail Play icon

FOTKA, KTEROU VIDĚL CELÝ SVĚT

Potom, co byl Escobar zabit, byla pořízena fotka, na které jsou agenti speciálních jednotek s mrtvým tělem Pabla Escobara. Fotka je něco jako trofej, koneckonců byl to lov a Pablo byl divoká zvěř. Steve Murphy přišel na místo činu až poté, co bylo vše hotovo. Nebyl zapojen přímo do této akce, ale byl velmi blízko. Na fotografii je s mrtvým tělem a široce se zde usmívá. Fotka byla ve všech zprávách a vyznívala tak, že Escobara dopadli Američané a ne kolumbijská policie. Většina lidí si po Escobarově smrti oddechla, protože noční můra konečně skončila. Fotografie i dnes visí v kancelářích politiků ve Washingtonu jako důkaz úspěšné operace speciálních sil.

Zdroj: Netflix