A je to tu. Finále. Ještě jsme se z něj nevzpamatovali a už se s námi můžete ohlédnout za dílem Vážka v jantaru. Dočkali jsme se dramatického loučení, bitvy a menšího časového poskočení. Pojďte se tedy s námi naposledy ohlédnout.
MINULOST
Poslední naděje
Jamie se snaží naposledy vymluvit Karlovi jeho záměr utkat se u Cullodenu. Nepovede se mu (OMG, ty královský blbečku, co vůbec víš o válčení?!) a jde to tedy říct Claire. Tu napadne poslední možnost, jak bitvě zabránit. Prozradí Jamiemu, jak vlastně zemřel** Colum** a navrhne mu, že by mohli stejným způsobem zabít Karla. Jamie je zprvu v šoku, ale nakonec souhlasí a začnou spřádat plány.
Na život a na smrt
To by ale nebylo drámo, aby je u plánů na zavraždění někdo neslyšel. Tentokrát to byl Dougal, náš fanatik. Je naprosto v šoku. Tenhle šok se ale, jak je u něj zvykem, přetaví na vztek a pokusí se zabít Claire. Jamie ji pochopitelně brání a v souboji na život a na smrt – s Claiřinou pomocí – Dougala zabije. Takto se to odehraje i v knize. Nad mrtvolou je ale najde někdo jiný, protože jak už jsem psala, Rupert je v knize po smrti. To je ale nepodstatné. Podstatný je fakt, že slíbí, že to nikomu neřekne, dokud neodvede Claire do bezpečí. Pak se Jamie hodlal sám přiznat.
Brianna cestovatelka
Jamiemu je jasné, jak bitva dopadne a i přesto myslí nejdřív na Claire. Rozhodne se ji odvézt zpátky na Craig Na Dun, aby se mohla vrátit do své doby. Ona samozřejmě nechce, ale on jí přizná, že ví o dítěti, které čeká. Kvůli malému Claire nakonec souhlasí.
Craig Na Dun
Jamie a Claire přijedou na Craig na Dun, aby se rozloučili. Stejně jako v knize následuje divoký a spěšný sex a pak už nás čekalo jen loučení. Další scéna, při které jsem málem brečela, a to ve chvíli, kdy se společně téměř dotýkali kamene, Jamie propetl jejich prsty a bylo vidět, jak mu ukápla slza. Fraserovi se rozloučí naposledy a Jamie jede vstříc bitve u Cullodenu, aby zde našel svou smrt, jak je v knize pevně rozhodnutý.
SOUČASNOST
O pár let později…
Docela zajímavý skok, co říkáte? Minule nám došlo, že bitva u Cullodenu je nevyhnutelná, a tentokrát začínáme v roce 1968. Claire s dcerou Briannou přijíždí zpátky do Skotska, aby se účastnily pohřbu reverenda. V knize pouze přijely, reverend byl už nějakou dobu mrtvý. Reverendův „syn“ Roger jim nabídne, aby zůstaly, což nakonec přijmou. Touto scénou se nám na scénu dostaly důležité postavy: Brianna, kterou jsme měli možnost vidět v jednom z předchozích dílů jako malou, a Rogera. Pokud vám tyhle postavy nesedly, smůla, v další řadě bychom se s nimi měli vídat často.
Fort William
Brianna se velmi rychle spřátelí s Rogerem a začne s ním vyrážet na výlety. Spolu si dokonce zajedou do Fort Williamu. Pro oba je to jen obyčejná ruina, součást historie, aniž by věděli, že stojí pár metrů od místa, kde náš Odporný nechuťák (v posledním ohlédnutí tuto milou přezdívku přece nemůžu vynechat) držel a bičoval Jamieho o pár set let dříve. Klidně je možné, že přesně na místě, kde stáli, někdy Jamie procházel. Fascinující myšlenka. V knize to bylo trochu jinak, pokud si to pamatuju dobře. Na všech výletech byla Claire s nimi. Sice to byly myslím většinou Rogerovy nápady, kam pojedou, ale Claire téměř nikdy nechyběla. Nikdo o jejím tajemství nevěděl, takže neřekla ani slovo o tom, jak na těch známých místech trpí.
Lallybroch
Teda, musím říct, že jsem hodně velký cynik. Jen tak něco mě nerozbrečí, ať už film nebo kniha. Ale tahle scéna mě dost zasáhla. Chudák Lallybroch. Je z něj jen ruina. Nepamatuju si, že by se na něj v knize Claire jela podívat, ale byla to moc dojemná scéna. Jak asi všichni dopadli? Jenny, Ian, jejich děti a ostatní?
Claire nevěrnice
Hned na začátku jsme se dozvěděli, že si Roger matně pamatuje na Claire a Franka. Brianně to nedá a vyptává se ho. Ví, že kolem roku 1948 měli nějaký konflikt. Takže začnou pátrat a objeví novinové výstřižky o Claiřině zmizení. Brianna není pitomá, spočítá si to a obviní Claire, že Frankovi utekla a není to její otec. Claire se jí proto rozhodne říct pravdu. Ale upřímně, kdo by jí věřil? V knize to bylo dost jinak. Brianna neměla o ničem ani ponětí. Když dorazili k nějakému kostelíku a na jeho hřbitově narazili na náhrobek Jamieho, Claire se složí. V kostelíku potom řekne Bree a Rogerovi o svém skotském dobrodružství. Do té doby neměla Brianna ani podezření, že je u nich v rodině něco špatně.
Už zase je ten svět malý…
To je ale náhodička, co? Na koho to Brianna narazí? Není to nikdo jiný, než nám známá Geillis, v současnosti se ale jmenuje Gilian. Ukáže se, že už tehdy byla zapálená fanatička, která už dlouho zkoumala fungování kamenů, aby se mohla dostat do minulosti. Claire se jí rozhodne zastavit, protože nemůže dopustit, aby její přítelkyně skončila v plamenech. Rozhodne se jí tedy sledovat až ke kamenům.
Culloden
Claire se vypraví k „památníku“ bitvu u Cullodenu a vyhledá si kámen, který značí, že u této bitvy zemřel lidé z klanu Fraserů. Krásně tam k Jamiemu rozmlouvá. Tohle byla jedna ze scén, ve které mě, starému cynikovi, stály slzy v očích. Nejsem si opět jistá, jestli to v knize bylo, ale rozhodně jsme za tuto scénu ráda.
Divoký anděl hadr…
Mezi řečí Roger utrousí, jak se jmenovali jeho skuteční rodiče a že je ve skutečnosti MacKenzie. Claire to nedá a vydá se pátrat. Samozřejmě zjistí, že Roger je praprapravnuk Dougala a Geillis. Jak jinak, že?
Žije!
Nepodaří se jim zastavit Geillis a ona tedy projde do minulosti. Roger a Brianna jsou toho svědkem a ona konečně uvěří, že všechno, co jí Claire řekla, je pravda. A tak se rozhodne Claire pozradit, že o Jamiem trochu pátrala a zjistila, že nezemřel u Cullodenu. Claire je v šoku, protože se s touhle myšlenkou tolik let smiřovala. Když teď ale zjistí, že je Jamie naživu, musí se k němu vrátit. V knize se o Jamieho přežití dozví trochu jinak. S Rogerem a Briannou procházejí pozůstalost po reverendovi a podaří se jim narazit na dokumenty, kde se ukáže, že Jamie žije. A s myšlenkou, že se vrátí, Claire přichází hodně pomalu, ne jako tady.
@LadyAlex
Hodně jsme s @hermionablack diskutovaly, jak se jim povede postaršení Claire. A bohužel musím říct, že skoro v pade sáti vypadá lépe než ve dvaceti…Ale teď k dílu. WOW!!! To jsem k tomu schopná říct. Celou dobu mě epizoda držela a nechtěla mě pustit, nenašla jsem v ní jediné slabé místečko, kromě pár nesrovnalostí oproti knize. Nejvíc mi vadilo, jak se Brianna dozvěděla o Jamiem, myslím, že pohled na Jamieho hrob by nás všechny srazil do kolen a ne tohle… Ale jinak opravdu špice, kam se na to hrabe finále první řady!
@hermionablack
Poslední epizoda nám dala zabrat, jelikož z překladatelského týmu jsme zůstaly nakonec 2 a na mě zbyly 2/3 celého 90 minutového dílu. I tak jsem si ale vše náležitě užila – Claire asi hodně používá Niveu a omlazující krémy, protože takhle bych chtěla před 50 taky vypadat. Roger je sympaťák a myslím, že jakmile ho šoupnou do kiltu (a to by nebyl Outlander, kdyby ne), tak budeme mít novou konkurenci. Scéna loučení u kamenů a rozbor minutu po minutě, kdy je každá sekunda drahá, perfektně vystihoval atmosféru, kdy i pro nás to byly poslední minuty a my se ne a ne odtrhnout. Naposledy jsme taky viděli našeho redakčního oblíbence této série – Ferguse (zamačkáváme slzu a loučíme se). Jedinou potíž mám s Briannou. V knize nebyla ani zdaleka tak protivná a nevychovaná – netuším, jestli je to americkou výchovou, ale potřebovala by Jamieho pádnou ruku. Na rozloučenou bych tedy ráda citovala Claiřina poslední slova: „Musím se vrátit zpátky.“ Ano! A brzy!
@siri
Díl jsem si pouštěla s lehkou obavou, aby se pod náporem dojetí nevyvrátila celá přehrada. Ale tvůrci to ustáli a s pečlivým dávkováním emoce jen upouštěli. Fergus zdráhající se splnit úkol, který je pro něj zjevnou šancí na záchranu života. Murtagh odmítající totéž kvůli své otcovské lásce k synovi, kterého nikdy neměl… S odstupem pak můžu říct, že ve mně nejvíc zarezonovala scéna na Lallybrochu. Ta byla dokonalá a já jim to spolkla, aniž bych si vůbec všimla, že už visím na háčku.
Vizuálně nezapadá do knižní postavy především Claire, která je minimálně od 12 cm vyšší než představitelka v knize, není hnědovlasá a ani nemá světle hnědé oči. Tím pádem všichni, včetně Brianny, kteří mají být vyšší než Claire, jsou paradoxně nakonec menší. Jinak by totiž musela měřit Brianna to co Jamie 191 cm, což si nedovedu představit. Rovněž je Claire po dvaceti letech pomalu mladší než před tím. Je to asi tím, že jí dobře namalovali.
Tak musím říct, že Roger mě děsně baví! :-) Vizáží, chováním, gesty, je perfektně přirozený, všechno mu naprosto věřím, stejně jako Jamiemu a Claire. Brianna mi ani moc nevadí, je hezká, americky hubatá a přidrzlá :-) jen pár replik mi u ní nesedělo, byly takové strojené, ale jinak v poho :-)
Poslední díl byl moc pěkný i když tam byly scény co nebyly v knize, ale čekala jsem že půjdou na ten hřbitov v knize to bylo pěkně napsané jak čte jeho jméno to jsem musela číst snad 5× než jsem to přečetla celé přes slzy:( ale nevadí. Brianna je pěkná dobře vybraly. Je to nejlepší seriál co jsem viděla, a je to i jediný serial u kterého jsem nevzdala titulky. A moc děkuji překladatelům :) odvedli super práci.
Já taky moc děkuji všem, kdo se podíleli/y na překladech, titulcích i na redakčních článcích zde na Edně. Seriál si mě získal, knihy už mám a čtu… jsou to děsné bichle :-) Brianna – no, mně se taky moc nelíbila, ale pak jsem se zamyslela nad její podobou – má Jamieho nos, vlasy…, proto asi herečku vybrali. Tak co, snad si na ní zvykneme, budeme muset.
I já se přikláním ke všem pozitivním reakcím nejen k finálovému dílu, který byl opravdu skvělý a v určitých momentech „dech beroucí“. Asi nemá smysl se dál rozepisovat, protože vše, co bych řekla, řečeno bylo. Takže jen velké díky překladatelskému týmu-skvělý a rychlý překlad jednotlivých dílů, díky redakčnímu týmu za kvízy a ohlédnutí. Jen tak dál.
#12 LadyAlex: Už teď se moc těším na opětovné setkání a na obětavou práci celého vašeho týmu!
A též za mě osobně: Předávání energie bylo vzájemné!:-)
Za cely prekladatelsky a redakcni tym moc dekujeme za chvalu a pokud se nestane neco neocekavaneho, sejdeme se s vami vsemi opet u dalsi serie :-)
A za me osobne: strasne moc dekuju za vase pochvalne komentare ohledne ohlednuti, pokazde me to vzdycky nabilo energii :-)
#13 vivien29#10 siri: ohledně toho, aby něčím odlišného člověka neměli za potrhlého a nezavřeli ho do ústavu, jeden skvělý seriál, který jsem tady na edně objevila:-) Zdá se, že 200 let je stejně magická cifra jako 7 nebo 13 nebo…
Lotte zahrála tu afektovanou fanatičku skvěle (ano, je úplně odpudivá):-) Ach, ano, na Brianně se mi líbí zatím jen dvě věci – hlas a zuby:-D
No nevím, jestli Rogera budou nazývat v seriálu drozdem:-D Třeba to vynechají nebo se ten zpěv za doprovodu kiltu (bez spoďárů) a dud vylepší:-D Osobně si myslím, že historické Skotsko jim bude všem slušet.
#9 vivien29: Skvěle vyjádřeno! Brianniny reakce jsou docela přirozené a mají logický vývoj. Mně se ještě líbilo, jak byla během těch jejich slovních potyček jinak sebevědomá Claire v defenzivní pozici (až na výjimky „He was the love of my life!“ ♡), protože dobře věděla, jak šíleně její příběh zní a že dokud jí někdo neuvěří, bude pořád za potrhlou. A to až do okamžiku, kdy Gillian před svědky definitivně nenarazila hlavou do kamene, nýbrž prosvištěla pěkně skrz. Teprve pak se vrátila rozhodně jednající, racionálně smýšlející a sebevědomá Claire a mohla si dovolit na rovinu říct, že odchází taky.
#11 vivien29Vizuálně Brianna nezapadá do knižní představy, ale osobně jsem ochotná se s tím smířit, protože, jak píše LadyAlex, jinak mám zkrátka smůlu :D. Taky se mi docela dost líbí její hlas a lehkost, s jakou coby angličanka vystřihla americký přízvuk. A Roger jak mluví, prostě paráda (ale ten zpěv zatím nic moc). A ještě mě zaujala ta korpulentní úřednice v archivu. Scénu s ní jsem si pustila opakovaně, protože mě prostě bavilo ji poslouchat. (Zato Gillianin přepísknutý nacionalistický projev mě rval za uši – coby Geillis je Lotte Verbeek v pohodě, ale tady mi nějak nesedla.)
Díky moc za veškerou úžasnou práci na překladech i článcích a také díky za toto poslední shrnutí druhé série! Takže teď se budeme těšit na příští rok – je to dlouhá doba, ale snad to uteče rychle:-)
Co se týče Brianny, tak mně nepřišla jako „nevychovaná“. Myslím, že ta role byla opět velice citlivě převedená do reálné podoby, a to tak, aby přesně odpovídala celému příběhu. Tedy situaci, v níž žila a v níž se Brianna nečekaně ocitla. Celá její role se mi moc líbila (nelíbí se mi akorát herečka – zatím mi do sestavovaného Fraser puzzle absolutně ničím nezapadla). Abych to osvětlila: Brianna matku samozřejmě miluje, ale jak sama říká, cítí, že Claire není celou bytostí součástí rodiny a času, v němž žije. Má svůj vlastní, ukrytý svět (bodejť by ne). Svého otce Franka bezvýhradně miluje. Tohle je velká poklona patřící Claire jakožto matce a hlavně manželce – že nikdy nezavdala Brianně příčinu k tomu, aby o svém otci v čemkoli pochybovala nebo si o něm myslela cokoli špatného. Přesto Brianna cítí, že něco není v pořádku. Proto když se provalí skutečné otcovství, obrátí se hněv celého jejího života a cítění proti Claire (tys nikdy nebyla úplně s námi, žila sis ve svém světě, podvádělas nás) na obranu Franka (což je zásluha Claire, že ho Brianna tak miluje). Veškeré explodované emoce Brianny (nejde o nevychovanost) vedou k explozi emocí u Claire (pro mě nejhezčí okamžik celé epizody!). Zároveň se mi moc líbil ten Briannin „přerod“ emocí – nepřišlo mi to nijak rychle, najednou, jak někde někdo psal. Myslím, že ten zvrat byl opravdu postupný – nevěřím vůbec, odmítám, nechci o tom mluvit, nechci o tom přemýšlet, mluvím o tom, ale nevěřím, naslouchám, je možné, aby něco z toho byla pravda? atd…
A ještě se domnívám, že i v knize se k návratu Claire rozhodla ihned, jakmile se dozvěděla o tom, že Jamie přežil Culloden – pomalu to docházelo jen Rogerovi, Brianně a čtenářům:-) Myslím, že Rogerovi to docvaklo nejrychleji:-)
A ještě si dovolím vypíchnout jednu krásnou souvislost epizody (o ostatních jsem se už dříve vykecávala v diskuzi): celý svůj život v budoucnosti Claire neřekla Jamiemu „poslední sbohem“, stále měla „svůj svět“ (k Jamiemu) otevřený. Když přijela po dvaceti letech do Skotska, jak sama říká, duchové „jejího světa“ ožívají a ona postupně prochází místa, kde s nimi žila, aby se rozloučila (scéna na faře, na Lallybrochu…). A jako poslední navštíví Culloden, tedy Jamieho, aby mu řekla „poslední sbohem“ a navždy tak dveře svého světa tímto rozloučením zavřela. O to silnější je pak okamžik, když zjistí, že „poslední sbohem“ rozhodně není poslední a dveře jsou sice zavřené, nikoli však zamčené a právě teď nastal okamžik je otevřít a znovu do jejího světa – reálně – vstoupit. Moc pěkné!!
#10 siri#7 bina23: Mě taky :-) Nejvíc mě láká architektura (zříceniny a historické stavby), urbanismus (Edinburgh – nevídaná specialita dvojího podlaží města), kamenné kruhy a kruhy v obilí (ve Skotsku je záhadných kamenů cca 300 lokalit a v jejich blízkosti se často objevují energetické kruhy), počasí (chladno, déšť, sem tam mlha), krajina (vysočina s kopci a jezery, mořské zálivy a chladné pláže bez turistů) a whisky (palírny a pak jedna moje oblíbená Glenmorangie Signet single malt s čokoládovo kávovým koncem, jiné nemusím) :-D Omlouvám se, že jsem jen tak beze slov nahodila ten odkaz, ale máme v práci hrozný fofr, děláme i soboty a neděle, takže času je zoufale málo.
#6 vivien29: Díky Viv moc zajímavé. Musím říct, že výlet do Skotska mě opravdu láká ! Krásná zem.
Takže střecha byla skutečná…:-)
#8 vivien29#5 bina23: Lallybroch = Midhope Castle
#7 bina23Ještě jsem zapomněla. Zaujal mě ten snímek Lallybrochu. Asi se zeptám jako laik, ale kdy filmaři použili větší trik. Když z něj udělali ruinu nebo když byl v době Jamieho v rozkvětu- ta střecha a okna vypadají hodně „skutečně“.
#6 vivien29Velmi krásné a výstižné ohlédnutí od vás všech !!!
A ještě k těm titulkům, jak už jsem psala jindy a na jiném místě-konečně někdo překládá tak skvěle a hlavně „česky“, prostě to byla od vás výborná práce -super. Díky :-)
#2 Luuuu: Tak nějak. :-D
Skvělé shrnutí :) Já se přiznám, brečela jsem prakticky od poloviny dílu do konce v kuse .. Ale stálo to za to. <3
#3 EnnisaDíky moc za překlad a skvělé shrnutí :-)