Postřehy z epizody The Empty Hearse

Postřehy z epizody The Empty Hearse

2.1.2014 22:30


Premiéra třetí řady Sherlocka je za námi. Dočkali jsme se jednoho velkého návratu, dvou žhavých vztahů, hromady vtipů ze strany tvůrců a také nového záporáka. Celá epizoda však byla protkána i drobnějšími a méně nápadnějšími detaily, které vám možná mohly uniknout. (Článek obsahuje spoilery z epizody The Empty Hearse.)


Magie a manipulace mysli

Kouzelník… Tedy „kouzelník“ Derren Brown je světoznámým iluzionistou, který této epizodě propůjčil svou tvář. Kdo si ale Browna pamatuje z jeho pořadů vysílaných i na České televizi, mohlo mu uniknout, že se v seriálu neobjevuje jako mladý chlapík se spoustou vlasů, ale jako Sherlockem najatý herec s vyholenou hlavou, který dostal za úkol Watsona zhypnotizovat. Brownova účast v seriálu je samozřejmě jakýmsi vtipem od tvůrců seriálu pro všechny fanoušky, kteří za celé ty dva roky čekání na třetí sérii vymysleli hromady teorií o tom, jak Sherlock unikl své smrti.

Vtělení fandomu

Když budeme tvrdit, že fanouškovská základna Sherlocka je obrovská, možná ji budeme v tomto odhadu podceňovat. Jak jsme již naznačili v předchozím odstavci, fanoušci za uplynulé dva roky od konce druhé série usilovně přemýšleli, jak to Sherlock sakra dokázal, že přežil svou smrt? Je jasné, že tímto si na sebe tvůrci seriálu upletli setsakramentsky dlouhý bič, protože nyní se musí zavděčit doslova všem. Mark Gatiss a Steven Moffat si toho však zjevně byli vědomi a proto přišli s velice zdařilými kompromisy. Do „nenáviděné“ postavy Andersona a jeho klubu vtělili celý fandom (tedy nás všechny), který se pravidelně schází a vymýšlí všemožné teorie o tom, jak se to Sherlockovi povedlo.

(Myslíte, že tu má Anderson nakreslenou TARDIS? :-) )

My jakožto diváci jsme se tedy dostali přímo do středu seriálu a některé z našich teorií byly vyslyšeny. Ze všech možných tvůrci vybrali úvodní bungee jumping, následující romantickou chvilku Sherlocka s Moriartym, anebo zatím nejpravděpodobnější vysvětlení o nafukovacím megapolštáři, jehož pravdivostí si ale vlastně vůbec nemůžeme být jistí. Netušíme, jak dlouho nám bude toto odhalení tajeno a zda bude vůbec někdy prozrazeno, tento tah je ale velice mistrným vypořádáním se s celým problémem Sherlockova přežití ke spokojenosti všech. Vždycky totiž můžete být jak Anderson a říct: „Ale co kdyby se stalo něco jiného? Aha.“ A jakožto divákovi se vám bude mnohem lépe usínat s pocitem, že i ve světě Sherlocka Holmese existují lidé jako vy, kteří pochybují.

Blog z budoucnosti

Když si Mary Morstanová poprvé čte blog svého (nastávajícího) snoubence Johna, je poněkud zarážející, že na Johnově tabletu narazí na rozepsaný příspěvek, který přepisuje a lehce obměňuje část románu Podpis čtyř. Na příklad v této části:

Jeho pohyby byly tak čilé, tiché a kradmé jak pohyby cvičeného ohaře, čenichajícího po stopě, že mě napadlo, jak strašlivý zločinec by se z něho stal, kdyby obrátil svou energii a své vědomosti proti zákonu, místo aby je vynakládal na jeho obranu.

Protože víme, že podle tohoto románu by měla být natočena až epizoda příští, tedy S03E02 The Sign of Three, je zajímavé, že si pro zcela viditelné umístění do epizody vybrali tvůrci právě tento úryvek. John si samozřejmě jistě nepíše blogy z budoucnosti, ostatně hned další postavou v blogu je jakási Julia, která se vyskytuje jako jedna z postav v povídce Strakatý pás, což přímo nekoresponduje s Podpisem čtyř, takže nám Mary nejspíš dává nahlédnout do případu, který už Watson s Holmesem vyřešili, ale který John ještě nestihl na svém blogu publikovat – respektive ne tuto verzi, protože blog s Julií se na webu objevuje. Druhou možností je, že jde jen o jakousi berličku a navnadění diváků, že o Podpisu čtyř bude hned v příští epizodě řeč.

Rodiče na druhou

V této epizodě jsme také měli možnost setkat se s rodiči Sherlocka a Mycrofta Holmesových. A tak zatímco Mycroft musí na odpolední představení Bídníků, na Sherlockovi zůstává, aby si vyslechl, co všechno jeho rodiče ztrácejí v útrobách gauče. Na této scéně je ovšem zajímavé, že herci – tedy Timothy Carlton a Wanda Venthamová – jsou skutečnými rodiči Benedicta Cumberbatche. Carlton si se synem krátce zahrál i v minisérii Parade´s End, Venthamová se v 70. a 80. letech zase objevila v několika epizodách seriálu Doctor Who.

Záhada v metru

V originálním odhalení zmizelého vagónu (nebo vozu, záleží na vás), jsme zjistili, že ze sedmidílné vlakové soupravy se jeden vagón jednoduše „pozapomněl“ na nepoužívané stanici. Menší problém v tomto jinak skvělém plánu nastává tehdy, když tento typ vlaků má stanoviště strojvedoucího na obou stranách. Do depa by tedy zajel jakoby „useknutý“ vlak, což by jistě vyvolalo podezření. Řešení tohoto problému je samozřejmě jednoduché – nebyl podplacen pouze řidič, ale i další zaměstnanci londýnského dopravního podniku, a záznamy byly následně smazány, nicméně tento problém oslím můstkem navazuje na nepřesnost londýnských stanic metra, jak si jí všímá server buzzfeed.com. Ve zkratce se jedná hlavně o to, že se scény nejspíš natáčely na jiných místech, než jak se o nich v epizodě mluví.

Operace Lazarus

Ze střechy nemocnice sv. Bartoloměje existovalo podle Sherlocka třináct možných cest úniku, které s Mycroftem pečlivě naplánovali. Název operace Lazarus je vtipným odkazem na epizodu The Lazarus Experiment ze třetí série Doctora Who, v níž Mark Gatiss (tvůrce seriálu a také Mycroft Holmes) hraje profesora Richarda Lazara, který je posedlý nesmrtelností a experimenty s ní spjatými.

Charles Augustus Magnussen

Magnussen. Nový arcipadouch a Sherlockova nemesis, která mu už stihla (doslova) zatopit hned v první epizodě nové řady. Samotný Magnussen se sice v knihách neobjevuje, je však jakousi obměnou postavy Charlese Augusta Milvertona, profesionálního vyděrače (více si o něm můžete přečíst zde). S Magnussenem se ale nevidíme poprvé až na samotném konci epizody, jak si můžete všimnout na fotografii výše. Je o něm zmínka v televizní reportáži u Andersona v bytě, kde se krátce dozvídáme, že „Magnussen byl předvolán před parlamentní…“. Zbytek zprávy nám zůstává zatajen. Tato shoda jmen jistě nebude náhodná.

Jestliže jste si všimli více zajímavostí v celé epizodě, neváhejte se o ně s námi podělit v diskuzi. A pokud nemáte před spaním co ke čtení, doporučujeme už zmíněný Johnův blog přístupný z adresy www.johnwatsonblog.co.uk, případně se v nejbližších dnech můžete těšit na srovnání epizody s povídkou Prázdný dům, které pro vás připravujeme.

Na tomto článku se podíleli Hurley a honzahol.


Jít na Sherlock | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!