Výkonní producenti seriálu, Jonathan Nolan (tvůrce) a Greg Plageman, mluví o třetí sérii, finále této sezóny, plánech pro čtvrtou sérii a vládním sledování. Zajímavý rozhovor o postoji společnosti ke sledování, nenávisti vůči NSA a lásce k Googlu.
Seriál se během této sezóny opravdu změnil. Vyvíjelo se to, jak jste plánovali?
Jonathan Nolan: První polovina byla postavená na hrdinském skonu Carterové a druhá stavěla na tom, čemu my říkáme mezinárodní nebo „the machine“ příběhová linie – větší než organizovaný zločin v New Yorku, více otevřená světu. Nevím, Gregu, stihli jsme všechno, co jsme plánovali?
Greg Plageman: Myslím, že ano. Ještě stále máme pár karet v rukávu, věci, které bychom chtěli příští rok odhalit. Ale myslím, že ta velká věc je, že když jsme Jonah a já začali s tímto seriálem, ve všech těch počátečních rozhovorech jsme říkali, že konstantou je, že stát zasahuje sledováním do vašich životů. Lidé se ptali, „Je tohle science fiction?“ A je čím dál více zřejmé, že to je realita. A nyní je to zvláštní pojem a my to dáváme stranou, myslím, že se v nadcházející sezóně budeme zabývat vznikem AI (umělé inteligence).
JN: Máme teď za sebou tři sezóny a základ je postaven na skutečnosti. Ale rozdíl mezi naším seriálem a PRISM je ten, že PRISM je sakra na hovno. PRISM nefunguje. Protože je to zasraná hora dat. Že ano? Je to nemožný problém. My nejsme softwaroví inženýři a není to, co děláme, ale máme neomezený rozpočet na výzkum a vývoj, pokud jde o nápady. Můžeme zkrátka přijít s čímkoliv, co chceme v místnosti a to jr pak to, co dáváme v našem seriálu. Když se Finch snažil postavit Stroj, který dokáže předvídat násilné, aberantní chování lidí, si uvědomil, že jediným řešením je vytvořit něco alespoň tak chytrého jako člověk. A to je ten moment, kdy se píší dějiny. Zapomeňte na seriál. Jsme v době závodů ve zbrojení – velmi skutečném. Ale ono není vedeno vládou, stejně jako v našem seriálu, ale je to vedeno soukromými společnostmi k postavení AGI – postavit umělou inteligenci, zhruba stejně inteligentní jako člověk, která může být průmyslově používána k specifickým účelům.
(Jonathan Nolan)
Jste technicky založení lidé? AI a AGI jsou takové rozsáhlé pojmy.
JN:Greg a já jsme obrovští techničtí hlupáci. Trávíme hodně času tímto konceptem umělé inteligence. Jsme zpět v postavení věštce povzbuzeni naším řádným vyhodnocením národního sledování. A jsem si docela jistý, že v příštích deseti letech budeme svědky vzniku AGI. Máme přátele a zdroje uvnitř Silicon Valley – v současnosti je tam střemhlavý spěch a závod mezi několika velmi bohatými lidmi, kteří se snaží tento problém vyřešit. Možná, že se to stane tak, že o tom nebude nikdo vědět, to je předpoklad, který používáme v našem seriálu. Ale říkali jsme si, že je to zábavná myšlenka, byl by to náš projekt Manhattan – což je zabránění jadernému terorismu, je to v klidu, lidé na tom pracují již deset let – to je podtext celého seriálu. Problémem moderní doby je: Jak najdete jehlu v kupce sena? Jak najdete bombu, která se se odehrává na úrovni města. K vyřešení tohoto problému bylo vyvinuto mnoho snahy.
V únicích Edwarda Snowdena bylo tolik odhalení a zatímco NSA moc lidí nedůvěřuje, partneři PRISM se někomu mohou líbit, dokonce k nim mají lidé náklonnost – nebo je přinejmenším neustále používají. Jako Facebook, Google, Apple.
JN: Účelem soukromých firem bylo sdílet naše data s vládou, že ano? A souhlasit, byla to tato nesvatá aliance, takže když vytvoříte vztah s nějakou soukromou společností, ve které počítáte se sdílením osobních dat, očekáváte soukromí. Ale když by se na to každý podíval trochu s odstupem a přemýšlel o tom, jak je v prdeli, že všichni věří Marku Zuckerbergobi a klukům z Googlu. Ale je to jako nenechte vládu vidět žádné z těch sraček! Je to jako ‚Kluci, děláte si, kurva, srandu?‘ Jedná se o veřejné obchodování společností s manažerskými týmy, které z důvodů bizarnosti a poněkud zastaralé judikatury, pokud jde i akcionářská práva, nemají, kurva, závazky vůči svým zákazníkům nebo zaměstnancům, mají závazky pouze vůči svým akcionářům. Jsou doslova spojeni s akciovým trhem, který sám o sobě stále více provozuje umělou inteligenci. To je místo, kde jde celá věc do zasraný mísy zasraný katastrofy. Máte akciový trh, který neustále dominuje microtransactions, vysokofrakvenční obchodování, které je prováděno zasranými počítači, které v sobě mají zabudované parametry. Ty určují celkové hodnoty těchto společností, do kterých nalijete svoje soukromé myšlenky, pocity, asociace. Vše zaznamenávají, a upřímně řečeno, nejsem nadšený, že vláda má tyto informace, při nejmenším je to typ společenské smlouvy, kterou jsme uzavřeli, když jsme nechali vládě mít policejní pravomoci na domácím trhu. Proč se cítíme lépe, když naše osobní informace má kdokoliv jiný než NSA? A důvod je, že mají lepší PR. Mají roztomilá jména. A jsou přátelští a lesklí a šťastní. Ale ty informace jsou na prodej. Je těžké si představit, že Facebook koupí, a nechci, aby to znělo šovinisticky, ale zahraniční korporace. Ale kdo, kurva, vlastní MySpace?
(Greg Plageman)
Justin Timberlake?
JN: Já nevím, kdo vlatní MySpace. Je to pravděpodobně sále FOX, že? FOX to bude chtít v jisté chvíli prodat Číňanů. A co se stane s těmi informacemi? Je to skutečný problém. Jsme mnohem pohodlnější s myšlenkou soukromých korporací, které nemají k nikomu žádnou loajalitu, které nemohou táhnout přes kongres, protože jsme podepsali licenční smlouvu s koncovým uživatelem, kde dáváme pryč všechna naše práva na tyto informace. Ale tyto informace mohou být zcela využity k našemu ovládání.
GP: Jsme veselí pokrytci: milujeme náš Gmail.
JN: To mě poser!
GP: Předpokládáme, no, je to relativně neškodné, a nemáme pro to žádný historický precedent, až následující roky ukáží a řeknou: „Děkuji vám za ty fantastické informace.“ Je možné, že to bude ďábelská hlava ve vládě, nebo to klidně může být i soukromý podnikatel, který řekne: „OK, teď přišla moje šance, abych toho využil ve velkém.“ Jenom to ještě nevidíme. Máte celou svojí hudební knihovnu, ale také něco, co vás celou dobu sleduje – všechen váš vkus je k dispozici, jak říkal Jonah. Ale šílené na tom je, že předpokládáme, že to v tom může být obsaženo, nebo předpokládáme, že národní stát má na srdci naše nejlepší zájmy, nebo že soukromé korporace mají na srdci naše nejlepší zájmy. Ale i když se jen letmo podíváme čím jsou TED Talks nebo MIT Media Labs posedlí, jsou to dvě věci: jedna je AI a druhá je robotika. A myslím, že to je ten druh zábavy a děsivosti a věcí, kterými se může náš seriál zabývat.
Jedná se o velmi populární seriál, který se vysílá na CBS! Budete se smát, že tohle říkám, ale je zajímavé, že vkládáte všechny tyto myšlenky do velice mainstreamového seriálu, který je vyráběn Warner Bros. a vysílán na CBS.
JN: Je to procesní cymberpunk na CBS. CBS v našem seriálu neuvěřitelně podporuje velké myšlenky. Nikdy jsem nezaznamenal, že by řekli: „Co je tohle všechno AI, sakra, zač?“ Umožnili nám jít sebejistě tímto směrem. Publikum se zdá těmito věcmi fascinováno stejně jako my. Takže prostě pokračujeme, abychom využili ten prostor. Myslím, že ten seriál je pro lidi mnohem účinnější a děsivější, protože se odehrává právě teď a ne před 50ti lety. A můžete odmítat některé věci, které jsou v našem seriálu, nebo se vám třeba mohou zdát přitažené za vlasy – a určitě některé z nich jsou, z důvodů nedostatku lepších slov, nerealistické: Je to narativní drama. Ale opravdu se snažíme vzít v úvahu všechny otázky v kontextu se současností. Co se teď děje? Protože v době, kdy AGI nebo nějaká nelidská inteligence s námi začne interakci, bude to do značné míry vypadat pořád stejně jako teď.