Steven Moffat o druhé sérii

Steven Moffat o druhé sérii

10.1.2012 10:00


Ku příležitosti premiéry druhé řady Sherlocka vydalo BBC sérii rozhovorů s hlavními osobnostmi tohoto seriálu. A první z nich je Steven Moffat. Jak tedy jeden z producentů a tří scénáristů tohoto seriálu vidí její novou řadu a jak by ji porovnal s tou předchozí?


„Je to zvláštní pocit, vracet se s druhou sérií,“ říká Steven Moffat. „Posledně o nás nikdo nevěděl a bylo tu i pár skeptických názorů ohledně modernizace Sherlocka Holmese. A teď se na Benedicta a Martina koukněte, už se v těch rolích dokázali tak proslavit! Zatím se nám seriál podařilo prodat přes sto osmdesáti zemím, a tomu už říkám pokrok.“

Velkou výzvou pak zůstává, jak na takový úspěch navázat?

Letos, když už nás všichni znají, jsme si prostě řekli, že se pustíme do těch tří největších věcí: do Ženy, Psa a Pádu. Než lidi nechat čekat na to roky, řekli jsme si, že odkládat to opravdu nemá smysl. Uděláme to teď. Dříve, rychleji a ve velkém!

To zároveň znamená, že na Sherlocka tak teď máme tři různé pohledy: Sherlock a láska, Sherlock a strach a Sherlock a smrt. Letos si opravdu bude muset projít mnohým.

Steven, který se do původních knižních příběhů o Sherlocku Holmesovi naprosto zamiloval už jako dítě, říká, že on a spolutvůrce seriálu Mark Gatiss jsou největšími fanoušky Sherlocka Holmese vůbec.

Jsme ti největší geeci okolo Sherlocka Holmese na světě. A ze seriálu se stal tak neuvěřitelný mezinárodní hit, až je to absurdní! My tohle děláme vlastně jen pro zábavu, jako náš koníček, ale všem se to hrozně líbí!

Na otázku, jestli by seriál neměl mít víc než tři epizody na sezónu, Steven odpověděl:

My je nebereme jako epizody, ale jako filmy, protože každý z nich skutečně trvá hodinu a půl. A jakmile jsme věděli, že nebudeme psát jen klasické seriálové hodinovky, museli jsme tomu přizpůsobit i jednotlivé příběhy, které opravdu musí mít rozsah a hloubku celovečerního fil­mu.

A jak Steven Moffat vzájemně srovnává obě dvě řady?

Řekl bych, že první série byla především o Johnu Watsonovi a o tom, jak se z traumatizovaného veterána změnil ve víceméně hrdinu. Letos to pak spíš bude naopak o formování a vypracovávání samotného velkého Sherlocka Holmese.

A díky čemu podle Stevena dokáží příběhy o Sherlocku Holmesovi přežít tolik generací?

Skoro jsme zapomněli na to, jak skvělé postavy těchto příběhů jsou. To celé není jen nějaká vykopávka, která zkultovněla čirou náhodou. Dle mého názoru se bezpochyby jedná o největší hit ve světové fikci. Přestože některé příběhy jsou staré i přes sto let, právě dnes z nich vychází velmi populární filmová i televizní série, které pořád stojí na těch původních výborných postavách.

původní rozhovor si můžete přečíst zde



Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře