Příběh začíná v běloruském městě Minsk. Vězeň Bewick si pozve Holmese, aby mu pomohl s jeho obviněnm z vraždy, za které mu hrozí oběšení. Pamatuje si, jak se pohádal s přítelkyní a nejdnou měl v ruce nůž a ubodal ji, sám ale neví, jak je možné, že to udělal. Holmes však práci odmítne a vrátí se zpět do Londýna, kde leží celé dny znuděný, protože nemá žádný pořádný případ. Rozhádá se navíc s Watsonem. Ten odejde pryč a po jeho odchodu celou Baker Street otřese mohutná exploze.
Prolog
Watson se ráno probudí u Sarah a ve zprávách vidí, co se stalo. Ihned běží zpět domů a v pokoji najde Sherlocka s Mycroftem. Ten chce předat Sherlockovi jeden případ, Holmes ho ale stejně jako případ z Minska odmítne.
Andrew West, státní úředník, byl nalezen mrtvý na kolejích ve stanici Battersea s rozmlácenou hlavou. Problém je, že měl u sebe flash disk s přísně tajnými plány Bruce-Partingtonova nového obranného systému ministerstva obrany, které ho teď postrádá.
Když Mycroft odjede, zavolá Holmesovi Lestrade s novým případem. Sherlock s Watsonem ihned vyráží. Lestrade jim sdělí, že exploze na Baker Street nebyla žádný únik plynu, jen to tak mělo vypadat. V ruinách zůstal jen trezor uvnitř s obálkou adresovanou pro Holmese.
Případ
První úkol: Obálka je z Česka, rukopis ženský a uvnitř obálky je růžový telefon jako ten z případu Studie v růžové. Je na něm nahrána zpráva. Tři pípnutí a fotografie prázdného pokoje. Má jít o varování, že výbuch se bude opakovat. Na fotce je pokoj v domě, kde bydlí Sherlock, který nemůže paní Hudsonová nikomu prodat. Uprostřed pokoje leží pár bot. Zrovna v tu chvíli se růžový telefon rozezvoní a ozve se rozrušený hlas plačící ženy. Sherlock má dvanáct hodin na to, aby rozluštil její hádanku, jinak prý bude velmi rozzlobená. Holmes neví, že na druhé straně telefonu je vystrašená žena, která sedí v autě, má na sobě bombu a čte to, co jí přeposílá do telefonu někdo jiný.
Holmes vezme boty do laboratoře a tam je pořádně prozkoumá. Uvědomí si, že někdo odkahuje na jeho první případ (kterého se stal svědkem jako dítě, nikoliv který řešil), kdy se chlapec utopil v bazénu a ztratily se jeho boty, ty, které má právě v ruce. Při práci Sherlocka vyruší laboratorní asistentka, která mu chce představit svého nového přítele. Sherlockovi však stačí jediný pohled na to, aby odhalil, že je gay. Mezitím Mycroft neustále píše Holmesovi a Watsonovi ohledně tajného případu, Holmes nakonec pošle Watsona, aby šel za Mycroftem sám.
Zbývají už jen tři hodiny do odpálení bomby. Sherlock náhle zjistí, jak byl chlapec z bazénu zavražděn a že to byl právě vrah toho chlapce, kdo je zároveň i bombovým útočníkem ze včerejška, který si s Holmesem pohrává. Jakmile se svěří Watsonovi a napíše řešení na svoji webovku, ozve se telefon a volá mu žena z automobilu, že hádanka byla vyřešena správně a udá mu adresu, kde se nachází. Ihned pro ni jede policie.
To vše se Sherlock s Watsonem dozví od Lestrada, zrovna když přijde další zpráva. Čtyři pípnutí a fotka automobilu. Následuje další telefonát.
Druhý úkol: Lestrade najde automobil z fotografie a hned se za ním všichni vydají. Auto bylo zapůjčeno pojišťovákem Ianem Mankfordem. V autě je nalezena jeho krev, ale žádné tělo. U místa činu také stojí Mankfordova žena, se kterou vede Holmes zajímavý rozhovor, ve kterém zjistí, že si Mankford půjčil auto, protože zapomněl na dálniční známku. V přihrádce u řidiče je vizitka autopůjčoviny Janus, kam teď Holmes i Watson míří. Majitel půjčovny je pan Ewart a Holmes po jejich rozhovoru prohlásí, že Ewart je lhář. V laboratři dělá Sherlock rozbory krve, když mu zavolá muž s bombou a napoví mu, ať se zaměří na název autopůjčovny a že Sherlock a tajemný volající byli stvořeni jeden pro druhého.
Tři hodiny před výbuchem Holmes oznamuje Lestradovi, že krev v autě byla dříve zmražena, Lestrade potvrdí, že jí bylo přesně půl litru, takže šlo o krev, kterou šel kdysi Mankford darovat. Autopůjčovna Janus (jméno podle boha se dvěma tvářemi) pomáhá lidem „zmizet“. Třeba tak, že nafinguje vraždu bankéře s finančními potížemi, aby se už o nic nemusel starat. Pan Ewart pak zařídil Mankfordovým nový život v Kolumbii, jak Sherlock zjistil v Ewartově kanceláři, načež pošle Lestrada, aby zatknul Mankfordovy z podvodu.
Sherlock opět napíše vzkaz na fórum svojí webové stránky a ihned dostane adresu nebohého muže. Ten je zachráněn.
Další den v restauraci Holmes obdrží další zprávu. Pět pípnutí a fotografii ženy jménem Connie Prince, kterou Watson pozná z televize. Další telefonát je od staré slepé ženy, která dostává příkazy naslouchátkem. Na vyřešení dostává Holmes 12 hodin.
Třetí úkol: Princová byla nalezena mrtvá. Podle médií se pořezala o rezavý hřebík, dostala tetanus a zemřela. Sherlockovi to však nesedí a jde se podívat do pitevny, kde zjistí, že bakterie se jí do krve dostaly jinak, než hřebíkem. Zatímco Watson sesbírává informace o Conniině rodině, Sherlock a Lestrade se snaží najít spojitosti mezi případy, které řešil. Když to zjistí útočník, zkrátí Holmesovi čas z osmi hodin na tři.
Watson odjíždí za bratrem Connie jako novinář. Trikem s bleskem foťáku získají nehty kočky Raoula Prince, které byly infikovány a poškrábaly Connie. To je alespoň Watsonova verze toho, jak se vše událo. Holmes s ním chvíli spolupracuje, nakonec ho ale ihned vyvrátí z omylu, ačkoliv v jednom se shodují – sluha Raoul zavraždil Connie pomocí injekcí botoxu, což zjistí z fanouškovských stránek Connie a od jedné své známé z ministerstva vnitra.
Když vyřeší případ, volá mu stará žena a poví jen, že hlas muže ve sluchátku zněl „jemně“. Pak bomba vybuchne.
Čtvrtý úkol: Najde se další mrtvola, tentokrát hlídače z muzea. V několika minutách u ní Holmes rozluští celý případ a zavede polici na stopu falešných obrazů. Po cestě do galerie předá jedné žebračce peníze s nějakým vzkazem a Watsona poté pošle za Lestradem, aby zjistil vše o zavražděném hlídači. Pak se vloupe do galerie, v přestrojení hlídače poví majitelce galerie, že ví, že jsou obrazy falešné, a s grácií odkráčí.
Watson jde zatím vyslýchat snoubenku Andyho Westa, za kterou ho pošle Mycroft. Ta mu při odchodu řekne, že Andy žádné plány neukradl. Když se pak Watson setká s Holmesem, dostane zrovna Sherlock od žebračky adresu Vauxhal Arches, kam se oba vypraví. Holmes má totiž perfektně zmapovanou síť všech bezdomovců v Londýně, kteří mu pomáhají. Pachatel, kterého hledají, jim ale uteče před nosem. Watson však ví, kam jel. Dozvěděl se to z telefonu zavražděného hlídače Alexe Woodbridge, místo setkání mu volala jakási profesorka Cairnsová. Dojedou do planetária, hledají člověka jménem Oskar Dzundza z Čech. Ten zabije profesorku, zadrží Holmese, poté Watsona, proběhne bitka a Dzundza (přezdívkou Golem) nakonec uprchne.
Druhý den jede Holmes, Watson i Lestrade do galerie, mluví s majitelkou madam Wenceslasovou a obviní ji z toho, že jeden z obrazů, který vystavuje, je podvrh. Vtom následuje další telefonát. Muž z telefonu dá skrze hlas malého dítěte Holmesovi deset sekund, aby našel důkaz, proč je obraz falešný – je na něm zobrazena supernova, která se objevila na obloze pouze v roce 1858, není tedy možné, že obraz pochazí z doby ještě starší. Dítě je zachráněno.
Holmes si stále všímá, že všechno se až nápadně točí kolem Čech. Psací potřeby z Česka, vrah jménem Golem, majitelka galerie Wenceslasová (Wenceslas – Václav). Mezitím Mycroftovi pomalu dochází trpělivost. Lestrade obviní majitelku muzea ze smrti několika lidí, ta nakonec začne mluvit.
Bruce-Partingtonovy plány: Watson jede k vlakovým kolejím, kde byl West nalezen. Diví se, že na místě nebylo příliš krve, ačkoliv měl Andrew rozdrcenou hlavu, pak si ale všimne výhybky. V tu ránu se za ním zjeví Holmes, který ho prý sleduje už od začátku a potvrdí mu, že West byl zavražděn jinde, než na kolejích. Pak se společně vloupají do bytu Joe Harrisona, bratra Westovy snoubenky Lucy, který plány ukradl a Andyho zabil. Joe brzy do bytu přijde sám a vše potvrdí.
Čeká se jen na další telefonát z růžového iPhonu. Když Watson po krátkém rozhovoru s Holmesem odejde z bytu, Sherlock napíše na webovku, že našel plány ministerstva obrany a domluví si místo předání u jednoho z bazénů. Watsonovi tak s „odevzdáním“ lhal. Zprávou chce Holmes svého rivala vyprovokovat, myslí si, že všechny případy byly jen k tomu, aby upoutal Holmesovu pozornost a on se pak nesoustředil na řešení případu Andrewa Westa.
Epilog
Holmes na místě předání vyčkává. Vtom vkráčí k bazénu Watson. Má na sobě bombu a opakuje to, co mu pravděpodobně sám Moriarty šeptá do ucha. Sám Moriarty se jim pak zjeví – je to právě onen „gay“, který se mu provokativně představil v laboratoři. Po krátkém rozhovoru Holmese a Moriartyho skočí na Moriartyho Watson, snaží se rychle změnit celou situaci, nakonec ale musí couvnout. Moriarty začne Holmesovi vyhrožovat a pak se s českým „čau“ rozloučí a odejde. Holmes zbaví Watsona výbušniny. Když si oba myslí, že je po všem, na tělech Holmese i Watsona se objeví několik rudých teček zaměřovačů a Moriarty se vrátí. Nyní je chce oba nechat zabít, Sherlock sám jen namíří vlastní zbraní na bombu, která leží mezi všemi třemi účastníky rozhovoru u bazénu…
Zakončení první série nebylo úplně špatný a jsem zvědav jak to bude pokračovat v dalších sériích :)
Nervydrásajúca hra majstrovsky zmýšľajúcich strán, ktorá poriadne zvýši krvný tlak a ešte k tomu tesne pred cieľovou rovinkou pritvrdí, čím sa nám zinscenuje skutočne grandiózny záver. Nad príbehovou štruktúrou popretkávanú všelijakými zvratmi a odhaleniami nemôžem inak, než žasnúť. Ide o neuveriteľne prešpekulovanú skladbu, ktorá je umocnená sériou chytro vypoinovaných plot twistov a vygradovaného cliffthangeru, ktorý nemohol prekvapiť viac. Moriarty je v mnohých ohľadoch tak veľmi identický práve so Sherlockom, čo z neho robí enormnú hrozbu. Ich uvažovanie funguje na veľmi podobnom princípe, takže až časom uvidíme, kto z koho vyjde víťazne. Výrazne navrch má však Moriarty, ktorý si očividne dosť uvážene rozložil figúrky po celej šachovnici a tým vytvoril perfektný rozptyl pre Sherlocka.
scéna u bazénu …
O můj bože!!!
Super
Jedním slovem geniální!
první Moriartyho dostaveníčko jako těkavě stresující thriller
Já sem tam dokonalej takže určitě 100
Výkon Andrewa Scotta byl perfektní, přesně podle mého gusta!! Přesto si myslím, že identitu Moriartyho prozrazovat nemuseli, více se mi líbil jako tajemná postava, co tahá za nitky.