Recenze seriálu Obi-Wan Kenobi

Recenze seriálu Obi-Wan Kenobi

3.7.2022 16:07


Máme za sebou limitovanou sérii Obi-Wan Kenobi. Příběh je nyní uzavřen, ale dle slov Kathleen Kennedy záleží především na fanoušcích, zda budou dostatečně hlasití a přesvědčí studio ke druhé řadě. My se otočíme za tou první a pokusíme se ji objektivně zhodnotit.


@tom99

Pokud nějaké náznaky převedl The Mandalorian, více obav vzbudil The Book of Boba Fett, tak Obi-Wan Kenobi je bohužel potvrzuje. Diváci vždy očekávají příliš mnoho, tíhnou po dospělejších a komplikovanějších příbězích, ale bohužel vždy končíme u toho nejjednoduššího a fádního příběhu. To je sice sázkou na jistotu, v mnoha případech je to ale obrovská škoda a nevyužitý potenciál.

Kostra příběhu nového seriálu je velice jednoduchá, předvídatelná a vlastně by se dala vymyslet po pár pivech v hospodě. Ono něco navíc seriálu šíleně chybí. Proto se musíme opět spoléhat a vlastně i vystačit s návratem oblíbených postav, odkazy na ostatní díly, velkou dávkou fan-servicu a obecně dobrým, technickým zpracováním. Pokud vám toto stačí, budete se seriálem maximálně spokojeni.


Vlastně i ten předvídatelný děj není úplně až tak velkým průšvihem. Původní Star Wars nikdy nebyly o komplikovaných dobrodružstvích, vždy se vsázelo na krásu jednoduchosti. V dnešní konzumní době, kde je toho všeho přehršel a kvalitu si člověk může vybírat, je tedy spíše problém v nás, rozmazlených divácích, kteří ve Star Wars stále hledají něco, co tam asi není, nikdy nebude a tvůrci z Lucasfilmu to ani nechtějí ve Star Wars hledat.

(Obi-Wan navázal intenzivní vztah s Leiou, dcerou Anakina. Foto: Disney+)

Proto tak dostáváme příběh zlomeného Kenobiho, který hledá své spojení se Silou, kdy mu výrazně na této cestě pomůže dětský element v seriálu. Máme tu zápornou postavu (Darth Vader), ze které jde strach, ale v podstatě nikdy neublíží žádné jiné hlavní postavě. A v neposlední řadě tu máme postavu novou (Reva), na kterou se mohou navalovat nové spin-offy a seriály.

Rozumím všem, kterým se to nelíbilo a svým způsobem je chápu. Na druhou stranu soucítím se všemi, kterým se seriál líbil. Dostáváme se tak do bodu, kdy buď divákům bude stačit to, co aktuálně Lucasfilm předvádí a víceméně budou spokojení, a na druhé straně tu máme druhou skupinu diváků, kteří budou nadcházející seriály hejtovat kde se dá. Já se v tomto bodu nacházím někde uprostřed.

Obecně lze o nových seriálech říci, že mají většinou fajn úvod a poměrně uspokojující závěr. Prostředek je ale směs různých výplňkových epizod, které Star Wars a obecně příběh obohacují pouze pramálo. Za co lze ale tvůrce pochválit, je hlídání kontinuity a předcházejících a navazujících dílů. Zde si dali opravdu záležet. Pokud si mám ale vybrat, pokud sázet na jistotu a pokračovat v tomto trendu, či riskovat a přijít s dalším The Last of Jedi, volba je jasná.

Hodnocení: 70 %

@Blackhand47XD

V tuto chvíli patří Obi-Wan Kenobi spolu s Anakinem Skywalkerem a Ahsokou Tano ke svaté trojici Star Wars a už když se mluvilo o samostatných projektech postav, bylo jasné, že i mistr Jedi jednoho dne něco dostane. Z původního náčrtu pro film tak nakonec vznikl seriál (a hranou Ahsoku můžeme očekávat již příští rok), který se nečekaně zaměřuje na příběh Kenobiho mezi trilogiemi a ukazuje tak divákům věci, jež znali z vyprávění a (ne)chtěli je vidět.

Seriál Obi-Wan Kenobi tak můžeme zařadit do stejné kategorie jako film Solo nebo komiksová dílka Black Widow a X-Men Origins: Wolverine. Všechna tato dílka jsou víceméně vatou, která staví na známých věcech a případně představí nějakou novou postavu, s níž tvůrci mohou do budoucna pracovat. U Sola to byla Qi'ra, u Black Widow rodina ruských agentů a Kenobi se vytasil s inkvizitorkou Revou.

A jakou látku jinak seriál zpracovává? Máme tu zestárlého mistra, který hlídá malého Luka Skywalkera. Galaxii prohledávají inkvizitoři, kteří loví Jedie a součástí plánu jedné jejich členky je vylákání Kenobiho tím, že unese princeznu Leiu, jež je dcerou blízkého Kenobiho přítele. Do toho se ještě připlete Darth Vader a navíc sledujeme, jak se Ben pokouší kontaktovat ducha svého mistra Qui-Gona, což se mu deset let kvůli výčitkám svědomí nedařilo.

(Zpracování Vadera bylo provedeno na jedničku. Foto: Disney+)

Vzhledem k tomu, kdy se seriál odehrává, má pevně dané mantinely a ty se snaží za každou cenu neporušovat. Vznikají tu tak různé kličky, jak by se daly věci udělat, aby to dávalo smysl a pod určitou interpretací té a té věty pak fungují, aniž by narušovaly kontinuitu. Ukázat si to můžeme na vztahu Obi-Wana a Leii. Ta na Hvězdě smrti může působit, že Kenobiho zná, protože je opravdu ráda, když se dozví, že dorazil a operuje dokonce i s jeho přezdívkou Ben. Zprávu poslanou přes R2 pak tvůrci vysvětlili jejich poslední konverzací, kdy dává Ben Leie najevo, že nikdo nesmí vědět, že se znají. Dalo by se to ale jinak také osvětlit tak, že jako senátorka prostě chtěla, aby to vyznělo oficiálněji.

Mnoho lidí jinak samozřejmě popudilo, jak tvůrci pracovali s Veleinkvizi­torem. Původně kolovaly zvěsti, zda náhodou nechtějí vyřadit Povstalce z kánonu, ale nakonec postava ožila. Seriál to bohužel neosvětlí a tak nějak očekává, že se diváci vyznají v anatomii Pau'anů, kteří mají dva žaludky a propíchnutí jednoho z nich je tak nezabije. Každý ale není takový fanoušek, aby trávil hodiny u obrazových slovníků, knih, komiksů nebo Wookieepedie (jako tady redaktor), takže by třeba i jedna řečená věta mohla posloužit tomu, aby i obyčejní diváci pochopili, co se děje.

K samotnému tempu seriálu se dá říct, že by příběh možná fungoval lépe, kdyby jej skutečně udělali jako ten film. Je tu hned několik hluchých míst, kdy se vše táhne a jde vidět, že se tvůrci opravdu snažili, aby to natáhli na šest epizod. K hereckým výkonům známých původních herců nelze nic říct a mladá Leia byla skvělá (až na scénu s bratránkem, která věku postavy moc neodpovídala). U Revy je to chvílemi diskutabilní, ale určitě by se herečku nemělo odsuzovat kvůli barvě kůže, jak tomu bylo tady. Její postava určitě není jednorozměrná, ale scénář dokonalý zrovna není.

Seriál Obi-Wan Kenobi rozhodně není dokonalý, ale dává fanouškům to, co víceméně chtěli a mohli očekávat. Je tu plno odkazů na filmy, jiné seriály a také hry a komiksy a dojde i aktualizaci oblíbeného memu. Jinak se dá ale označit za obrovskou vatu, kterou lze bez problémů vynechat a překvapit může víceméně akorát člověka, který se na ságu dívá poprvé a chronologicky (takže pokud máte rodinu nebo přátele, co Star Wars neviděli, šup šup).

Hodnocení: 70 %


Jít na Obi-Wan Kenobi | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!