Představujeme: Vepsáno krví vlastního srdce

Představujeme: Vepsáno krví vlastního srdce

29.5.2020 11:00


Vepsáno krví vlastního srdce je osmý díl populární knižní řady Cizinka, podle které byl natočen seriál pro americkou televizní stanici Starz. Kniha přímo navazuje na události, kterými končí předešlý román Paměť kostí, a soustředí se na dvě hlavní dějové linie.


Tento článek pochází ze stránek Knihy Dobrovský.

Hlavní dějová zápletka se odehrává ve Filadelfii roku 1778, když cestovatelka časem, doktorka Clarie Randall-Fraserová, pátrá po svém manželovi a přihlíží událostem Války o nezávislost, která se kolem ní odehrává.

Mezitím se Claiřina dcera Brianna v osmdesátých letech 20. století ve Skotsku zabývá stejně tak důležitým úkolem. Pátrá po svém uneseném synovi a obává se, že se i on mohl přenést zpátky v čase. Na události v obou dějových liniích se často díváme z různých úhlů pohledu skrze několik důležitých postav. Claiřin příběh je však jako jediný odvyprávěn v první osobě.

Autorka Diana Gabaldon dovedla svou schopnost obrazotvornosti k naprosté dokonalosti. Většina postav, míst a předmětů je popsána s detailní přesností. Jeden muž přirovnává royalisty prchající z města k „hnaní stáda prasat skrze ucho jehly“. Naneštěstí jsou někdy popisy tak barvité, že je z toho člověku až mírně mdlo. Každá věta z pasáže, ve které Claire provádí operační zákrok, by zvedla žaludek i nejednomu kvalifikovanému chirurgovi.

Všechny tyto detaily jsou však jistě tím, co činí tento román zajímavým. Obsáhlý výzkum, který napsání knihy předcházel, je opravdu obdivuhodný – ať už se jedná o obyčejnou mluvu kvakerů, léčebné postupy nebo otroky George Washingtona, kteří popisem odpovídají pravým historickým záznamům.

Navíc fiktivní část příběhu působí stejně přirozeně a důvěryhodně jako ta faktická, což dokazují třeba podnětné hovory na téma důsledků cestování časem. Je také třeba podotknout, že autorka se ráda věnuje i těm nejmenším detailům, ovšem paměťové schopnosti čtenářů možná nejsou tak vyspělé, aby toto vše obsáhly.

Kdybych si měl vybrat mezi oběma dějovými linkami, řekl bych, že ta Claiřina byla zajímavější, i když se od té druhé velmi nelišila. Příběh je natahován a stránek je příliš mnoho. Už kolem pětisté stránky bylo hned několik příležitostí k tomu příběh zakončit nějakou přiměřeně napínavou událostí, tak jako u předchozích dílů této knižní série.

Vepsáno krví vlastního srdce je příjemná četba, která zaujme historické nadšence, romantiky, fanoušky science fiction i feministky. Je však lepší, aby na ni bylo pohlíženo jako na součást celé knižní série než jako na samostatnou knihu. Každopádně lze říci, že tento román je plný krve a srdečních záležitostí, aby byl čtenář i fanoušek série plně uspokojen.

Tento článek pochází ze stránek Knihy Dobrovský.


Jít na Outlander | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!