O Temné rytíři bylo napsáno na desítky (ne-li stovky) článků, ale nikdo ho doposud neporovnal se seriálem „Person of Interest“, se kterým film má společného nejen scénáristu – Jonathana Nolana. Ve třech článcích se můžete těšit na porovnání postav, Strojů a námětů.
Jak jistě všichni víte, Jonathan Nolan (tvůrce, scénárista a výkonný producent seriálu) je znám především jako scénárista filmu The Dark Knight. Tato informace není pro nikoho překvapivá. Zajímavé je však srovnání Nolanova Temného rytíře s „Person of Interest“. Při podrobnějším pohledu zde totiž nalezneme mnoho společného.
Harold Finch vs. Lucius Fox: Harold má s Luciusem společnou nejen lásku k IT, ale i jejich smysl pro spravedlnost a především to, že oba stvořili Stroj. V tomto momentě se však oba zásadně rozcházejí. Harold Finch totiž sice vytvořil Stroj, aby ochraňoval lidi, ale nevadilo mu, že přitom budou špehovány stovky miliónů lidí na celé zemi. Lucius Fox také vytvořil Stroj - přesněji 3D sonar - ale počítal s jeho využitím pouze a jedině na chycení čínského mafiána. Až později, když byl Bruce Wayne bezradný, vzal Foxův nápad a přetvořil ho na zařízení, které sledovalo všechny občany New Yorku. Když to Lucius zjistil, prohlásil:
Krásné, nemorální, neetické. (…) Dokud bude ve Wayne Enterprises tento stroj, nebudu v něm já.
Bruce Wayne vs. John Reese: Bruce a John jsou si taktéž v mnohém podobní. Oba za sebou mají nadstandardní výcvik od skupiny, od níž odešli, protože nesouhlasili s jejím jednáním. Kvůli svému předešlému utrpení se nyní rozhodli pomáhat lidem. Ovšem stejně jako Fox a Finch, se i Wayne a Reese v zásadní věci rozcházejí. Bruce Wayne má jedno důležité pravidlo – nezabijí lidi.
Co z toho tedy vyplývá? Postavy v „Person of Interest“ jsou radikálnějšími charaktery postav z Batmanova universu. Co si myslíte vy?