Yautja - Kdo jsou?

Yautja - Kdo jsou?

25.2.2005 0:00


Predátoři aneb Yaujta, jak se sami nazývají, jsou nebezpečnou mimozemskou civilizací, která v sobě snoubí starobylý, téměř samurajský kodex boje a vyspělou moderní technologii. Jak vypadají, jak spolu komunikují, jaká je jejich společnost? Více v tomto přehledu.


Postava a schopnosti

Příslušníci civilizace Yautja mají stavbu těla podobnou lidem. Chodí vzpřímeně po dvou nohách, mají úzké a krátké tělo, dvě ruce a mohutnou hlavu. Dosahují průměrné výšky okolo 2,5 metru a váhy mezi 110 a 140 kilo (ženy jsou překvapivě o něco větší a silnější). Mají svalnatou postavu, vzhledem ke svému fyzickému stylu života neobsahují jejich těla téměř žádný tuk. Jejich síla mnohonásobně převyšuje lidskou, dokáží se vymrštit bez cizí pomoci až do trojnásobku své výšky a přistát bez obav na svých nohou po pádu z desetinásobku své výšky. Barva kůže Yautja je špinavě žlutá s častými černými skvrnami, ty převažují se stoupajícím věkem Yautja. Krev je ostře zelená a fosforeskuje a je podobně jako lidská krev, založena na uhlovodících.

Hlava a smysly

Nejvýraznější částí těla je hlava. Na mohutné a široké lebce upoutají dvě věci. Dlouhý porost hlavy je na stranách spleten do širokých dredů (temeno porostlé není), které dopadají až na ramena. Unikátní jsou potom jejich krabí klepeta v místech, kde mají lidé koutky úst. Dvě dvojice (horní a dolní) vytvářejí mohutnou bradu, klepeta se rozevírají a uzavírají. Neslouží ovšem k porcování potravy, ale k vyjadřování nálady a pocitů, tedy v jistém směru obdoba lidské mimiky. Oči Yaujta jsou vpadlé hodně do očních důlků, barva je buď žlutá nebo zelená. Má se za to, že z hlediska smyslů fungují Yautja na stejném principu jako lidé, jejich čich nebo sluch ale mnohonásobně překračuje lidské vnímání. I tak rádi využívají cizí technologie, aby své smysly zbystřili (viz popis vybavené helmy).

Délka života, odolnost

Běžný Yautja se dožívá více než 100 let, trojnásobná délka života mezi nimi není neobvyklá. Proces dospívání probíhá mnohem déle než u lidí. Yautja preferují žít v horké a vlhké atmosféře, která je bohatá na dusík, jejich dýchací orgány jsou však velice podobné lidem a umožňují jim strávit v klasické pozemské atmosféře bez problémů několik dní. Dokáže také zadržet dech na několik minut pod vodou. Yaujta je odolný vůči horku (například ve vařící vodě vydrží bez problémů pět minut), nepopálí ho ani kov do teploty 120 stupňů a neublíží mu elektřina ani radiace.

Řeč a komunikace

Jednotliví Yaujta mezi sebou komunikují buď několika desítkami veskrze chrčivých frází, v boji však dávají přednost jednoduché a účelné hře těla (pokyvování, ukazování). Neznamená to, že se ale nedokáží inteligentně vyjadřovat, jejich zvukový analyzér dokáže bez problémů pochopit styl řeči ostatních civilizací a přizpůsobit je vlastní řeči. Nahrané vzorky však používají nikoli k přímě komunikaci, ale spíše k navnadění oběti během lovu.

Lov

Podstatou Yaujta je lov. Zatímco lidé se snaží obhospodařovat své majetky a rozšiřovat svojí moc, Yaujta loví a usídlení je jim cizí. Na způsobu a úspěchu lovu je postavena celá jejich společnost. Čím úspěšnější je muž při lovu, tím má větší šanci získat atraktivnější ženu. Yautja loví buď sám nebo ve skupinách (obvykle ve třech), není třeba dodávat, že samostatný lov je prestižnější a nebezpečnější. Systém lovení a následného kastovaní je velice specifický.

Yautja – muž/žena

Jejich vzájemné postavení a rozdělení úloh je velice striktní. Zatímco ženy se věnují výchově a starosti o rodinu, podstatou muže je pouze lov, ženy loví jen výjimečně. Od svého narození ženy prakticky neopouštějí rodinný kruh, vznikají tak mocné matriarchální klany, naproti tomu muži se pohybují v pokrevně nespřízněných klanech. Systém fungování je jednoduchý – „muži dobývají, ženy vládnou“. Jak mužský, tak ženský klan mají vždy jednoho čelního představitele – alfa samce/samici, kteří představují nejuznávanější a respektovanou­ vládu.

Výchova

O způsobu navazování vztahů mezi muži a ženami toho není příliš známo, má se ovšem za to, že mohutnější a silnější ženy během namlouvacího rituálu své partnery hází vzduchem. Důležitou roli zde prý hrají feromony, které se díky rozvinutému čichu stávají ukazatelem připravenosti vzájemně mezi pohlavími. Žena obvykle porodí jedno dítě, systém fungování klanu je nastaven tak, aby v jednu chvíli nebyla březí více než jedna žena. Po narození se matky velice úzkostlivě starají o své potomky a učí je základním životním principům a bojovým technikám. Důležitým poznatkem je, že Yaujta nejsou ve svých vtazích monogamní.

Původ

O vzniku a historii Yautja toho není příliš známo. Ví se, že jejich civilizace vznikla zřejmě na planetě, kde se teplota na povrchu blížila sto stupňům a prostředí tvořily močály a pouště. Už od svého prvopočátku byl základem Yautja lov, mezi jednotlivými klany probíhaly zuřivé boje o nadvládu. Díky své uhlovodíkové podstatě ovšem také existuje teorie, že Yautja pocházejí ze Země okud prchli před mnoha desetitisíci lety. Dnes Yautja žádnou domovskou planetu nemají a cestují pouze na klanových lodí mezi jednotlivými světy a mateřskými základnami. Je velice pravděpodobné, že stojí za vyhubením či podrobením několika civilizací, od kterých převzali vybrané technologie.



Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře