Holly

Holly

Sezóny 5 1988 -


Holly je palubní počítač lodi Červeného trpaslíka. Jeho IQ je 6000, avšak za dobu, co byl ve vesmíru úplně sám, jeho inteligenční kvocient rapidně klesl.

Holly zodpovídá za bezproblémový chod celé lodi. Právě on nechal Listera ve stázi dokud radiace neklesla pod bezpečnou úroveň. Celé 3 miliony let byl ale Holly sám, což se na něm poněkud podepsalo, začala se u něj totiž projevovat počítačová senilita a jeho původní IQ se z 6000 značně snížilo.

Z Hollyho se stal hlupák, který často v důsledku své chyby uvede posádku do nebezpečí. Zůstaly mu ale jeho vlastnosti jako láska ke kanadským žertíkům, šachám nebo literatuře.

Snaží se také prosadit na poli různých objevů. Například zdecimoval stupnici, z oktávy udělal decimu tím, že přidal nové tóny I a J.

Významné epizody:

Dojde k úniku radiace a Holly uchovává Listera ve stázi po 3 milony let, aby mu zachránil život.

Záložní počítač Queeg Hollyho pro ohrožení posádky degraduje na nočního hlídače a posádce nastolí tvrdý režim. Holly se s ním rozhodne bojovat na život a na smrt, utkají se tedy v partii šachu. Holly prohraje a podle dohody má být vymazán. Zbytek posádky už by tak navždy musel žít pod velením krutého Queega. Nakonec se ale Holly přizná, že šlo o jeden z jeho žertíků a Queeg byl celou dobu on sám.

Holly vynalezne Hollyhop, přístroj, který má Červeného trpaslíka dostat na Zemi. Místo toho se ale posádka ocitne v paralelním vesmíru, kde najdou své alternativní ženské verze. I Holly se setká se svým ženským já, a tím je Hilly, se kterou dokonce prožije krátký románek. Právě Hilly se stane předlohou pro Hollyho změnu pohlaví, ke které dojde po této epizodě. Z Hollyho se tedy stává Holly II.

Po hledání ztraceného Červeného trpaslíka posádka narazí na písečnou planetku, kde naleznou Hollyho, který jim objasní, co se stalo s jejich lodí. Nanoboti ji totiž přeměnili v planetku a zároveň opravily Hollyho operační systém.

Rimmer zmiňuje, co se s Hollym stalo. Lister nechal 9 let téct vodu ve vaně. Ta se pak provalila chodbou a Hollyho zatopila. Od té doby je tedy Holly mimo provoz.

Rimmer cestuje dimezemi a hledá vesmír, kde není takový zoufalec. Zavítá i do vesmíru, kde se setká s Hollym. Je na Červeném trpaslíku ještě před tím, než se stala ta osudová nehoda, která vyhladila celou posádku. Bohužel pro něj, ta nehoda se děje teď, takže Arnold typicky po rimmerovsku uteče.

Foto: BBC, UKTV