Jak Sherlock Holmes unikl vlastní smrti?

Jak Sherlock Holmes unikl vlastní smrti?

21.1.2012 0:00


Toť otázka, jež tíží snad každého fanouška seriálu Sherlock, který již zhlédl finále jeho nejnovější řady. Na duhou stranu rozřešení tohoto posledního případu se nejspíš nedočkáme zrovna brzo, a tak, sic jsme zde všichni do jednoho idioti, pokusme se využít alespoň základy Holmesových dedukčních metod a přijít tak na to, jak to celé Sherlock vlastně provedl.


V tomto článku jsme pro vás shrnuli výčet řady pravděpodobných nápověd, které by hypoteticky mohly (ale také nemusely) vést k rozřešení případu Sherlockovy fingované smrti. Zároveň se přitom pokusíme co nejvíce vycházet i z nedávného prohlášení Stevena Moffata, který uvedl, že si po internetu pročítal nejrůznější fanouškovské teorie a že se zatím žádná z nich nestrefila: „Je tu jedno základní vodítko, které zatím všichni přehlédli. Něco, co Sherlock udělal, přestože se to příčí jeho povaze, ale nikdo si toho nevšiml.“

Zároveň ale upozorňujeme i na to, že přestože se budeme této Moffatovy zprávy držet a možná tak dojdeme k nějakým závěrům, je třeba mít na paměti i ten důležitý fakt, že Steven Moffat velmi rád lže a mystifikuje, takže musíme brát v potaz i tu velmi pravděpodobnou možnost, že to nejzákladnější vodítko k odhalení Sherlockova triku nám doposud záměrně nebylo sděleno a celou pravdu se tak dozvíme až v úvodu třetí řady.

Přesto se tím však v žádném případě nenecháváme odradit a nyní už tak směle do naší dedukční analýzy:

Možné nápovědy v průběhu epizody

V samotném úvodu epizody se setkáváme s figurínou pana Henryho Fishguarda, jenž „nikdy nespáchal sebevraždu“. Mohl ale Sherlock tuto figurínu zároveň využít i ke svému plánu v závěru dílu? Jak si ukážeme dále, spíše tomu tak není. Přesto ale neuškodí nechat si pro tuto možnost otevřená zadní vrátka.

V prostorách opuštěné továrny, kde nechal Moriaty ukrýt dvě unesené děti, se nachází invazní odrůda rododendronu jménem Rhododendron ponticum, která dokáže, mimo jiných nepěkných vedlejších účinků, u člověka vyvolat zpomalení srdeční činnosti či nadměrné slzení. Je to sice poměrně nestabilní látka k zpomalení životních tělesných funkcí (tedy k fingování smrti), nicméně proč ne. Je to přece Sherlock…

Molly Sherlockovi říká, že „ona se nepočítá“, že v jistém smyslu je pro Sherlocka vždy neviditelná. To si Sherlock uvědomuje jako výhodu, tedy v tom smyslu, že by tedy možná ani Moriarty nemusel Molly vnímat jako Sherlockova přítele a zároveň tedy i jako jeho slabé místo (na rozdíl od Johna, paní Hudson a Lestrada). Později navíc Sherlock Molly žádá o pomoc, přestože se nikdy nedozvíme, o co konkrétně šlo.

Minuty před koncem

„Tři kulky, tři střelci, ti oběti.“ Jim potvrzuje Sherlockův předpoklad, že Molly se proti němu zneužít nerozhodne. Teď už proto téměř není pochyb o tom, že ať už byl Sherlockův plán na záchranu svého života jakýkoliv, zahrnul do něj právě i Molly.

Jim si pochvaluje Sherlockovo obecenstvo, nejedná se však právě naopak spíše o jeho ochotnické herce?

Sherlock žádá Jima o poslední chvilku osamotě. Asi těžko jen proto, aby se nostalgicky rozloučil se životem. Právě zjištění, co dělal Sherlock během těch několika málo vteřin, když se Moriarty nedíval, bude mít ve výsledné skládačce pravděpodobně zásadnější roli.

Jim Moriarty páchá sebevraždu. Nyní už ho Sherlock nemůže využít k odvolání střelců. Jedinou nadějí na záchranu Johna, Lestrada a paní Hudson je se zabít… nebo to tak alespoň věrohodně zinscenovat.

Než Sherlock odhalí Johnovi svou pozici, velmi pečlivě ho nasměruje přesně tak, aby mezi ním a nemocnicí svatého Bartoloměje stála ještě jedna nižší budova. Jinými slovy, aby John neviděl Sherlocka dopadnout.

Sherlock klade velmi silný důraz na to, aby John všem řekl, že je skutečně podvodníkem. Proč? Jaké k tomu má motivace? A že zrovna Sherlock! Nemůže právě toto být tím „něčím, co Sherlock udělal, přestože se to příčí jeho povaze“, jak zmiňoval Moffat? Sherlock navíc začíná být silně rozrušený, což už se mu nepodobá vůbec, zvlášť pokud ví, že přežije. Zde se opět navrací možná aplikace látky zpomalující metabolismus, která člověku mimo to přivolává i pláč. Mnohem jednodušším vysvětlením je však to, že Sherlock na Johna prostě hraje divadlo.

Sherlock vyloženě nařizuje Johnovi, aby stál na místě a upřeně ho sledoval (skoro až pod pohrůžkou, že jinak skočí). Co John asi nemá vidět? Že už by se pod nemocnicí připravovala záchranná síť? To by přece jen bylo možná moc riskantní vzhledem k přítomnému střelci, jenž má Johna na mušce.

Reichenbašský pád

Sherlock skáče. Představení začíná.

Na chodník vidíme dopadnout tělo. Zároveň je ale hloubka našeho vědění do jisté míry vztažná k vědění Johna, který kvůli své pozici nemohl vidět celý pád. Na chodník tak mohla dopadnout ona figurína nebo tělo z márnice, které by z okna vyhodila Molly. A nebo taky ne…

Johna poráží cyklista, téměř jistě proto, aby nemohl vidět výměnu těl nebo cokoliv, co teď Sherlock zřejmě provádí.

K tělu už se sbíhají lidé. Rovněž nutno podotknout i to, že náklaďák plný (jistě velmi měkkých) odpadků, který doposud stál u krajnice, právě odjíždí.

Přestože se hlouček přihlížejících velmi entuziasticky snaží držet Johna od těla, nakonec se mu podaří na zápěstí zkontrolovat tep, který ale zjevně necítí.

Lze jen opravdu stěží popřít, že toto skutečně je Sherlock Holmes.

Celou situaci měl jako na dlani nejen John, ale i střelec, který se nyní po zjevné smrti Sherlocka Holmese může stáhnout.

Sherlock Holmes je oficiálně mrtev a jeho tělo bylo oficiálně pohřbeno.

Přesto je ale stále naživu… Jak?

A co z toho vyvozujete VY?

Dosavadním textem jsme si pěkně shrnuli snad vše podstatné, co jen lze okolo Sherlockovy fingované smrti postřehnout. Jenže co z toho vyvodit? Přestože jsme si všimli několika základních bodů, které v tomto jeho triku jistě sehrály ústřední roli, teorií okolo toho, jak Sherlock celou situaci zinscenoval a které kousky skládačky do ní skutečně zapadají a které ne, však stále může být ještě spousta. A právě proto nyní nastupujete vy, naši věrní čtenáři.

Máte-li totiž nějakou svou vlastní teorii ohledně toho, jak konkrétně Sherlock své smrti unikl (a pročítáním našeho fóra víme, že jich máte spoustu!), nebojte se s námi o ni podělit. Jedna z uživatelských funkcí Edny vám totiž umožňuje na konkrétních seriálových webech vydávat vlastní blogy, postřehy či především… teorie.

Pokud navštívíte správu svého edňáckého profilu (ikona ozubeného kola v pravém horním rohu obrazovky), mimo jiné se vám zde zobrazí i možnost spravovat své „Blogy“, tedy předně zde svůj blog i vůbec založit. Pak už jen stačí vybrat z nabídky web, pod který bude váš příspěvek spadat, a můžete už směle teoretizovat. Jednotlivé uživatelské příspěvky se pak budou zobrazovat v již připraveném pravém boxíku.

Samozřejmě můžete touto formou náš web obohacovat i jakýmikoliv jinými formami článků, jako jsou například postřehy z epizod, jejich recenze, články o původních knihách či dokonce fanouškovské povídky (pokud možno ale ne ve stylu „Mycroft a Lestrade se potkají v gay baru“, protože ta už existuje), porovnat tu vzájemné teorie o finále druhé řady Sherlocka však bude aktuálně jistě tím nejlákavějším a nejzajímavějším tématem.

Nuže tedy, kdo bude první?


Jít na Sherlock | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!