Scenárista Obi-Wana popisuje, co na seriálu bylo tak těžké vytvořit a s čím třeba Andor nemá problém

Scenárista Obi-Wana popisuje, co na seriálu bylo tak těžké vytvořit a s čím třeba Andor nemá problém

10.11.2022 17:39


Známý scenárista se po pár měsících od konce seriálu Obi-Wan Kenobi naposledy vrací k jeho dílu a říká mantinely, jaké měl při vytváření scénáře. Samozřejmě se to neobejde bez srovnání s právě vysílaným Andorem, kde tvůrci měli daleko rozvázanější ruce.


Andrew Stanton je v Hollywoodu známý scenárista, který se například postaral o film Hledá se Nemo či Wall-E. Zároveň se ale podílel na scénáři k seriálu Obi-Wan Kenobi, kde vypomohl u pár epizod. Společně s Joby Haroldem přepracovávali původní (filmový) scénář Stuarta Beattieho. A ne vždy to samozřejmě byla úplná sranda.

Vymýšlet příběh pro Obi-Wana Kenobiho, Anakina Skywalkera či Leiu Organu může být sice snem každého fanouška či scenáristy. Ale jen do té doby, než si sednete a máte skutečně něco vytvořit. Ještě totiž než začnete, máte všude samé omezení. Jde o relativně prozkoumané charaktery, o jejichž životě toho víme hrozně moc. A napasovat příběh mezi to, co víme a co nevíme (čehož moc není), může být opravdu někdy těžké.

Andrew Stanton se v nedávném rozhovoru sám přiznal, že psát dialog mezi Vaderem a Kenobim bylo vzrušující. Při psaní dialogů u těchto dvou postav ale vždy nad vším víc přemýšlel, nevěděl, zda nějaké minulé či budoucí události neodporuje. Jaké otázky si tedy pokládal Andrew Stanton? Scenárista pohotově odpovídá:

Zapadá to do kánonu? To je hořkosladká otázka. Důvodem, proč psát dialogy mezi těmito dvěma postavami je tak těžké, je, že lidem na nich záleží, ale také nám scenáristům to někdy nedovoluje, aby se věci vydaly tam, kam by možná měly, aby vzniknul lepší příběh. Takže toto omezení může být značně limitující pro vytvoření lepšího příběhu.

(Scenárista Obi-Wana popisuje, v čem měl Kenobi problém a kde ho Andor nemá. Foto: Disney+)

Seriál Obi-Wan Kenobi měl jasně dané mantinely, což bylo pro scenáristy značně limitující. Postava Obi-Wana má za sebou velkou minulost a její konec byl taktéž již prozkoumán v Epizodě IV. V podstatě jako scenárista máte velice malé pole působnosti, abyste si s figurkami pohráli podle svého, protože je nutné ctít události minulé a budoucí. Což samozřejmě nebylo pro Stantona moc příjemné:

Někdy jsem byl frustrovaný. Ne sice moc, ale prostě jsem cítil, že to není příznivé pro příběh. Takže jsem rád, že existuje něco jako Andor, což je seriál na úplně bezpečném místě. A tvůrci si tam mohou dělat, co chtějí. Já měl pocit, že Joby Harold (další ze scenáristů a výkonný producent Obi-Wana Kenobiho, pozn. red.) se snažil udržet pochodeň rozsvícenou po celou dobu cesty a pokoušel se navrhnout příběh tak, aby příběh netrpěl, ale zároveň chtěl potěšit všechny lidi, kteří ctí kánon Star Wars a Obi-Wana Kenobiho. Mám v seriálu ale pár momentů, se kterými jsem velmi spokojen.

Seriál Andor sice mapuje příběh taktéž známé postavy, která se již objevila v jednom filmu, ale nemá za sebou tak bohatou historii. U ní jsme prozkoumali posledních pár týdnů života a nic předtím o ní nevíme. Tvůrci Andora si tak daleko více mohou vymýšlet a dělat si s postavou, co chtějí. U Obi-Wana, Anakina a Leii to tak není. A zdá se, že to pro scenáristy byl opravdu velký oříšek.

Nyní je již vše za námi a seriál Obi-Wan Kenobi sbírá poměrně průměrné známky. Dá se říci, že seriál patří k jedněm z nejhůře hodnocených hraných seriálů, které jsme kdy od studia Disney dostali. Naopak Andor dostává o dost lepší hodnocení, ale co by tvůrci dali za sledovanost, jakou měl právě Obi-Wan Kenobi. Hořkosladký konec tak zřejmě čeká na oba seriály.

Zdroj: ComicBook.com


Jít na Obi-Wan Kenobi | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!