Postřehy k epizodě Beloved

Postřehy k epizodě Beloved

23.7.2023 22:00


Stejně jako předchozí tři epizody seriálu měla i čtvrtá epizoda Tajné invaze různé odkazy, easter eggy a propojení s širším MCU. Tentokrát se podíváme do roku 2012, kdy se Nick Fury potýkal se spoustou problémů po prvním řádění Avengers v bitvě o New York.


Mladý Nick Fury z Avengers z roku 2012

Stejně jako v epizodách 2 a 3, i ve čtvrté epizodě jsme pokračovali ve vyplňování prázdných míst ve Furyho minulosti se Skrully. Ve 4. epizodě se hlavní flashback odehrál v roce 2012, krátce po bitvě o New York, která byla ukázána ve filmu Avengers. Stejně jako ve flashbacích v epizodách 2 a 3 vystupoval mladý Samuel L. Jackson jako Nick Fury z 90. let, v této epizodě byla postava ukázána v podobě, v jaké vystupovala v Avenger – oholený, s černým pláštěm a páskou přes oko.

Další odkaz na Avengers

Během flashbacku do roku 2012 se Fury setkává s Varrou v pařížské restauraci. Varra říká, že viděla zprávy o hrdinství superhrdinů v Americe, načež kamera sjede dolů na noviny ležící na stole. Na novinách je napsáno „Les Avengers: La Bataille De New York“, což v překladu znamená „Avengers: Bitva o New York“. Jedná se zjevně o odkaz na film z roku 2012.

Název 4. dílu má různé významy

Název čtvrté epizody zní „Beloved“, v překladu „Milovaní“, což má v kontextu seriálu několik významů. Prvním prvkem epizody, na který název odkazuje, je báseň, nad kterou se Fury a Varra sblížili. Báseň zahrnuje otázku jednoho člověka druhému, co by chtěl od života. Odpověď na tuto otázku zní „nazývat se milovaným, cítit se milovaným na Zemi“. Tato slova zazní znovu později v epizodě, a to v souvislosti s flashbackovou scénou ze 4. dílu. Odkazují na lásku, kterou k sobě Fury a Varra chovají, a zdůrazňují, že si oba přejí nazývat se milovanými.

Další význam názvu a básně se týká Skrullů. Závěrečný verš „cítit se milován na Zemi“ odkazuje na to, jak se cítí Skrullové, a to jak Talosova skupina, tak Gravikova. Skrullové chtějí domov a velká část politických intrik Tajné invaze – alespoň v Talosově případě – se točila kolem skutečnosti, zda by lidé tolerovali jiný druh na Zemi, což souvisí s touto myšlenkou cítit se na planetě milován. Gravikova skupina to dovede do dalšího extrému a zabírá Zemi pro sebe, aby se mohli cítit milováni mezi sebou bez hrozby ze strany lidí.

Domov Varry a Furyho má odkaz na X-Meny a Inhumans 

Velká část epizody se odehrává v domě Varry a Furyho, kde se nachází easter egg k Inhumans a X-Menům. Na stěně v domě lze spatřit visící obraz prezentující knihu buď Varry, nebo její lidské hostitelky Priscilly. Název knihy zní „Dekódování nadlidského genu“, což je odkaz buď na Inhumans, nebo na X-Meny.

V celém MCU se nikdy neodkazovalo na to, že superhrdinové mají nadlidský gen, až do seriálu Ms. Marvel, přičemž tento seriál zřejmě potvrdil, že Kamala Khan je mutant. V komiksech Marvelu jsou si Inhumans a X-Meni do jisté míry podobní, protože jejich schopnosti pocházejí z jiného genetického kódu. Tato kniha tedy odkazuje na odlišnou genetickou strukturu Inhumans nebo X-Menů, čímž dále rozvíjí nastavení, že se v budoucnosti MCU objeví buď jedna, nebo obě tyto skupiny.

Odkazy na Rhodese

V epizodě se Fury střetne se skrullovskou verzí Rhodeyho s lahví bourbonu. Poté, co Fury předloží Rhodesovi sklenici, ten se ho zeptá, zda se má obávat jedu. Jedná se o easter egg ke 2. dílu a prvnímu setkání Furyho a Rhodese. V předchozí scéně je Rhodes tím, kdo podává Furymu skleničku, přičemž ten se ho poprvé ptá, zda se má obávat jedu. Scéna ve 4. díle to obrací, což je pěkný odkaz na nejlepší scénu ze 2. dílu.

Nanotechnologie z MCU

Poté, co se Skrull Rhodese zeptá na jed, Fury žertem odpoví, že v nápoji je nanotechnologie. Od Avengers: Infinity War se nanotechnologie stala nedílnou součástí MCU. Od použití v různých superhrdinských oblecích až po zbraně a další praktické aplikace, nanotechnologie se pravidelně používá v celém MCU.

Furyho nejlepší akční sekvence v Avengers

Ve filmu Avengers z roku 2012 má Fury kromě Lokiho invaze na helikariéru v polovině filmu jen minimum akčních scén. Ke konci filmu se však dočká vzrušujícího momentu, kdy pomocí raketometu sestřelí letadlo s jadernou raketou mířící na New York. Na tuto skutečnost odkazuje 4. díl, kdy Fury opět použije další granátomet, aby ve vrcholné bojové sekvenci epizody srazil jeden z Gravikových vrtulníků.

Grootovy schopnosti Gravika

Poté, co třetí epizoda odhalila schopnosti Superskrullů Extremis, čtvrtá epizoda dále rozvíjela myšlenku založenou na síle tím, že Gravik používal Grootovy schopnosti. Ve vrcholné scéně Gravik použil své nově nabyté schopnosti, aby popadl agenta tajné služby a zabil ho. Gravik použil Grootovy stromové kořeny, aby se natáhl a uchopil agenta, než ho uškrtil k smrti.

Dvě z Gravikových superskrullovských schopností budou ještě použity 

Po rozsáhlém využití Extremis a Grootových schopností se stává zajímavým easter eggem fakt, že Gravik další dvě superskrullovské schopnosti ještě nepoužil. Ve druhém díle si G'iah prohlédla vzorky DNA, které se používají pro Superskrully: Groot a Extremis, ale také Cull ObsidianAvengers: Infinity War a Frost Beast z filmu Thor a Thor: Temný svět. Poslední dva jmenované vzorky budou nejspíš předvedeny až v posledních dvou závěrečných epizodách.

Všimli jste si těchto zajímavých easter eggs? Jak se vám čtvrtá epizoda líbila?

Foto: Disney+


Jít na Secret Invasion | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře