Jak jistě vědí všichni Ripperologové, existuje mnoho teorií o tom, kdo ve skutečnosti Jack byl. Ale některé jsou opravdu šílené. Posuďte sami.
1. Walter Sickert
Sickert byl anglický malíř a představitel britského impresionismu, který se v roce 1868 s celou rodinou přestěhoval do Londýna. Do spojení s Jackem Rozparovačem se dostal, protože se v roce 1907 začal zajímat o vraždy v Camden Townu, kde byla brutálně zavražděna prostitutka Emily Dimmock, které její milenec ve spánku rozpáral hrdlo. Namaloval obraz What shall we do for the rent?, který byl velmi realistický a na svoji dobu také velmi pobuřující. Právě tenhle obraz měl za následek, že se Sickert objevil v několika teoriích o tom, kdo byl Jack Rozparovač. Sám se zajímal o Londýnské podsvětí a nechal se jím inspirovat ve svých obrazech. Obhájci této teorie tvrdí, že vraždy, o které se zajímal, znal do takových detailů, že musel být jejich přímým účastníkem. Velkou zastánkyní teorie je také americká spisovatelka Patricia Cornwellová, která se ve své knize Portrait of a Killer: Jack the Ripper domnívá, že skutečný vrahem byl právě Sickert. Má pro to z jejího pohledu dostatečné důkazy, které jdou ale velmi snadno zpochybnit.
2. Lewis Carroll
Ano, opravdu mám na mysli toho Lewise Carrolla (pravým jménem Charles Lutwidge Dodgson), autora Alenky z říše divů. Autorem téhle bláznivé teorie je Richard Wallace, který s touhle myšlenkou přišel v roce 1996. A jaké, že k tomu má důkazy? Žádné. Podle něj se dají v jeho dílech a denících najít jasné důkazy o tom, že byl Jack Rozparovač. A jaké? Prý pomocí přesmyček v nich lze najít důkazy o tom, že jejich autor byl vrahem z Whitechapelu. Jenže takovýmhle způsobem si v každé knize najdeme to, co chceme. (Příklady: V básni Píseň potrhlého zahradníka dává zmínku o papeži do souvislosti s vraždou Catherine Eddowesové na Mitre Square (papež přece nosí mitru)! A nebo, Wallace upozorňuje na Dodgsonovu báseň Lovení Snárka. Svědci prý blízko místa činu viděli muže v lovecké čepici!
3. Jill the Ripper
Je možné, že Jack nebyl Jack, ale byla to Jill? Opravdu by byla žena schopna spáchat takové brutální vraždy? Jako první s tím údajně přišel inspektor Abberline, těsně po vraždě Mary Jane Kellyové. Vysvětlovalo by se tím to, že vrah nikdy nebyl dopaden a vždy dokázal zmizet z místa činu. Protože celý Londýn hledal muže a nikoho nenapadlo, že by to mohla být žena. Ale která žena by v té době měla potřebné znalosti a byla tak nenápadná, aby to nikoho nenapadlo? Jediná možná teorie byla, že vražedkyní byla porodní bába, která by měla jak potřebné znalosti, tak by u ní nebylo nápadné, že má šaty od krve. Co je na tomhle tvrzení pravdy se už ale nikdy nedozvíme, a tak to zůstane jen na úrovní dohadů a nepodložených důkazů.
4. James Maybrick
James Maybrick za svého života byl obyčejným nezajímavým člověkem, který nebyl nijak spojován s vraždami ve Whitechapelu. Jediná zajímavost byla, že jeho žena byla křivě obviněna z jeho vraždy a než se prokázala její nevina, tak přišla o patnáct let života. Do spojitosti s případem Jacka Rozparovače se dostal v roce 1992, kdy byl nalezen údajný Maybrickův deník, ve kterém tvrdí, že to byl právě on, kdo byl tajemným whitechapelským vrahem. V deníku je detailně rozepsáno všech pět vražd a další dvě, které se nepodařilo historikům přesněji určit. Deník okamžitě prošel několika testy, ale jediné co se podařilo určit bylo, že je použit autentický papír, což nemusí nic znamenat. Po podrobném zkoumání obsahu a technického zpracování deníku došli vědci k názoru, že se s největší pravděpodobností jedná o dobrý podvrh.
5. Lord Randolph Churchill
Podle zastánců konspiračních teorií byl Churchill člen svobodných zednářů a Rozparovače nechal vytvořit, aby zatajil skandál v královské rodině. Tahle teorie mi už přijde vážně nepravděpodobná. Ale pokud vás to zajímá a chcete se dozvědět víc, tak doporučuji tenhle článek.