O Temné rytíři bylo napsáno na desítky (ne-li stovky) článků, ale nikdo ho doposud neporovnal se seriálem „Person of Interest“, se kterým film má společného nejen scénáristu – Jonathana Nolana. Ve třech článcích se můžete těšit na porovnání postav, Strojů a námětů.
Počátky:
V Temném rytíři to začalo „prostým“ 3D sonarem, který Bruce Wayne/Batman v zoufalosti přeměnil ve sledovací zařízení, které špehovalo celý Gotham (největší město Ameriky). V Person of Interest vedly Finche ke sestrojení Northen Lights události z 11. září. Oba stroje, jak ten Luciuse Foxe, tak ten Harolda Finche měly však stejný účel – zabránit násilným zločinům. Oba však měly také stejnou slabinu – lidé jejich uvedením do provozu ztratili soukromí.
Northen Lights
Technická stránka:
Stroj – přesněji 3D sonar – Luciuse Foxe pracoval na principu sonaru v ponorce. K aplikaci sonaru byly v Temném rytíři použity mobilní telefony všech lidí v Gothamu, díky kterým bylo možno si zobrazit celé město. Sonar sice snímal, ale nevyhledával, to už bylo na Foxovi. 3D sonar by se tak dal považovat za jakéhosi pravěkého předchůdce Finchova Stroje, který na rozdíl od Northen Lights není umělou inteligencí, nevyužívá všech technických zařízení ke sledování a vyhodnocování hrozeb. Mohli bychom říci, že Northen Lights je mnohem vyspělejší a propracovanější, ale nemůžeme, jelikož nám nebyla jeho výroba ani princip, na kterém pracuje, odhaleny. Je tedy klidně možné, že Finchův a Foxův Stroj jsou totožné. Je opravdu klidně možné, že Stroj vybírá zadaná klíčová slova (v dnešní době to již není žádná věda) a vybrané záběry z kamer, hovory nebo emaily potom třídí člověk. Ostatně tvůrci již něco takového naznačili, když John Reese v první sérii prohlásil:
Víte, myslím, že žádný Stroj není. Jen vy.
3D sonar
Morální stránka:
Harold a Bruce si jsou v mnohém podobní: oba jsou ochotni obětovat soukromí, aby mohli zachraňovat životy. U Finche je ale vše složitější, jelikož on sice Northen Lights postavil, ale nechtěl se zabývat „nedůležitým seznamem“ a teprve až ztráta přítele ho přiměla otevřít zadní vrátka. Ale v následujícím konání můžeme opět vidět společnou cestu Bruce a Harolda: ztráta jejich nejbližších je přiměla zajít dál, než chtěli, porušit pravidla. Jsou tedy Batman a Harold Finch totožné osobnosti? Rozhodně ne. Batman se totiž řídil pravidlem:
Co je v rukách jednoho nástroj, může být v rukách druhého zbraň.
Bruce svůj Stroj zničil, ale Harold ho nechal dál pracovat. Postupem času je však vidět vývoj Finchovi postavy. Po smrti Carterové totiž prohlásil:
Zachránili jsme plno dobrých lidí, ale také jsme plno dobrých lidí ztratili.
Komentoval tak fakt, že nebýt Stroje, umřelo by pravděpodobně stejně lidí jako bez něj a s přihlédnutím k zásahům vlády a Decimy možná i méně.
Co myslíte vy?
#2 TheDarkKnight: V díle, kdy řešili Samaritána, tak tam Finch říkal tomu svému kamarádovi ze školy, že dokázal realizovat jejich sen … stvořil funkční A.I., které se dokáže vyvíjet a učit. Jinak pěknej článek… v době kdy POI začal vycházet, tak jsem si také okamžitě vzpomněl na stroj, který nechal vytvořit Batman :-D :-D
Jasně to řečeno nebylo, a proto tam tu variantu uvádím, i když si osobně myslím, že Stroj je vyspělá umělá inteligence, ale kdo ví… Ale já tady právě mluvím o tom filmovém, protože (jak uvádím na začátku článku) jej napsal stejný scénárista jako POI – Jonathan Nolan.#1 Nicolas:
#3 Nicolasehm… myslím, že bylo jasně řečeno, že Stroj žádný lidi nepotřebuje… (to je k tomu třídění informací) … a jinak si myslím, že Batman (alespoň ten z komiksů) by měj ze Stroje ohromnou radost :-D
#2 TheDarkKnight