Na kterých místech se natáčel seriál Cizinka?

Na kterých místech se natáčel seriál Cizinka?

3.3.2019 16:00


V roce 2014 na obrazovky vtrhl seriál Outlander a okamžitě si získal srdce milionů diváků. Podívejte se, na kterých místech seriál vznikal.


Seriál Cizinka se na televizních obrazovkách poprvé objevil v roce 2014 a okamžitě si získal srdce diváků. Britská zdravotní sestra Claire, která žije ve 20. století, se v něm hned na začátku propadne do minulosti a v průběhu čtyř sérií navštíví Skotsko, Paříž i Ameriku. Možná jste to netušili, ale filmaři zavítali třeba do Kapského města nebo také do Prahy. Na kterých místech jste mohli potkat štáb v čele s hlavními hrdiny Claire a Jamesem? Prohlédněte si ty nejzajímavější lokace, kde se seriál Outlander natáčel.

1. série – Skotsko

Děj první řady seriálu je založen na příběhu stejnojmenné knihy z pera spisovatelky Diany Gabaldon, která vyšla již roku 1991. Odehrává se na severu Velké Británie v oblasti zvané skotská vysočina. Diváci si proto mohou užít pohled na starobylé hrady i divokou přírodu.

Protože ve Skotsku platí zákon, který umožňuje veřejný přístup do krajiny (Freedom to Roam), štáb nemohl bránit kolemjdoucím v přístupu do exteriérů, a proto se všichni raději snažili být venku co nejtišší a nepřitahovat pozornost. Claire se na začátku seriálu stane léčitelkou na hradě Leoch. Ve skutečnosti se však jedná o skotský hrad Doune, který sloužil také jako lokace pro natáčení seriálu Hra o trůny nebo filmů Monty Python a Svatý Grál.

Úplný začátek Claiřiny cesty je spojený s kamenným kruhem na kopci Craigh na Dun ve skotském Inverness. Ty ovšem ve skutečnosti neexistují, jedná se o polystyrenové balvany zasazené do přírody v okolí vesnice Kinloch Rannoch. Pramen, ze kterého se Claire musela napít, aby dokázala Dougalu MacKenziemu svou upřímnost, zase najdete ve 100 metrů hluboké roklině s názvem Devil´s Pulpit.

Mezi další ikonické lokace patří Lallybroch, rodný dům Fraserova klanu. Ve skutečnosti se ovšem jedná o skotský hrad Midhope. Scény z pevnosti Fort William, kde byl Jamie uvězněn a Jack Randall ho mučil, se natáčely ve zřícenině Blackness Castle z 15. století, která se nachází nedaleko Edinburghu.

2. série – Paříž

Natáčení druhé řady seriálu Cizinka, která je založena na knize Vážka v Jantaru a která se z větší části odehrává v Paříži, začalo v dubnu 2015. Interiéry byly vytvořeny převážně ve Skotsku, ale pro scény z rušných pařížských uliček filmaři zvolili Prahu. Sami se tedy můžete podívat na místa, kde se Claire a Jamie snažili změnit historii.

V průběhu svého pobytu v Paříži žijí hlavní postavy v domě Jamieho bratrance Jareda. Ve skutečnosti byste však tuto lokaci ve Francii hledali marně, protože se jedná o české Ministerstvo kultury. Claire také mnohokrát zavítala na Kampu, projížděla kočárem pod Karlovým mostem a prošla se i přilehlými uličkami. Kromě toho jste v několika scénách mohli zahlédnout, jak Claire stoupá po známých Radnických schodech.

Jelikož Claire je známá svou neúnavnou pomocí druhým, ve druhé sérii ji můžete vidět pomáhat v L'Hopital des Anges, což je nemocnice pro chudé, která se nachází u katedrály. Reálně však toto dobročinné místo najdete ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého. Knihovna Strahovského kláštera se zase proměnila v královskou knihovnu Ludvíka XV., kterou v seriálu zasadili do zámku ve Versailles.

Mezi další ikonické lokace druhé řady zajisté patří zahrady ve Versailles. Ani ty ovšem v seriálu reálně neuvidíte. Místo nich filmaři zvolili zahrady hradu Drummond, které se nachází v centrální části Skotska. Kromě toho se v seriálu hlavní hrdinové podívají i do francouzského přístavu Le Havre, ve skutečnosti se však jedná o malebný skotský přístav Dysart.

3. série – Skotsko a Amerika

Třetí řada seriálu Outlander vznikla podle knížky s názvem Mořeplavec. První část příběhu je zasazena do Skotska a Ameriky, druhá část zavede hlavní hrdiny na Jamajku. Důležitou roli v této sérii hraje tiskárna A. Malcolma. Producenti pro natáčení této lokace vybrali hned dvě místa. Exteriéry najdete v Bakehouse Close kousek od Královské míle v Edinburghu, což je série turisticky oblíbených uliček ve Starém městě. Interiéry pak vznikly předěláním lékárny z druhé série.

Jamajské scény se ve skutečnosti natáčely ve studiovém areálu v Jihoafrické republice. Tento speciální areál, který se nachází v Kapském městě, má rozlohu 200 hektarů a najdete v něm třeba lagunu nebo umělou džungli. Producenti toto místo zvolili hlavně kvůli tomu, že měli k dispozici několik krásných plavidel. V seriálu se díky tomu objevila brigantina Artemis a válečná loď HMS Porpoise, na kterých se Jamie a Claire plaví za dobrodružstvím. V Jihoafrické republice se také natáčely scény z domu jamajského guvernéra, jedná se o budovu Teologické fakulty Univerzity Stellenbosch.

Pokud jde o scény z Bostonu, diváci se vlastně do Ameriky vůbec nepodívají. Ve skutečnosti se totiž natáčelo ve Skotsku. Místo cesty přes oceán filmaři pro Randallovo sousedství zvolili malebné viktoriánské domky na ulici Dowanhill v Glasgow. Bostonský byt pak vznikl přestavěním pařížské rezidence, která se objevila v druhé řadě. Veškeré dobové vybavení se ovšem muselo dovézt z Ameriky.

4. série – Skotsko a Amerika

Prozatím poslední série Cizinky, která byla natočena na motivy knihy s názvem Bubny podzimu, zavede hlavní hrdiny do kolonie v Severní Karolíně. Natáčelo se převážně ve Skotsku, filmaři tentokrát zvolili hlavně soukromé pozemky. O tom, kde byste našli chatu na pozemku Fraserova hřebenu, štáb stále mlčí. Ačkoliv však ve většině případů vnitřní záběry natáčejí jinde, tentokrát postavili také detailní interiéry.

Ve čtvrté sezóně se objeví také více než 100 herců, kteří přiletěli až z Kanady, aby si mohli zahrát americké domorodce. Zázemí jim poskytl skotský les Faskally Forest, kde filmaři postavili celou vesnici Mohawk. Nachází se nedaleko národního parku Cairngorms a filmový štáb tam strávil celý měsíc.

Pokud jde o záběry z Wilmingtonu v Severní Karolíně, celé koloniální město bylo vytvořeno ve skotských studiích Wardpark. Tam se prý budou natáčet také scény z 5. řady seriálu Outlander. Pozemek River Run, který patří Jamieho tetě Jocastě, si filmaři sami postavili stejně jako kamenný kruh Craigh na Dun. Nachází se na soukromém pozemku, který se využívá jako klidné místo pro svatby a další důležité události. Designéři zde vybudovali přední verandu i cestu vedoucí až k molu. Záběry interiérů pocházejí ze studií v Glasgow.

Foto: Shutterstock


Jít na Outlander | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!