Jmenuje se Homer Jackson, ale jak jste si mohli všimnout, tak ho někteří nazvali podivným titulem Pinkerton. Co to znamená? Tak tohle vám doufám objasní následující článek.
Celý příběh začíná u muže jménem Allan Pinkerton. U muže, který nikdy neplánoval, že by se stal detektivem nebo měl s policií něco společného. Ale jak už to v životě bývá, tak není nic, tak jak očekáváme a ze dne na den se může změnit úplně všechno. Píše se rok 1819 a v Gorbals, někde poblíž skotského Glasgow, se narodil Allan Pinkerton. Jeho otec byl policista, ale kvůli těžkému zranění nemohl vykonávat svou práci, a tak jeho rodina živořila. Allan se začal živit jako bednářský učeň. Jenže kvůli jeho radikálním názorům na politiku a účasti na různých demonstračních akcích hrozilo, že ho zatkne policie. A tak se v roce 1842 rozhodl odcestovat do Ameriky. Před tím se však ještě stihl oženit se zpěvačkou Joan Carfraeovou. Během cesty ale ztroskotala jejich loď poblíž břehů kanadské provincie Nova Scotia a zdálo se, že cesta mladé dvojice skončí dřív, než vůbec mohla začít. Jenže osud měl jiné plány a tak byla mladá dvojice zachráněna. Záhy přichází nabídka od jednoho skotského přítele, aby se Allan živil jako výrobce sudů pro Lillův pivovar v Chicagu.
A jak se z obyčejného výrobce sudů stal jeden z nejznámějších detektivů? Za vším hledejme náhodu. Jednoho dne se Allan procházel lesem a hledal vhodné stromy na výrobu sudů. Při tom nechtěně narazil na dílnu místních penězokazů. Místo toho, aby to nechal být, se rozhodl celou věc oznámit a taky asistovat při jejich zatýkání. Jeho odvahy si všimli dva místní obchodníci, a učinili mu zajímavou nabídku, aby se stal lovcem dalších podvodníků. Pinkerton nejdříve váhal, ale nakonec nabídku přijal a stal se zástupcem šerifa. Tím odstartovala jeho úžasná kariéra, při které dopadl únosce, padělatele, podvodníky, a další podobná individua. Na počátku 50. let cesta zavedla až k chicagskému prokurátorovi Edwardu Ruckerovi, který se stal jeho partnerem a spolu řídili policejní organizaci North-Western Police Agency. Když už práce bylo víc než zvládal, rozhodl se, že založí vlastní detektivní kancelář, kterou pojmenoval The Pinkerton National Detective Agency a byla to první americká detektivní kancelář. Na fasádě domu, kde sídlila, stál nápis „We never sleep“ („Nikdy nespíme“) a nad ním bylo namalováno velké černobílé oko. Toto Pinkertonovo logo bylo později využíváno jako neoficiální označení pro jemu podobné soukromé detektivy.
Hlavními klienty se staly železnice a pošty, které byly v té době často přepadávány. Na rozdíl od policie byl daleko úspěšnější, protože si zakládal na profesionalitě, houževnatosti a neústupnosti, a také se stal prvním, kdo prosadil využití fotoaparátů k identifikaci zločinců.
V roce 1861 se dostal k informaci, která změnila celý jeho kariérní postup. Kvůli jeho práci pro železnice náhodně narazil na informaci, že je plánován atentát na prezidenta Abrahama Lincolna, během jeho cesty vlakem do hlavního města. I když mu zpočátku prezident nechtěl věřit, tak se nakonec jeho informace ukázaly jako pravé. To vedlo k tomu, že si ho prezident najal, aby zařídil celou jeho cestu. To se mu za pomoci jeho lidí a důvtipu nakonec podařilo. Takhle zkušenost vedla k tomu, že když ve stejném roce vypukla občanská válka, byl prezidentem požádán o to, aby vedl Union Secret Service, neboli tajnou službu Unie. Tím se de facto stal velitelem zpravodajské služby Unie a současně náčelníkem kontrašpionáže. Do praxe zavedl další originální metodu, a to práci v utajení. Měl svoje špióny všude. V řadách otroků, i v řadách vojáků. Jedinou jeho vadou bylo to, že měl možná až příliš bujnou fantazii. To ukončilo kariéru generála McClellana, který se držel jeho informací a tak skončilo fiaskem jeho tažení během tzv. „poloostrovní kampaně“, kdy očekával drtivou převahu nepřátelských jednotek a bylo to přesně naopak. Detektivovo jméno dnes najdeme v americké Síni slávy vojenské špionáže.
Po skončení války Jihu proti Severu se stal Pinkerton opět detektivem a proslavil se několika slavnými případy. Třeba dopadení bratrů Franka a Jessieho Jamesových, kteří ve válce bojovali na straně Jihu a teď se za porážku mstili severu tím, že přepadávali banky, vlaky a neštítili se ani vražd. Jejich zatčení ovšem vyvolalo u americké veřejnosti, kvůli tomu, že během akce bylo použito neúměrné množství násilí, což vedlo ke smrti nevinného chlapce a těžkému zranění jeho matky.
Pinkerton během svého života napsal také několik knih a řadu povídek, které byly ve své době velmi populární. Použil v nich své vlastní zážitky, které mnohdy ale zveličil a přibarvil. Sám ale tvrdil, že všechno je to pravda. Slavný detektiv Allan Pinkerton se dožil 65 let a zemřel 1.července 1884 v Chicagu. Vedení detektivní agentury po něm převzali jeho synové Robert a William. Od té doby se jednoduše začalo říkat soukromým detektivům Pinkerton.