V únoru to bude již dvanáct let, co přišel na svět film na motivy knížek Ricka Riordana. Mnoho fanoušků však nebylo z filmu nadšených, kvůli změnám, kterými příběh prošel Jaké byly ty největší? Upozorňujeme, že článek obsahuje spoilery.
Je normální, že když se dělá filmová nebo seriálová adaptace knižní předlohy, často tvůrci udělají nějaké změny. U Percyho Jacksona však často ty změny vedly k horšímu, což vyústilo v to, že filmová série nepokračovala. Tou největší změnou samozřejmě je věk hlavních hrdinů. Percy a jeho přátelé nebyli jako v knížkách dvanáctiletí ale pro účely filmu byl změněn věk na šestnáct. Jaké další příběhové změny se však ve filmu udály?
Přátelství mezi Lukem a Annabeth
Hlavní záporák první knížky a filmu zůstává stejný. Je jím Luke, polobůh, který spolu s ostatními bydlel v táboru Polokrevných. Film však ale úplně vymazal skutečnost, že se Luke znal už od dětství s Annabeth, se kterou vyrůstali ještě dávno před tím, než se do táboru dostali. Jejich vztah byl skoro až sourozenecký, ale v prvním filmu jsme nic takového neviděli a proto jeho zrada neměla tak velký emocionální dopad jako v knížkách.
Zapojení bohů
Percy v první knížce bojuje s jedním z bohů a to s Aréem, který byl ovlivněn Kronem. Tento božský protivník byl ve filmu změněn na Háda, který chtěl použít Diův blesk k tomu, aby převzal vládu nad horou Olympus. Byl však poražen hlavní trojicí s pomocí bohyně Persefony, své manželky. Dalším rozdílem je, že bohové v knížkách často komunikují se svými dětmi, posílají jim zprávy, a často pomáhají i jiným polobohům. Ve filmech však tolik bohů nevidíme a pokud, tak nehrají tak velkou roli jako v knížce. Dobrým příkladem je Dionýsos, který vede tábor, ale objevil se až v druhém filmu.
Clarisse La Rue
Popůlární a dobře trénovaná polobohyně, Clarisse La Rue, která ráda šikanuje ostatní, byla z prvního filmu úplně odstraněna. Část jejího charakteru i vzhledu byl přidělen Annabeth, což se mnoha fanouškům knih samozřejmě nelíbilo. Tvůrci se tuto chybu snažili napravit v druhém dílu, kde už se tato postava objevila. Byla však popsána jako nová obyvatelka tábora, která s Percym soupeřila. Jenže tím, že z prvního filmu vymazali zapojení Aréa, neměla Clarisse tak velký důvod k tomu Percyho nesnášet.
Kronos
Největší změnou si jednoznačně prošel titán Kronos. V knížkách plánuje vše z pozadí, manipuluje událostmi i lidmi a plánuje svůj návrat mezi živé. To se mu povede ve čtvrté knížce, kde převezme kontrolu nad tělem Luka. V prvním filmu však bylo jeho zapletení do krádeže blesku úplně vymazáno. To se však změnilo ve filmu druhém, kde už Luke Kronovi začal sloužit. Ve finále se mu povede Krona vzkřísit a je jím pozřat. Z titána udělali totiž obrovskou nestvůru, kterou musí Percy porazit.
Jaké změny vám na filmu vadily?
Foto: Fox
Jestli mám být upřímný, tak filmy jsem si užil víc než knihy. Je to ovšem dost možná tím, že jsou psané pro dutohlavé teen Američany, takže mi vážně nesedl autorův jazyk. Nebo prostě jsem už moc málo young a příliš mnoho adult. Mimochodem, druhá pentalogie s táborem Jupiter byla dááleko lepší.
U první „zásadní“ změny jsem si vzpomněl na Cimrmana a polárního člověka: „Himalájští badatelé přisuzují svému sněžnému muži výšku desetiletého chlapce, Cimrman tvrdí, že sněžný člověk má výšku chlapce jedenáctiletého.“
Filmy byly opravdu špatné.. Snad Disney podobnou chybu nepřipustí a budou se co nejvíce držet knižní předlohy.