Predátor Omnibus v češtině

Predátor Omnibus v češtině

5.7.2009 0:00


Českého překladu se dočkala jedna ze čtyř sbírek comicsů o Predátorovi, které v posledních dvou letech vyšly v zahraničí. V objemném svazku najdete celkem 7 comicsových povídek, z nichž první tři (z pera kultovního Marka Verheidena) patří k tomu nejlepšímu, co v comicsovém světě o Predátorovi najdete.


O tom, že Predátor má velmi bohatou comicsovou historii, si můžete přečíst v našem staršímu shrnujícím článku, kde najdete skoro všechny známé příběhy lovce z vesmíru. Jak můžete vidět, jen Predátor jich dal dohromady pěknou řádku a to se vůbec nebavíme o crossoverech Vetřelec vs Predátor, jejichž úspěch inspiroval nejdříve svět počítačových her a posléze i film.

Comicsy o Predátorovi v češtině by se daly spočítat na prstech naginatou pohmožděné ruky – v Crew #12 vyšlo Démonovo zlato, o dvě čísla později se objevily hned dva Aliens vs Predator crossovery (Honba, Levákova pomsta), za pozornost stojí i ryze české pokusy Dana Černého, které vyšly v původních comicsových magazínech Aargh a Sorrel. Zcela unikátní je v tomto výčtu existence úplně prvního, do češtiny přeloženého comicsu, kterým se stala v roce 1991 Betonová džungle, vycházející na pokračování v časopise Stezka.

A právě Betonová džungle, v novém překladu, zahajuje i sbírku Predator Omnibus číslo 1, kterou aktuálně vydává nakladatelství BB Art. Za nemalou cenu 899 Kč dostanete ale na křídovém papíře pořádnou dávku zelené krve a infračerveného vidění. 

Betonová džungle (Mark Verheiden, Chris Warner + Ron Randall)

Zcela první comicsový Predátor se odehrává během velmi horkého léta v New Yorku, kde detektiv Schaeffer (bratr Dutche/Arnolda z filmové jedničky) zjišťuje, že stažená těla a krvavé řádění nemůže přičíst obyčejné válce gangů. Brzy je zatažen do víru událostí, kde nechybějí přímo odkazy na jedničku a to v podobě generála Phillipse (ten co odvážel na konci Arnolda vrtulníkem), který má s Predátorem vlastní zájmy. Jednoduchý, přímočarý, ale překvapení nepostrádající příběh patří k tomu nejlepšímu, co se v Predátorově světě urodilo a není divu, že si zápletku do jisté míry vypůjčila i filmová dvojka a název s comicsem sdílí i před pár lety vydaná počítačová hra.

Studená válka (Mark Verheiden, Ron Randall)

Na události z New Yorku navazují další osudy detektiva Schaeffera, který je proti své vůli zatažen do mezinárodní politické hry mezi USA a (tehdy ještě existujícím) SSSR. Na odlehlém místě na Sibiři došlo k nevysvětlitelným vraždám, sovětská a také americká tajná služba se mohou přetrhnout, aby na místě byly co nejdříve a pokusily se získat pro sebe výzbroj predátorů (a pak se vrhnout do boje proti sobě). Cynický Schaeffer vybojuje další ze svých osudových soubojů a navíc se přitom stačí skamarádit se sličnou sovětskou vojandou.

Temná řeka (Mark Verheiden, Ron Randall)

A do třetice Schaeffer vs Predátor, tentokrát v jihoamerické džungli, konkrétně na místě, kde se odehrával první filmový díl. Schaeffer se snaží konečně zjistit pravdu o svém bratrovi, ale místo toho najde uprostřed džungle někoho jiného, někoho, kdo měl být už dávno mrtvý. Autor comicsu Mark Verheiden rozvíjí nejen v Temné řece, ale i předešlých dvou comicsech několik zajímavých úvah ze světa Predátora. Nerozšiřuje historii, nerozšiřuje příliš predátorův arzenál, ale za to se spíše věnuje povaze lovcům z vesmíru, kde nechybějí ti, kdo princip čestného boje příliš neuznávají a i ve své rase patří k odvržencům.

Zkouška dospělosti (Ian Edginton, Rick Leonardi)

Velmi kratičký comics na necelých dvacet stránek, kde nepadne ani jedno slovo. Sledujeme tlupu afrických domorodců, jak se na lovu potká s nečekaným nepřítelem a jak jeden z domorodců se odvážně predátorovi postaví tváří v tvář. Krátké, ale výživné.

Lov v Nghase (Chuck Dixon, Enrique Alcatena)

Zhýčkaní angličtí viktoriánští lordi si přijeli do střední Afriky trochu zařádit, ale narazili tam na někoho mnohem silnějšího. Lov v Nghase nijak nenavazuje na předešlou krátkou Zkoušku dospělosti, naopak rozvíjí vlastní verzi krvavých střetů v Africe, kde ve skutečnosti zahynulo v minulosti mnoho naivních bělošských výprav ve snaze získat lacino lví kořist. Vedle Verheidenovy silné trojky je příspěvek Chucka Dixona kvalitativně ze zbytku nejvýše.

Krvavé písky času (Dan Barry + Mike Richardson, Dan Barry)

Přítomnost Predátora ve vietnamské válce není ničím překvapivým, zbraně, vojáci a vlhká džungle je pro něj ideálním místem si trochu zalovit. Z jihovýchodní Asie se ale rychle přesouváme ve vzpomínkách do Evropy během první světové války, konkrétně do krvavé bitvy u Verdunu. Jatka na obou stranách provází í krvavé řádění predátorů, Krvavé písky času si pohrávají s historii a naznačují, že za některými obraty v bitvách mohou stát návštěvníci z vesmíru. Zajímavý nápad, ale dějově poněkud slabší.

Krevní msta (Neil Barrett Jr., Leo Duraňona)

Současné Japonsko a v něm slepý vědec, kterého začne znenadání pronásledovat Predátor. Zdá se, že tu má ještě z doby císařského Japonska nevyřízené účty se samuraji a boj se slepým člověkem je pro něj malou odvetou. V relativně krátkém comicsu se podíváme hlouběji mezi samuraje, se kterými zdá se predátoři sdílejí více než by na první pohled vypadalo. I v tomto comicsu se rozvíjí myšlenka, že ne všichni predátoři jednají dle kodexu cti.

Ze sedmi comicsů nad vše vyčuhují první tři od Marka Verheidena. Není divu – tento autor působil v nakladatelství Dark Horse od samého začátku a před Predátorem si udělal jméno na jiném emzákovi – Vetřelci. Překvapivě to nebyl on, kdo dal na stránkách papíru obě dvě rasy dohromady (nebo spíše proti sobě), přesto má mezi fanoušky ohromné jméno a respekt. Není divu, vždyť se jako regulérní scénárista podílel i na filmech (Maska, TimeCop) či seriálech (Battlestar Galactica). A v celovečerním Vetřelci vs Predátor získala jedna z postav po něm dokonce i jméno.

V USA jsou k sehnání i další tři omnibusy, díky kterým mohli fanoušci všechny comicsy s Predátorem mít pěkně pohromadě:

Vydání těchto omnibusů v češtině je otázkou, vše se bude zřejmě odvíjet od prodejnosti prvního svazku. Už nyní má ale BBart na září naplánovanou jinou pochotku – Vetřelci Omnibus část první.



Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře